
Belegger gaat week vol bedrijfscijfers en ECB-besluit tegemoet
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers gaan een week tegemoet waarin de agenda goed gevuld is met publicaties van kwartaalcijfers van grote bedrijven. Onder andere ASML, het waardevolste dat aan de Amsterdamse aandelenbeurs is genoteerd, maakt bekend hoe de verkoop van chipmachines in het tweede kwartaal is verlopen. Donderdag licht de Europese Centrale Bank (ECB) bovendien zijn nieuwe rentebesluit toe.
Chipmachinemaker ASML komt woensdag met cijfers. De verwachtingen rond het bedrijf waren altijd al hooggespannen, maar door grote chiptekorten wereldwijd zal er extra aandacht zijn voor de kwartaalupdate. Een belangrijke klant van ASML, de Taiwanese chipmaker TSMC, voorspelde vorige week al dat de eigen omzet dit jaar met 20 procent zal stijgen nu de vraag zo hard is opgelopen.
Andere grote namen uit de AEX die met cijfers komen zijn voedings- en verzorgingsmiddelenconcern Unilever, verffabrikant AkzoNobel en verlichtingsbedrijf Signify. Het is onder meer de vraag hoe de verkopen zich hebben ontwikkeld nu de economie in de Verenigde Staten en West-Europa herstellende lijkt van de klap van de coronapandemie.
Basic-Fit
Ook sportschoolketen Basic-Fit brengt volgende week cijfers over het afgelopen halfjaar naar buiten. De fitnessbranche werd door lockdownmaatregelen keihard geraakt, doordat binnensport maandenlang aan banden was gelegd om coronabesmettingen tegen te gaan. Waarschijnlijk zijn analisten dan ook vooral benieuwd naar de vooruitzichten die de fitnessketen geeft. Bij de wat kleinere beursgenoteerde bedrijven geeft verder fietsfabrikant Accell, onder andere eigenaar van Batavus, Koga en Sparta, inzage in de boeken.
Buiten de bedrijfscijfers om eist de Europese Centrale Bank (ECB) donderdag veel aandacht op. Die komt dan met een nieuw rentebesluit, maar nog belangrijker zal waarschijnlijk de toelichting van president Christine Lagarde zijn. Onlangs kwam de ECB met een strategiewijziging waarbij de centrale bank streeft naar 2 procent inflatie, in plaats van net geen 2 procent. De vraag is nu of de ECB met die wijziging nog langer geneigd is de rentes laag te houden en obligaties op te kopen om inflatie aan te jagen. Mogelijk wordt ook duidelijker of er binnen het centralebankbestuur overeenstemming is over de einddatum van de stimuleringsmaatregelen die werden ingevoerd wegens de coronacrisis.
Ook in de Verenigde Staten kunnen beleggers hun hart ophalen. Grote bedrijven als Netflix, Coca-Cola, AT&T en farmaceut Johnson & Johnson publiceren hun kwartaalrapporten. Verder wordt er goed gelet op de olie-industrie. De OPEC en bondgenoten als Rusland en Kazachstan kwamen zondag overeen de olieproductie te verhogen, wat de olieprijzen mogelijk in beweging zet.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/DPA) - China heeft de capaciteit van kolencentrales in de eerste helft van 2025 uitgebreid naar het hoogste niveau in negen jaar, meldt het Centrum voor Energieonderzoek en Schone Lucht (CREA). Ondanks de snelle groei van hernieuwbare energiebronnen in het land vertoont de bouw van kolencentrales volgens de denktank "geen tekenen van afname".
6 minuten geledenMAASTRICHT (ANP) - Bouwconcern BAM gaat aan de slag met de uitbreiding en versterking van het elektriciteits- en waterleidingnet in Limburg. Het bedrijf heeft een samenwerkingsovereenkomst voor twaalf jaar gesloten met netbeheerder Enexis en Waterleiding Maatschappij Limburg (WML). Het project heeft een waarde van zo'n 600 miljoen euro.
26 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - JDE Peet's behoorde maandag tot de grote winnaars op de Amsterdamse beurs. Het Amerikaanse frisdrankenconcern Keurig Dr Pepper, bekend van 7UP, Schweppes en Dr Pepper, wil het moederbedrijf van Douwe Egberts en Pickwick overnemen voor 15,7 miljard euro, ofwel 31,85 euro per aandeel.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Amerikaanse bedrijf Keurig Dr Pepper neemt voor 15,7 miljard euro Douwe Egberts-moederconcern JDE Peet's over. Dat maakten de twee bedrijven maandag gezamenlijk bekend, nadat eerder al door zakenmedia was bericht over de overname.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) heeft onlinebank bunq een boete van 2,6 miljoen euro opgelegd om ernstige tekortkomingen bij zijn aanpak om witwassen te voorkomen. Volgens de toezichthouder gaf bunq in vier klantdossiers onvoldoende opvolging aan signalen en onregelmatigheden, waardoor witwasrisico's niet of niet tijdig werden gezien.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse bedrijf Keurig Dr Pepper wil Douwe Egberts-moederconcern JDE Peet's overnemen voor een bedrag van ongeveer 18 miljard dollar, omgerekend 15,4 miljard euro. Dat meldden bronnen aan persbureau Bloomberg. Mogelijk wordt de overname maandag al bekendgemaakt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ANWB roept het kabinet op om de accijnzen voor benzine niet langer te laten meestijgen met de inflatie. Mede door deze zogeheten indexatie dreigt tanken na de jaarwisseling een stuk duurder te worden. ANWB-bestuursvoorzitter Marga de Jager stelt dat de extra lastenverzwaring "autorijden onnodig duur" maakt en de betaalbaarheid van rijden onder druk zet.
4 uur geleden