Beleggers kijken uit naar industriecijfers Europa en VS
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Amsterdamse beurs kijken donderdag vooral uit naar industriecijfers uit Europa en de Verenigde Staten. Ook wordt gelet op de wekelijkse Amerikaanse aanvragen van werkloosheidsuitkeringen. De markten verwerken daarnaast het omvangrijke investeringsplan van de Amerikaanse president Joe Biden, waarin ruim 2,2 biljoen dollar wordt uitgetrokken voor infrastructuur en dat miljoenen banen moet opleveren. Biden wil de plannen bekostigen met hogere belastingen voor bedrijven.
De Amsterdamse AEX-index lijkt op basis van de openingsindicatoren licht hoger te beginnen aan de laatste handelsdag van de week. Ook elders in Europa zullen de beursgraadmeters waarschijnlijk met kleine winsten openen. Alle Europese markten zijn vrijdag gesloten. Ook Wall Street blijft op Goede Vrijdag dicht.
Frankrijk gaat in de strijd tegen de derde golf van het coronavirus vanaf zaterdag voor een maand weer in een strengere lockdown. Tot de maatregelen behoren een avondklok vanaf 19.00 uur, thuiswerken en een verbod om verder dan 10 kilometer van je woning een luchtje te scheppen. President Emmanuel Macron hoopt dat het land vanaf midden mei weer stap-voor-stap open kan gaan. Daarnaast moet Europa volgens Macron het leidende continent worden in de wereld bij het maken van vaccins.
Archegos
Beleggers houden ook de ontwikkelingen rond Archegos in de gaten. De Amerikaanse financieel toezichthouder SEC is volgens persbureau Bloomberg een onderzoek begonnen naar het schandaal rond het investeringsfonds. Veel aandelen waarin het fonds via ingewikkelde financiële producten belegde gingen onlangs hard onderuit op de beurs door te risicovolle avonturen van Archegos. Banken als Credit Suisse en Nomura, die als tussenpersonen voor de deals van Archegos fungeerden, waarschuwden al voor "aanzienlijke" verliezen door de problemen bij het hedgefonds.
Op het Damrak staan de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML in de belangstelling dankzij positief nieuws uit de sector. De Amerikaanse chipmaker Micron Technology kwam met beter dan verwachte omzetverwachtingen voor het lopende kwartaal. Ook wil de Taiwanese chipmaker TSMC volgens persbureau Reuters in de komende drie jaar 100 miljard dollar investeren om de productiecapaciteit bij zijn fabrieken uit te breiden.
Olieprijzen
De Europese beurzen sloten woensdag verdeeld. De AEX-index tikte op 704,25 punten de hoogste koers ooit maar eindigde uiteindelijk 0,2 procent lager op 699,85 punten. Wall Street ging overwegend vooruit. De brede S&P 500 bereikte tussentijds zijn hoogste stand ooit en won 0,7 procent. Techbeurs Nasdaq steeg 1,5 procent en de Dow-Jonesindex bleef achter met een min van 0,3 procent tot 32.981,55 punten.
De euro was 1,1716 dollar waard, tegenover 1,1737 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,8 procent tot 59,62 dollar. Brentolie kostte 0,7 procent minder op 63,20 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street deden het aan het begin van de nieuwe handelsweek voorzichtig aan, na de koerswinsten van vorige week. Ze stelden zich terughoudend op in aanloop naar kwartaalcijfers van grote banken als JP Morgan Chase, Citigroup en Morgan Stanley deze week. Er zijn ook belangrijke cijfers uit de chipsector op komst. Zowel chipmachinemaker ASML als de grote Taiwanese chipfabrikant TSMC delen hoe het afgelopen kwartaal is verlopen. De beurshandel in New York stond maandag ook onder druk door een stijging van de olieprijzen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door problemen met de IT-systemen is het momenteel chaos in de winkels van Albert Heijn, zegt Jacqueline Twerda, vakbondsvrouw bij CNV. Volgens haar zijn medewerkers momenteel vooral bezig met het plakken van prijsstickers op de schappen, omdat de vermelde prijzen in de winkel regelmatig niet kloppen. De IT-systemen zijn naar verwachting pas dinsdagmiddag weer in de lucht, hoorde Twerda van medewerkers.
5 uur geledenMENLO PARK (ANP) - Meta is niet van plan om zijn AI-brillen van de markt te halen ondanks de ophef over deze brillen met camera, ook wel gluurbrillen genoemd. Alex Himel, directeur van Meta's brillentak, heeft maandag in gesprek met Nederlandse journalisten gereageerd op de commotie, die hij op zichzelf niet verrassend vindt.
6 uur geledenZAANDAM (ANP) - De politie en Albert Heijn (AH) staan met elkaar in contact, nadat het bedrijf zondag te maken kreeg met een cybersecurityincident. Dat zegt een woordvoerder van de politie. "Tot op dit moment is nog geen strafbaar feit vastgesteld", aldus de politiezegsman.
7 uur geledenZAANDAM (ANP/RTR) - De IT-problemen bij het moederbedrijf van Albert Heijn beperken zich niet tot Nederland. Ook bij ketens van Ahold Delhaize in het buitenland doen diensten het niet of liggen websites eruit.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese luchthavenorganisatie ACI Europe en Airlines for Europe (A4E), de grootste brancheorganisatie van luchtvaartmaatschappijen in Europa, waarschuwen maandag opnieuw voor een falend nieuw digitaal grenscontrolesysteem. Hierdoor lopen de wachttijden bij de grenscontrole nog altijd op, wat leidt tot grote verstoringen voor passagiers, luchthavens en luchtvaartmaatschappijen in het Schengengebied.
8 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn waarschuwt voor lege schappen in supermarkten de komende dagen als gevolg van het cybersecurityincident bij het bedrijf. Eerder op de dag werd bekend dat in meerdere distributiecentra het werk stilligt als gevolg van het veiligheidsincident. "Naar verwachting blijven diepvriesproducten, brood en langer houdbare producten beter beschikbaar dan bepaalde versproducten, zoals groenten en fruit", staat in een verklaring van het bedrijf.
8 uur geleden