Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Australische spionagedienst herziet 'terrorismetermen'

Australische spionagedienst herziet 'terrorismetermen'

CANBERRA (ANP) - De Australische spionagedienst Asio gaat anders over terroristen of extremisten praten. Volgens de chef, Mike Burgess, zorgen de termen islamitisch extremisme en extreemrechts extremisme voor misverstanden. Ze missen tegenwoordig doel en de Asio wil het daarom voortaan hebben over "ideologisch gemotiveerd gewelddadig extremisme" of "religieus gemotiveerd gewelddadig extremisme".

Volgens Burgess richten onderzoeken zich voornamelijk op figuren die door gewelddadig extremisme een gevaar vormen en onderzoekt zijn dienst niet op basis van politieke of religieuze achtergrond van verdachten. Bovendien zijn de extremisten steeds vaker niet speciaal extreem links of rechts. Ze hangen bepaalde ideeën aan over de ineenstorting van de sociale orde of over samenzweringen die niet echt links of rechts zijn. Hij noemde ook gewelddadige misogynisten (vrouwenhaters) of mensen uit de groep die 'incel', onvrijwillig celibatair, wordt genoemd.

Burgess wil ook af van islamitisch extremisme omdat hij vindt dat bepaalde moslimgemeenschappen terecht klagen dat het veelvuldig gebruik van de term, alle islamieten stigmatiseert en de samenleving verdeelt. De Australische spionagechef zei woensdag volgens plaatselijke media in de hoofdstad Canberra dat er een redelijke kans bestaat dat het land getroffen wordt door een gewelddadige extremist.

De gemiddelde ideologisch gemotiveerde extremist is volgens hem een man van rond de 25 jaar oud. De ideologische extremisten zijn meer verspreid over het land dan de andere extremisten en er lijken er fors meer van bij te komen. Wat het voor de spionagedienst moeilijk maakt, is dat de ideologische gewelddadige extremisten steeds vaker niet met hakenkruizen of hamers en sikkels te koop lopen, maar vaak redelijk goed opgeleide jonge mensen uit de middenstand zijn die sociaal-economische grieven hebben. Omdat mensen door coronamaatregelen vaker thuis op internet zitten, ontstaan er makkelijker allerlei extremistische groepjes online.

Meer uit Buitenland

Duitse defensieminister: troepenterugtrekking VS was te voorzien

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse minister van Defensie Boris Pistorius zegt dat de Amerikaanse troepenterugtrekking "te voorzien" was. Volgens hem is Duitsland op de goede weg om zelf meer verantwoordelijkheid te nemen voor de eigen veiligheid.

1 uur geleden
Bultrug Timmy vrijgelaten in de Noordzee

SKAGEN (ANP/DPA) - Timmy, de bultrug die wekenlang vastlag voor de Duitse kust, is vrijgelaten. De walvis werd met een schip naar het Skagerrak gebracht, het deel van de Noordzee tussen Denemarken en Noorwegen, en is daar in open water losgelaten.

2 uur geleden
Mexicaanse gouverneur stapt op na drugskartel-aanklacht in VS

CULIACÁN (ANP) - Rubén Rocha Moya, de gouverneur van de Mexicaanse staat Sinaloa, is tijdelijk opgestapt. Dat meldt The New York Times. Rocha Moya werd deze week aangeklaagd in de Verenigde Staten, omdat hij banden zou hebben met een drugskartel.

2 uur geleden
Schip met bultrug Timmy vaart na vertraging Skagerrak op

SKAGEN (ANP) - Het schip dat de bultrug Timmy naar de Noordzee vervoert, vaart inmiddels op het Skagerrak, de zee tussen Denemarken en Noorwegen. Vrijdag draaide het schip vlak voor het Skagerrak nog om, omdat de golven op die zee te hoog waren.

3 uur geleden
President Cuba: gedrag VS is intimiderend en arrogant

HAVANA (ANP) - Volgens de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel getuigen de nieuwe opgelegde Amerikaanse sancties "van morele armoede en van minachting voor het gevoel en het gezond verstand van de Amerikanen en de hele internationale gemeenschap". Dat schrijft de Cubaanse president op X.

8 uur geleden
Doden in Libanon door Israëlische luchtaanvallen

BEIROET (ANP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op Zuid-Libanon zijn vrijdag zeker dertien doden gevallen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.

8 uur geleden
Miljardendeal VS en Qatar over raketafweersystemen

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan voor meer dan 4 miljard dollar Patriot-raketafweersystemen aan Qatar verkopen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdag bekendgemaakt.

9 uur geleden