Commissie moet sms'jes Von der Leyen bewaren, zegt EU-ombudsvrouw
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie moet sms'jes die haar voorzitter Ursula von der Leyen uitwisselt met staatshoofden en regeringsleiders bewaren. Dat stelt de EU-ombudsvrouw Teresa Anjinho na een onderzoek naar een verwijderd sms'je van de Franse president Emmanuel Macron aan Von der Leyen.
In januari 2024 deed een journalist een verzoek tot openbaarmaking van het sms-verkeer van Macron en Von der Leyen over een handelsdeal met Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay. De Commissie ging pas in juli 2025 met dat verzoek aan de slag. Uiteindelijk zei het dagelijks bestuur van de EU dat het bericht automatisch was verwijderd, omdat die functie aanstond op de telefoon van Von der Leyen.
Volgens de ombudsvrouw kan niet worden vastgesteld of het sms'je voor of na het indienen van het verzoek om openbaarmaking was verwijderd. Ook was onduidelijk of al gezocht was naar het bericht begin 2024 of pas in de zomer van 2025.
Pfizer
Anjinho stelt dat de Commissie sneller en beter met deze verzoeken moet omgaan. Ook zouden alle sms-berichten tussen staatshoofden of regeringsleiders en Eurocommissarissen, en tussen ministers en Eurocommissarissen, voor een langere periode bewaard moeten blijven.
Het is niet voor het eerst dat een sms'je van Von der Leyen in het nieuws komt. In mei vorig jaar oordeelde het EU-hof van justitie dat Von der Leyen sms'jes tussen haar en de directeur van farmaciegigant Pfizer had moeten vrijgeven. Het is nog altijd onduidelijk of die sms'jes nog bestaan of ook automatisch van de telefoon van de voorzitter zijn verwijderd.
Meer uit Buitenland
ROUEN (ANP/AFP) - Er zijn geen aanwijzingen dat bij de ontsporing van een trein in het noorden van Frankrijk vrijdag sprake was van opzet, melden de lokale autoriteiten zaterdagavond.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Bijna een week na de historische verkiezingswinst van Alternative für Deutschland (AfD) in de Duitse deelstaat Saksen-Anhalt namen tienduizenden mensen zaterdag deel aan demonstraties tegen radicaal-rechts extremisme. In onder meer Düsseldorf, Hamburg en Berlijn waren grote bijeenkomsten.
7 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Het Kremlin sluit een ontmoeting tussen de Russische president Vladimir Poetin en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky tijdens de G20-top in Miami uit. "Het is onmogelijk", zei een woordvoerder van het Kremlin tegen het Franse persbureau AFP in New Delhi, waar een top van de BRICS-landen plaatsvindt. BRICS is een samenwerkingsverband van elf landen.
8 uur geledenKAMPALA (ANP/DPA) - In Oeganda is koning Oyo Nyimba Kabamba Iguru Rukidi IV van het koninkrijk Toro begraven. Duizenden mensen kwamen op de uitvaart af om afscheid te nemen van de monarch die vorige maand op slechts 34-jarige leeftijd overleed aan kanker. Inmiddels is er een strijd om de troonopvolging losgebarsten.
8 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse regering gaat de wetgeving wijzigen die adoptie door homoseksuelen vrijwel onmogelijk maakte, heeft premier Péter Magyar zaterdag aangekondigd.
11 uur geledenNEW DELHI (ANP/DPA) - De Chinese president Xi Jinping roept de BRICS-landen op om zich meer in te zetten voor vrede in het Midden-Oosten en de Golfregio. Dat zei hij tijdens een BRICS-top in India.
11 uur geledenMANILLA (ANP/AFP) - De Filipijnse kustwacht heeft nog eens 41 lichamen gevonden aan boord van de verbrande veerboot bij de Filipijnen. Daarmee is het dodental gestegen naar 76.
13 uur geleden