Australische spionagedienst herziet 'terrorismetermen'
CANBERRA (ANP) - De Australische spionagedienst Asio gaat anders over terroristen of extremisten praten. Volgens de chef, Mike Burgess, zorgen de termen islamitisch extremisme en extreemrechts extremisme voor misverstanden. Ze missen tegenwoordig doel en de Asio wil het daarom voortaan hebben over "ideologisch gemotiveerd gewelddadig extremisme" of "religieus gemotiveerd gewelddadig extremisme".
Volgens Burgess richten onderzoeken zich voornamelijk op figuren die door gewelddadig extremisme een gevaar vormen en onderzoekt zijn dienst niet op basis van politieke of religieuze achtergrond van verdachten. Bovendien zijn de extremisten steeds vaker niet speciaal extreem links of rechts. Ze hangen bepaalde ideeën aan over de ineenstorting van de sociale orde of over samenzweringen die niet echt links of rechts zijn. Hij noemde ook gewelddadige misogynisten (vrouwenhaters) of mensen uit de groep die 'incel', onvrijwillig celibatair, wordt genoemd.
Burgess wil ook af van islamitisch extremisme omdat hij vindt dat bepaalde moslimgemeenschappen terecht klagen dat het veelvuldig gebruik van de term, alle islamieten stigmatiseert en de samenleving verdeelt. De Australische spionagechef zei woensdag volgens plaatselijke media in de hoofdstad Canberra dat er een redelijke kans bestaat dat het land getroffen wordt door een gewelddadige extremist.
De gemiddelde ideologisch gemotiveerde extremist is volgens hem een man van rond de 25 jaar oud. De ideologische extremisten zijn meer verspreid over het land dan de andere extremisten en er lijken er fors meer van bij te komen. Wat het voor de spionagedienst moeilijk maakt, is dat de ideologische gewelddadige extremisten steeds vaker niet met hakenkruizen of hamers en sikkels te koop lopen, maar vaak redelijk goed opgeleide jonge mensen uit de middenstand zijn die sociaal-economische grieven hebben. Omdat mensen door coronamaatregelen vaker thuis op internet zitten, ontstaan er makkelijker allerlei extremistische groepjes online.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Het Oekraïense parlement heeft Naftogaz-baas Serhi Koretsky aangesteld als nieuwe premier. Eerder deze week stapte Joelia Svyrydenko op als premier, op aangeven van president Volodymyr Zelensky die uit is op een cultuurverandering in zijn kabinet.
16 uur geledenFONTAINEBLEAU (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron is naar Fontainebleau gegaan om brandbestrijders te bedanken die de bosbrand daar blussen. Die brak zondag uit en heeft ruim 2000 hectare bos verwoest. De brand is inmiddels onder controle.
16 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zal dit weekend niet afreizen naar de VS, zo maakte zijn kantoor bekend. Netanyahu zou daar de uitvaart van de onlangs overleden conservatieve senator Lindsey Graham bijwonen, maar die is uitgesteld tot het eind van de maand.
16 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Op verschillende plekken in Oekraïne is protest uitgebroken over het ontslag van minister van Defensie Mychajlo Fedorov. Die bevestigde woensdag op te stappen, nadat eerder in verschillende media werd gesuggereerd dat president Volodymyr Zelensky uit was op zijn ontslag. Eerder stapte ook premier Joelia Svyrydenko op, op aangeven van Zelensky.
19 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het Iraanse leger heeft bekendgemaakt dat het donderdag Amerikaanse militaire bases en faciliteiten in Koeweit en Bahrein heeft aangevallen met drones. De aanvallen waren een reactie op nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iran.
19 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Het zoeken naar vermisten na het kapseizen en zinken van een toeristenboot in de Baai van San Francisco is stopgezet. Er zijn volgens de autoriteiten waarschijnlijk vier doden gevallen. Het bootongeluk was dinsdag niet ver van het eiland Alcatraz. Er werd een slachtoffer gevonden dat snel overleed, drie vermisten worden verondersteld dood te zijn.
20 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het centrale commando van het Amerikaanse leger, CENTCOM, meldt dat het leger de laatste reeks aanvallen op Iran heeft voltooid. De aanvallen werden uitgevoerd in opdracht van president Donald Trump.
1 dag geleden