Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zuid-Korea wil militair overleg met Noord-Korea

Zuid-Korea wil militair overleg met Noord-Korea

SEOUL (ANP/RTR/BLOOMBERG/AFP) - Zuid-Korea stelt militair overleg met Noord-Korea voor over de grens tussen de landen. Het doel hiervan is om botsingen langs de grens te voorkomen en de militaire spanningen te verminderen, aldus een Zuid-Koreaanse topfunctionaris.

Hij zegt dat Noord-Koreaanse militairen herhaaldelijk de militaire demarcatielijn (MDL) tussen de Korea's hebben overgestoken tijdens het plaatsen van "tactische wegen, hekken en landmijnen". Dit als gevolg van "het verlies van veel MDL-markeringen" die werden geplaatst onder het wapenstilstandsakkoord uit 1953. Met het bestand kwam na drie jaar officieus een einde aan de Koreaanse Oorlog.

De MDL markeert het front in 1953 en ligt in de gedemilitariseerde zone (DMZ), een 4 kilometer brede bufferzone. Sinds het bestand zijn er in het zwaarbewaakte grensgebied meerdere dodelijke botsingen geweest.

Relatie verslechterd

Volgens het Zuid-Koreaanse ministerie van Defensie zijn Noord-Koreaanse militairen dit jaar al tien keer of vaker de grens overgestoken. In 2024 gebeurde dat minder dan tien keer. De landen kunnen er niet direct militair overleg over voeren, omdat die communicatie is verbroken. Bovendien reageert het noorden niet op oproepen tot dialoog. Als Pyongyang het nieuwe voorstel van Seoul accepteert, volgen de eerste militaire gesprekken tussen de twee sinds 2018.

De relatie tussen de landen is de afgelopen jaren ernstig verslechterd. De in juni aangetreden president Lee Jae-myung van Zuid-Korea wil de banden aanhalen, maar Pyongyang heeft daar vooralsnog geen interesse in getoond. Lee heeft de Chinese president Xi Jinping onlangs om hulp gevraagd bij pogingen om de dialoog met het noorden te herstellen.

Meer uit Buitenland

Samenwerking met Arabische partijen een schande, zegt Netanyahu

JERUZALEM (ANP) - Premier Benjamin Netanyahu noemt het een schande dat partijen overwegen om samen te werken met Arabische partijen in Israël. Dat zei hij op zijn partijbijeenkomst in Jeruzalem, meldt onder meer The Times of Israel.

5 minuten geleden
Netanyahu: we moeten sterke rechtse nationale regering vormen

JERUZALEM (ANP/RTR) - Premier Benjamin Netanyahu wil een sterke rechtse nationale regering vormen. Dat zei hij op zijn partijbijeenkomst in Jeruzalem, meldt onder meer The Times of Israel.

6 minuten geleden
Protest in Portugal tegen wooncrisis en optreden politie

LISSABON (ANP/RTR) - Duizenden mensen hebben dinsdag bij het parlement in Lissabon gedemonstreerd tegen de toenemende woningnood en recente politieacties tegen activisten. Binnen debatteerden parlementsleden over de ontwerpbegroting voor 2027.

7 minuten geleden
Lancet-rapport: hitte nu grofweg even dodelijk als malaria en hiv

LONDEN (ANP) - Wereldwijd sterven steeds meer mensen door blootstelling aan extreem hoge temperaturen. Als doodsoorzaak is hitte in dezelfde orde van grootte beland als hiv en malaria, zo maakt het jaarlijkse Lancet Countdown-rapport duidelijk. De wetenschappers die het hebben opgesteld, vinden dat klimaatverandering officieel moet worden uitgeroepen tot wereldwijde gezondheidscrisis.

2 uur geleden
Oppositieleider waarschuwt Netanyahu en dringt aan op aftreden

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot heeft premier Benjamin Netanyahu gewaarschuwd de nationale veiligheid niet te misbruiken voor politiek gewin. Dat meldt onder meer The Times of Israel op basis van diens uitspraken op het hoofdkantoor van zijn partij Yashar.

2 uur geleden
Verkiezingen Israël: hoogste opkomst sinds 1999

JERUZALEM (ANP) - De opkomst bij de Israëlische parlementsverkiezingen is uitgekomen op 77,7 procent, de hoogste sinds 1999. Dat maakte de kiescommissie bekend nadat de stembussen dinsdagavond werden gesloten.

2 uur geleden
VS van plan visum te verstrekken aan gevluchte Bolsonaro

WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten zijn van plan de Braziliaanse senator en presidentszoon Flávio Bolsonaro en zijn familie een visum te verlenen. Dat meldt persbureau Reuters op gezag van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat niet wilde bevestigen of de Bolsonaro's inderdaad onderweg zijn naar de VS, zoals Braziliaanse media dinsdag eerder schreven.

4 uur geleden