Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Baltische staten creëren 'reisbubbel' na versoepeling lockdown

Baltische staten creëren 'reisbubbel' na versoepeling lockdown

VILNIUS (ANP/RTR) - Letland, Litouwen en Estland zullen vanaf 15 mei hun grenzen openstellen voor elkaars burgers. Dat creëert een Baltische "reisbubbel" binnen de Europese Unie nu de coronamaatregelen worden versoepeld, zeiden hun premiers woensdag.

Het Baltische reisgebied is het eerste in zijn soort binnen de EU, waar de meeste landen de toegang tot niet-onderdanen beperkten en een quarantaine oplegden aan binnenkomende reizigers.

"We zijn het eens dat alle drie de Baltische staten de verspreiding van het coronavirus goed onder controle hebben en we vertrouwen op elkaars gezondheidssystemen", schreef de Litouwse premier Saulius Skvernlis op Facebook.

Isolatie

"Dus vanaf 15 mei schrappen we alle beperkingen voor burgers van Litouwen, Letland en Estland die tussen de Baltische staten reizen." Mensen die vanuit andere landen de regio binnenkomen, moeten zichzelf 14 dagen lang isoleren, voegde hij eraan toe.

De Europese Commissie heeft aanbevolen dat controles aan de binnengrenzen tussen de lidstaten op gecoördineerde wijze moeten worden opgeheven, zodra hun virussituatie dat toelaat, aldus het bureau van de commissie in Litouwen.

Voorzichtige maatregelen

Plannen om selectief grenzen te openen zijn ook elders opgekomen. Australië en Nieuw-Zeeland werken eraan om het reizen tussen hun landen te hervatten, maar de voorbereidingen hiervoor kunnen nog enige tijd vergen.

Litouwen, Letland en Estland, belangrijke handelspartners van elkaar, nemen ook voorzichtige maatregelen om hun economieën weer te openen. De regio maakt deel uit van de Europese Unie sinds 2004 en van het Europese Schengengebied voor vrij reizen sinds 2007.

Intussen zijn aantallen nieuwe coronagevallen verder afgenomen. Geen van de landen meldde dinsdag meer dan vijf nieuwe besmettingen. Sinds het begin van de pandemie heeft Litouwen 48 sterfgevallen als gevolg van de ziekte geregistreerd, Letland 17 en Estland 55.

Meer uit Buitenland

Trump dreigt met actie bij geweld tegen Iraanse demonstranten

WASHINGTON (ANP/RTR) - Als Iran vreedzame demonstranten neerschiet en "op gewelddadige wijze vermoordt", zullen de Verenigde Staten hen te hulp schieten, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. "We staan paraat en zijn klaar om in actie te komen."

1 uur geleden
Ruim twintig gewonden Crans-Montana minstens 60 procent verbrand

CRANS-MONTANA/LAUSANNE (ANP/DPA) - Ongeveer 13 volwassenen en 8 minderjarigen onder de slachtoffers van de brand in het Zwitserse Crans-Montana hebben brandwonden over meer dan 60 procent van hun lichaam, heeft een arts van de universiteitskliniek in Lausanne, waar ze zijn opgenomen, tegen de Zwitserse zender RTS gezegd.

6 uur geleden
VS: China verhoogt onnodig spanningen rond Taiwan met oefeningen

WASHINGTON (ANP) - Militaire oefeningen van China rond Taiwan hebben "onnodig" de spanningen verhoogd, zegt woordvoerder Tommy Pigott van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij verzoekt China om op te houden met de militaire druk.

7 uur geleden
Venezuela wil met VS praten over oorlog tegen drugs en olie

CARACAS (ANP) - De Venezolaanse president Nicolás Maduro is "klaar" om met de Verenigde Staten te praten over de strijd tegen drugs en over olie. Dat heeft hij gezegd in een interview met het televisiestation VTV, dat donderdag werd uitgezonden.

9 uur geleden
New Yorkse burgemeester Mamdani: 'We zullen stoutmoedig besturen'

NEW YORK (ANP) - De donderdag beëdigde burgemeester van New York, Zohran Mamdani, heeft beloofd "stoutmoedig" te besturen. Hij zei bij zijn inaugurele toespraak te willen aantonen dat linkse politiek kan slagen. "We zullen iets doen wat New Yorkers beter kunnen dan iedereen: we zullen een voorbeeld voor de wereld zijn."

10 uur geleden
Honderden mensen bij herdenking slachtoffers Zwitserse brand

CRANS-MONTANA (ANP) - In het Zwitserse Crans-Montana hebben zich honderden mensen verzameld bij de bar waar in de nieuwjaarsnacht een dodelijke brand plaatsvond. Volgens omroep SRF legden velen bloemen neer of staken kaarsjes aan voor de slachtoffers van de brand, die volgens de politie ongeveer veertig doden en meer dan honderd gewonden tot gevolg had.

14 uur geleden
Rusland vraagt VS achtervolging olietanker te staken

WASHINGTON (ANP) - Rusland heeft de Verenigde Staten gevraagd om te stoppen met de achtervolging van een olietanker op de Atlantische Oceaan, schrijft The New York Times. Dat schip was onderweg naar Venezuela om olie op te halen, maar de VS hebben een blokkade ingesteld voor olietankers die naar dat land varen.

15 uur geleden