Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ngo: TotalEnergies betrokken bij oorlogsmisdaden in Mozambique

Ngo: TotalEnergies betrokken bij oorlogsmisdaden in Mozambique

MOZAMBIQUE (ANP/AFP) - Een mensenrechtengroep heeft een juridische klacht ingediend tegen TotalEnergies, waarin het Franse energieconcern wordt beschuldigd van "medeplichtigheid aan oorlogsmisdaden" bij zijn gasproject in Mozambique. Het European Centre for Constitutional and Human Rights (ECCHR) richt zijn klacht op vermeende misstanden door soldaten van een gezamenlijke taskforce (JTF). Deze eenheid was ingezet om het terrein te beveiligen waar TotalEnergies actief is.

De klacht van de Duitse ngo werd ingediend bij de Franse nationale antiterrorisme-aanklager. Volgens de ngo vonden de vermeende misstanden, waaronder de marteling en het doden van tientallen burgers, plaats bij het gasproject van TotalEnergies in de onrustige noordoostelijke provincie Cabo Delgado. Milieu- en mensenrechtenorganisaties zijn kritisch op het project, waaraan ook de Nederlandse baggeraar Van Oord meewerkt.

TotalEnergies wil het gasproject weer opstarten na een gewelddadige jihadistische aanval.

Dood door schuld

"Interne documenten tonen aan dat TotalEnergies op de hoogte was van beschuldigingen van geweld tegen burgers door de Mozambikaanse strijdkrachten vanaf mei 2020, maar desondanks haar steun aan de JTF voortzette", stelt het ECCHR.

Eerder werd TotalEnergies al aangeklaagd door nabestaanden van slachtoffers en overlevenden van de aanval. Het bedrijf wordt verdacht van dood door schuld. Ook werd het Franse olie- en gasconcern ervan beschuldigd personeel onvoldoende te hebben beschermd tegen de aanval. TotalEnergies zei in eerdere verklaringen de beschuldigingen af te wijzen.

De aanval door een aan Islamitische Staat gelieerde groep begon in maart 2021. Het geweld duurde meerdere dagen en kostte veel mensen het leven, onder wie onderaannemers voor het gasproject.

Meer uit Financieel

Vakbonden verwachten nieuwe stakingen na eindbod ov-werkgevers

UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV en CNV zijn zeer teleurgesteld over het eindbod dat werkgevers in het streekvervoer vrijdag hebben neergelegd. De bonden gaan het eindbod voorleggen aan hun leden, maar verwachten niet dat die akkoord gaan. FNV noemt de gesprekken "zonde van de tijd". Beide vakbonden verwachten dat er opnieuw stakingen in het streekvervoer zullen volgen. Die waren opgeschort, omdat er weer onderhandeld werd over een nieuwe cao.

49 minuten geleden
Frankrijk roept in EU 7 miljoen condooms terug om scheurgevaar

PARIJS (ANP) - Een Franse toezichthouder roept 7 miljoen condooms in de Europese Unie terug, omdat het gevaar bestaat dat ze kunnen scheuren. De ingreep volgt op een terugroepactie van enkele honderdduizenden condooms afgelopen zomer. De Franse autoriteiten hebben nu de Maleisische fabrikant van de defecte voorbehoedsmiddelen achterhaald en alarm geslagen over een grotere hoeveelheid condooms.

1 uur geleden
Intel en Amazon hard onderuit op Wall Street na cijfers

NEW YORK (ANP) - Intel en Amazon gingen vrijdag hard onderuit op de beurzen in New York na tegenvallende kwartaalberichten. Chipproducent Intel, een belangrijke klant van de chipmachines van ASML, raakte ruim een kwart aan beurswaarde kwijt. Het bedrijf kampt met een vertraging in de markt voor pc's en gaf een zwakke verwachting af voor het huidige kwartaal. Intel waarschuwde ook dat het dit jaar meer geld zal uitgeven dan er binnenkomt.

2 uur geleden
Chemiebedrijf Evonik verwerpt ook hoger overnamebod van BASF

ESSEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Duitse chemieconcern Evonik Industries heeft een nieuw overnamebod van zijn grotere Duitse branchegenoot verworpen. BASF bood 11,2 miljard euro voor Evonik. Evonik zegt zich te willen richten op zijn strategie als zelfstandig bedrijf.

3 uur geleden
Binance reserveert miljarden voor verliezen na aanval cryptobeurs

ABU DHABI (ANP) - Binance heeft al meer dan 6,3 miljard dollar aan bedrijfsmiddelen apart gezet om de gevolgen op te vangen van de aanval waar de grootste cryptobeurs ter wereld door is getroffen. Van het bedrag wordt 5 miljard dollar aangehouden in precies de digitale munten die zijn getroffen, meldt het bedrijf.

3 uur geleden
Winsten oliebedrijven ExxonMobil en Chevron hard omhoog

HOUSTON (ANP) - De grote Amerikaanse olie- en gasbedrijven ExxonMobil en Chevron hebben in het afgelopen kwartaal de winsten sterk zien stijgen door de hoge energieprijzen vanwege de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. Bij ExxonMobil, de grootste oliemaatschappij van de Verenigde Staten, verdubbelde de winst op jaarbasis ruimschoots naar 15,4 miljard dollar, omgerekend 13,8 miljard euro.

4 uur geleden
Minister: economische groei geen vanzelfsprekendheid

DEN HAAG (ANP) - Het is goed dat de economische groei ondanks geopolitieke spanningen veerkrachtig blijft, maar Nederland moet ervoor waken dit als een vanzelfsprekendheid te zien. Dat zegt minister van Economische Zaken Heleen Herbert (CDA) in een reactie op de recentste groeicijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vrijdag publiceerde.

4 uur geleden