'Belastingplan VS raakt vooral farmaceuten en techsector'
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het belastingplan dat de Amerikaanse president Joe Biden vorige week uiteenzette zal met name farmaceutische bedrijven en de technologiesector raken. Volgens belastingkenners zal het voor de Verenigde Staten ook nog een hele uitdaging worden om het omzeilen van belastingen via achterdeurtjes te minimaliseren.
De regering-Biden wil onder andere de belastinginkomsten uit overzeese activiteiten verhogen. Met de extra inkomsten moet een deel van het omvangrijke steunpakket voor de infrastructuur van dik 2000 miljard dollar worden betaald. Biden pleit bijvoorbeeld voor een minimumbelasting van 21 procent op buitenlandse winsten en een minimumheffing van 15 procent op winsten die op jaarrekeningen worden vermeld.
De extra belastinglast beperkt bedrijven bij het vrijmaken van kredieten voor onderzoek- en ontwikkelingsafdelingen. Ook het betalen van werknemers in aandelen kan hierdoor worden geraakt.
Intellectuele eigendommen
Veel van de meest waardevolle activa van farmaceutische ondernemingen en technologiebedrijven zijn intellectuele eigendommen, zoals patenten en algoritmen. Deze immateriële activa maken het voor de bedrijven makkelijker om hun wereldwijde activiteiten zo in te richten, dat de belastingkosten tot een minimum beperkt blijven. Sectoren zoals de detailhandel of de landbouw hebben veel fysieke activa die niet gemakkelijk kunnen worden overgebracht naar landen met lagere belastingen.
Bidens voorganger Donald Trump kwam in 2017 al met een herziening van het belastingstelsel. Daardoor gingen Amerikaanse bedrijven al meer belastingen betalen in de VS. Daarvoor gold een regime waarbij bedrijven voor onbepaalde tijd het betalen van belastingen op buitenlandse winsten konden uitstellen, zolang ze dat geld niet terugbrachten naar de VS.
Als het plan van Biden in werking treedt moet het de mogelijkheden voor belastingontwijking over de hele wereld minimaliseren. De Amerikaanse minister van Financiën Janet Yellen zei eerder dat de regering voorstander is van een wereldwijde minimumbelasting die een einde zal maken aan een "race naar de bodem". De onderhandelingen over een dergelijk akkoord duren echter al jaren.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Het aantal ondernemers dat stopt is in het eerste kwartaal van dit jaar voor het eerst in 2,5 jaar afgenomen. Dat ziet de Kamer van Koophandel (KVK). Er zijn ook meer nieuwe bedrijven begonnen ten opzichte van een jaar eerder.
1 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De gemiddelde hypotheekrente ligt momenteel op het hoogste punt in ruim twee jaar, meldt De Hypotheker. Dat komt met name door de oplopende kapitaalmarktrente, de belangrijkste graadmeter voor hypotheekrentes. Die stijgt vanwege de Iranoorlog. De hypotheekadviseur verwacht de komende periode nog een lichte stijging van de hypotheekrente, maar denkt wel dat de grootste piek achter de rug is.
1 uur geledenLOS GATOS (ANP) - Streamingdienst Netflix heeft in het eerste kwartaal flink meer winst geboekt dan een jaar eerder, mede geholpen door prijsverhogingen en klantengroei. Netflix maakte ook bekend dat voorzitter en medeoprichter Reed Hastings in juni aftreedt. Hij stelt zich niet beschikbaar voor herverkiezing.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine winsten gesloten, waarmee verder werd geborduurd op de recordstanden van de brede S&P 500 en de technologiegraadmeter Nasdaq een dag eerder. Beleggers op Wall Street bleven de ontwikkelingen in het Midden-Oosten volgen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten raakt de economische groei van landen in de regio, onder meer doordat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olie- en gastankers. Bovendien zijn energiefaciliteiten beschadigd door aanvallen en het vliegverkeer rond de Perzische Golf is ernstig ontregeld. Dat meldt het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Vooral Qatar, Irak en Iran worden hard geraakt.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz vindt een terugkeer naar kernenergie geen oplossing voor de sterk gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zei Merz donderdag in een persconferentie. Het was volgens Merz wel een fout van Duitsland om volledig te stoppen met kernenergie toen drie jaar geleden de laatste operationele reactoren werden stilgelegd.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met een kleine winst gesloten. Chipmachinefabrikant ASML stond wel opnieuw bij de dalers in de hoofdindex op het Damrak na de kwartaalcijfers die woensdag werden gepubliceerd. Olie- en gasconcern Shell profiteerde juist van de gestegen olieprijzen en werd hoger gezet.
9 uur geleden