Bedrijfsleven pleit voor eenvoudigere regels energiebesparing
DEN HAAG (ANP) - De regels rond verplichtingen om energie te besparen voor bedrijven moeten eenvoudiger. Dat zeggen werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland in een reactie op een rapport van de Algemene Rekenkamer. Die stelde dat de doelstellingen van de regering voor energiebesparing bij bedrijven en instellingen waarschijnlijk niet zijn gehaald.
De twee belangenorganisaties voor het bedrijfsleven benadrukken dat ondernemers aan wetgeving moeten voldoen en zelf ook graag op energiekosten willen besparen. Toch concludeerde de Algemene Rekenkamer dat waarschijnlijk lang niet alle bedrijven de verplichte besparende maatregelen nemen die zich binnen vijf jaar terugverdienen. Ook voldoet grofweg de helft niet aan de verplichting om hierover informatie aan te leveren.
VNO-NCW en MKB-Nederland wijzen op een aantal wijzigingen in de regels rond energiebesparing vorig jaar, waarbij ondernemers maar weinig tijd zouden hebben gehad om zich aan te passen. Ook pleiten ze voor meer ondersteuning bij de naleving van de regels. Ook de Algemene Rekenkamer opperde dat ondersteuning door bijvoorbeeld consulenten voor energiemaatregelen nuttig kan zijn.
Veel gaten
Een groot probleem is volgens de Algemene Rekenkamer dat er veel gaten zitten in de informatie over de resultaten van het energiebesparingsbeleid van het Rijk. De verantwoordelijke omgevingsdiensten voeren veel minder controles uit dan ze zouden moeten om na te gaan of alle tienduizenden bedrijven en instellingen zich aan de regels houden. Een oplossing zou zijn om de controles vooral op grootverbruikers van elektriciteit en gas te richten, omdat daar ook de grootste winst te behalen zou zijn.
Minister Sophie Hermans van Klimaat en Groene Groei vindt het onwenselijk om alle tienduizenden bedrijven en instellingen elke vier jaar te blijven controleren, liet ze weten naar aanleiding van het rapport. Hoe vaak controles nodig zijn, moeten toezichthouders wat haar betreft bepalen.
Meer uit Financieel
PURCHASE (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse frisdrank- en snackproducent PepsiCo heeft in het vierde kwartaal een hogere omzet behaald, geholpen door een goede internationale vraag en prijsverhogingen. Ook de winst van het bedrijf achter merken als Pepsi, 7Up, Lay's-chips en Quaker-cruesli ging omhoog. PepsiCo kondigde verder aan voor 10 miljard dollar aan eigen aandelen in te gaan kopen.
17 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Het plan van de formerende partijen in Den Haag om de AOW-leeftijd sneller te verhogen legt een bom onder het pensioenakkoord. Dat zegt interim-voorzitter van vakbond FNV Dick Koerselman dinsdag in gesprek met het ANP. Hij noemt het "moreel verwerpelijk" dat D66, CDA en VVD de spelregels rond de overgang naar het nieuwe pensioenstelsel willen openbreken. Dit plan maakt het volgens hem eigenlijk ook onmogelijk voor FNV om zaken met het nieuwe kabinet te doen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie doet onderzoek naar het Chinese windmolenbedrijf Goldwind vanwege mogelijk oneerlijke concurrentie door subsidies. Het bedrijf levert windturbines aan landen in de EU. De Commissie heeft vermoedens dat "Goldwind mogelijk buitenlandse subsidies heeft ontvangen die de interne markt van de EU kunnen verstoren".
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - De Franse autoriteiten hebben dinsdag een inval gedaan bij het Parijse kantoor van socialmediaplatform X van Elon Musk. De huiszoeking wordt gedaan door cybercrime-onderzoekers van de Parijse openbare aanklager in samenwerking met de nationale politie en de Europese politiedienst Europol.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Deense windenergiebedrijf Ørsted verkoopt zijn Europese activiteiten met windmolens op land aan investeerder Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) in een deal ter waarde van 1,44 miljard euro. Het bedrijf wil zich volledig richten op zijn activiteiten met windparken op zee in Europese kernmarkten.
3 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China verbiedt vanaf volgend jaar verzonken deurgrepen in auto's uit zorgen over de veiligheid. Het is het eerste land dat zo'n verbod invoert. Aanleiding zijn incidenten waarbij de deuren niet opengingen.
3 uur geledenARNHEM (ANP) - De Duitse staat investeert 3,3 miljard euro in het Duitse deel van de Nederlandse hoogspanningsnetbeheerder TenneT, maakt die organisatie bekend. Voor het geld krijgen de Duitsers een belang van 25,1 procent in TenneT Duitsland.
3 uur geleden