Australische spionagedienst herziet 'terrorismetermen'
CANBERRA (ANP) - De Australische spionagedienst Asio gaat anders over terroristen of extremisten praten. Volgens de chef, Mike Burgess, zorgen de termen islamitisch extremisme en extreemrechts extremisme voor misverstanden. Ze missen tegenwoordig doel en de Asio wil het daarom voortaan hebben over "ideologisch gemotiveerd gewelddadig extremisme" of "religieus gemotiveerd gewelddadig extremisme".
Volgens Burgess richten onderzoeken zich voornamelijk op figuren die door gewelddadig extremisme een gevaar vormen en onderzoekt zijn dienst niet op basis van politieke of religieuze achtergrond van verdachten. Bovendien zijn de extremisten steeds vaker niet speciaal extreem links of rechts. Ze hangen bepaalde ideeën aan over de ineenstorting van de sociale orde of over samenzweringen die niet echt links of rechts zijn. Hij noemde ook gewelddadige misogynisten (vrouwenhaters) of mensen uit de groep die 'incel', onvrijwillig celibatair, wordt genoemd.
Burgess wil ook af van islamitisch extremisme omdat hij vindt dat bepaalde moslimgemeenschappen terecht klagen dat het veelvuldig gebruik van de term, alle islamieten stigmatiseert en de samenleving verdeelt. De Australische spionagechef zei woensdag volgens plaatselijke media in de hoofdstad Canberra dat er een redelijke kans bestaat dat het land getroffen wordt door een gewelddadige extremist.
De gemiddelde ideologisch gemotiveerde extremist is volgens hem een man van rond de 25 jaar oud. De ideologische extremisten zijn meer verspreid over het land dan de andere extremisten en er lijken er fors meer van bij te komen. Wat het voor de spionagedienst moeilijk maakt, is dat de ideologische gewelddadige extremisten steeds vaker niet met hakenkruizen of hamers en sikkels te koop lopen, maar vaak redelijk goed opgeleide jonge mensen uit de middenstand zijn die sociaal-economische grieven hebben. Omdat mensen door coronamaatregelen vaker thuis op internet zitten, ontstaan er makkelijker allerlei extremistische groepjes online.
Meer uit Buitenland
NEW DELHI (ANP/RTR) - De politie in India heeft in New Delhi meer dan 2000 demonstranten opgepakt. De hoofdstad werd eerder op de dag zo goed als afgesloten in de aanloop naar een jongerenprotest.
31 minuten geledenRAMALLAH (ANP/RTR/AFP) - De Palestijnse leider Mahmoud Abbas heeft de parlementsverkiezingen van komende maand officieel geannuleerd. Het is nu de bedoeling dat zowel de presidents- als parlementsverkiezingen gaan plaatsvinden in september volgend jaar, schrijft persbureau WAFA.
1 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Turkije verbiedt vanaf 1 november het gebruik van sociale media door kinderen tot 15 jaar. Daarmee voegt het zich bij een groeiend aantal landen met wetgeving om kinderen te beschermen tegen de schadelijke effecten van onlineplatforms.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het Ierse voorzitterschap van de EU stelt voor om 140 miljard af te halen van de aankomende EU-meerjarenbegroting (2028-2034). Als tijdelijk voorzitter van de EU heeft Ierland de taak om een zogeheten onderhandelingsbox over de begroting te presenteren. Deze zal volgende week worden besproken op een top met EU-leiders.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - In de Verenigde Staten klinkt kritiek op het plan van president Donald Trump om diesel uit Rusland te importeren. Dat kan Rusland geld opleveren om oorlog te voeren tegen Oekraïne, vinden critici.
5 uur geledenPANAMA-STAD (ANP/AFP) - De autoriteiten in Panama melden dat zeker 27 mensen gewond zijn geraakt bij de zware aardbeving van vrijdag. Die had een kracht van 7.7 en zorgde voor grote schade en paniek.
6 uur geledenZAPORIZJA (ANP/AFP) - Russische aanvallen op de Oekraïense stad Zaporizja hebben zeker elf levens gekost. Dat melden de regionale autoriteiten, die stellen dat zich drie kinderen onder de slachtoffers bevinden.
6 uur geleden