Bloomberg: Nvidia-chips mogelijk in handen China door maas in wet
WASHINGTON (ANP) - Amerikaanse regeringsfunctionarissen vrezen dat Chinese bedrijven de geavanceerde AI-chips van Nvidia in handen hebben gekregen door mogelijke mazen in de wet. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van anonieme bronnen. De Verenigde Staten hebben juist strenge beperkingen opgelegd aan de verkoop van chips aan Chinese bedrijven om te voorkomen dat China over de meest geavanceerde chiptechnologie kan beschikken.
Washington vreest dat China die technologie zal gebruiken voor militaire doeleinden en beschouwt dat als een bedreiging voor de nationale veiligheid. De mogelijke mazen in de wet zouden Chinese bedrijven zoals Alibaba in staat hebben gesteld om legaal servers met de meest geavanceerde AI-chips van Nvidia te kopen in landen buiten China.
Medewerkers van de regering van president Donald Trump onderzoeken nu of bedrijven misbruik hebben gemaakt van de situatie om AI-chips, zoals de Blackwell-processors van Nvidia, te verschepen naar Chinese bedrijven in landen als Singapore of Maleisië.
Memo
De discussie over de mogelijke mazen in de wet kwam afgelopen weekend in de openbaarheid met een zeer ongebruikelijke memo van het Bureau of Industry and Security (BIS) van het ministerie van Handel, dat verantwoordelijk is voor de exportcontrole van chips. Het bureau verklaarde vragen te hebben ontvangen over of de beperkingen op de wereldwijde verkoop van AI-chips aan Chinese bedrijven, die in 2023 werden ingevoerd, nog steeds van kracht zijn. "Het antwoord is ja", luidde het advies van BIS.
Sommige Trump-functionarissen zouden volgens de bronnen echter van mening zijn dat verzendingen van AI-chips aan Chinese bedrijven buiten China legaal zouden zijn door beleidsbeslissingen van BIS in mei 2025. Volgens BIS is dat niet het geval en heeft het "achterdeurtje" in de wet nooit bestaan.
"Als bedrijven AI-chips naar Chinese bedrijven verscheepten zonder een vergunning van Washington te verkrijgen, overtreden ze de Amerikaanse exportcontroles, ook in de periode van voor de memo van BIS afgelopen weekend", zei een anonieme BIS-functionaris.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europese luchtruim was tijdens de zomervakantieperiode drukker dan ooit. Dat meldt de Europese luchtverkeersleidingsdienst Eurocontrol. Dit ondanks de verstoringen in het luchtverkeer vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met winst gesloten, na de verliezen van eerder deze week. De handel op de Amsterdamse aandelenbeurs kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Verder ging de aandacht van beleggers uit naar cijfers over de Amerikaanse inflatie.
12 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitse luchtvaartmaatschappijen zijn boos op de Duitse regering. Die heeft Emirates toestemming gegeven voor vluchten op een vijfde luchthaven in Duitsland. Daarmee wordt de concurrentie van de maatschappij uit Dubai nog sterker.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - Oracle behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het software- en cloudbedrijf boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst. Het bedrijf profiteert van de enorme vraag naar diensten en infrastructuur voor AI en zag de omzet van het onderdeel cloudinfrastructuur ruimschoots verdubbelen. Ook verwacht Oracle de sterke prestatie in het huidige kwartaal voort te zetten. Het aandeel steeg 2 procent.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Franse miljardair Bernard Arnault behoort niet langer tot de tien rijkste mensen ter wereld. Volgens de Bloomberg Billionaires Index is zijn vermogen gedaald. Daardoor bestaat de gehele top 10 van de rijkenlijst voor het eerst sinds Bloomberg in 2012 begon met meten volledig uit Amerikanen.
14 uur geleden