Beijing wil terughoudendheid over rol China in oorlog Oekraïne
BEIJING (ANP/RTR) - China roept op tot terughoudendheid bij uitspraken over de rol van het land in de oorlog in Oekraïne. Daarmee reageert het op claims van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky over Chinese staatsburgers in het Russische leger.
"Wij roepen de relevante partijen op nuchter te zijn over de rol van China en zich te onthouden van onverantwoordelijke opmerkingen", aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij herhaalde dat China zijn burgers altijd adviseert elke vorm van betrokkenheid bij gewapende conflicten te vermijden.
Zelensky zei woensdag dat zijn land 155 Chinezen in beeld heeft die voor Rusland vechten. Hij stelde dat het Russische leger via sociale media Chinezen werft met medeweten van de Chinese regering. De president maakte een dag eerder bekend dat zijn troepen in de Oost-Oekraïense regio Donetsk tegen onder anderen zes Chinezen hadden gevochten en dat ze twee Chinezen hadden gevangengenomen.
Gewapende conflicten
China zei daarna dat het samen met Oekraïne onderzoek doet naar de vermeende Chinese krijgsgevangenen. Het advies aan Chinese burgers is altijd om weg te blijven van gebieden met gewapende conflicten en er niet bij betrokken te raken, luidde de reactie verder. Beijing zegt zich neutraal op te stellen als het om de oorlog gaat, maar is wel een bondgenoot van Rusland.
De Chinezen worden in Oekraïne verhoord. Volgens Zelensky wordt geprobeerd te achterhalen of de mannen instructies van Beijing hebben ontvangen. Het tweetal kan volgens Zelensky worden vrijgelaten in ruil voor Oekraïners. Rusland en Oekraïne wisselen regelmatig krijgsgevangenen uit.
Meer uit Buitenland
CARACAS/MOSKOU (ANP/AFP) - Venezuela geniet Ruslands "volledige steun" in het oplopende conflict met de Verenigde Staten. Dat melden zowel Moskou als de regering van het Zuid-Amerikaanse land, nadat hun buitenlandministers elkaar eerder op de dag telefonisch hadden gesproken.
3 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - De laatste leerlingen die werden gevangengenomen bij de massagijzeling bij een katholieke kostschool in Nigeria afgelopen maand, zijn vrijgelaten. Dat meldt de regering in dat land. Begin december werd al een honderdtal scholieren vrijgelaten. Nu gaat het om zo'n 130 leerlingen. In totaal werden 303 kinderen en twaalf personeelsleden gegijzeld. Vijftig van hen wisten kort na de ontvoering te ontsnappen.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Chris Rea is maandagochtend op 74-jarige leeftijd overleden, dat meldt een woordvoerder van zijn familie aan de BBC. De zanger overleed na een kort ziekbed "vredig in het ziekenhuis, omringd door zijn familie", enkele dagen voor Kerstmis.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische onderhandelingen met de Verenigde Staten over een staakt-het-vuren in Oekraïne verlopen moeizaam. Dat zegt de plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov volgens staatspersbureau TASS.
5 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - De Deense minister van Buitenlandse Zaken gaat de Amerikaanse ambassadeur in zijn land ontbieden, omdat hij het niet eens is met de Amerikaanse aanwijzing van een speciale gezant voor Groenland. De Amerikaanse president Donald Trump wil het eiland, dat deel uitmaakt van het Deense koninkrijk, toevoegen aan de Verenigde Staten.
10 uur geledenBERLIJN (ANP) - In Duitsland zijn dit jaar meer dan duizend verdachte dronevluchten geregistreerd, meldt het Openbaar Ministerie. Volgens hoofdaanklager Holger Münch zijn die toestellen vooral gespot bij vliegvelden en militaire faciliteiten, maar ook bij andere belangrijke infrastructuurpunten, zoals havens.
10 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Het staakt-het-vuren tussen Thailand en Cambodja uit oktober werd door de Verenigde Staten overhaast afgedwongen om op tijd gereed te zijn voor een ondertekeningsceremonie met de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zegt de Thaise minister van Buitenlandse Zaken Sihasak Phuangketkeow. Volgens hem wilden de Amerikanen dat de overeenkomst klaar zou zijn voordat Trump eind oktober naar Maleisië zou komen voor een top van de ASEAN. Een maand later werd het bestand alweer geschonden.
11 uur geleden