Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oekraïne koopt honderdtal moderne Franse gevechtsvliegtuigen

Oekraïne koopt honderdtal moderne Franse gevechtsvliegtuigen

PARIJS (ANP) - Oekraïne gaat de komende jaren tot een honderdtal moderne Franse gevechtsvliegtuigen aanschaffen. Naast de Rafale-toestellen koopt het land ook geavanceerde luchtverdedigingssystemen, hebben president Volodymyr Zelensky en zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron afgesproken.

Met naast Amerikaanse F-16's, Franse Mirages en Zweedse Gripens ook nog Rafales krijgt de Oekraïense luchtmacht de komende jaren snel een modern, westers aanzien. De Rafale, die een luchtgevecht en bombardeermissie aankan en eventueel ook kernwapens kan afwerpen, is het paradepaardje van de Fransen. Het toestel doet op veel vlakken weinig onder voor de Amerikaanse F-35, die wel moeilijker zichtbaar is voor vijandelijke radars.

Oekraïne krijgt de Rafales "in de loop van een tienjarenproject", staat volgens het Élysée in de intentieverklaring die Macron en Zelensky maandag tekenden op een luchtmachtbasis bij Parijs. Een koopcontract moet nog volgen.

Nieuwe systemen

Frankrijk gaat Oekraïne ook de nieuwste versie van het SAMP/T-luchtverdedigingssysteem leveren. Dat kan net als de Amerikaanse Patriot snellere Russische raketten neerhalen. Oekraïne zou volgens Franse media acht SAMP/T's tegemoet kunnen zien. Verder levert Frankrijk radars, luchtdoelraketten voor vliegtuigen en precisiebommen, zegt het Oekraïense ministerie van Defensie.

De Rafale kan in de toekomst misschien ook in Oekraïne worden gemaakt, denkt Zelensky. De Oekraïense wapenindustrie is sinds de grootschalige Russische invasie snel opgeschroefd en wordt steeds belangrijker.

Reacties

Zelensky dankte Frankrijk voor een "historische deal" en Macron sprak van een "grote dag". De twee bezochten ook het hoofdkwartier waarvanuit de zogeheten coalitie van bereidwillige landen na een eventueel staakt-het-vuren de bescherming van Oekraïne zou gaan leiden. Dat is voorlopig ingericht in Mont Valérien, niet ver van Parijs.

Oekraïne sloot vorige maand ook al met Zweden een overeenkomst over de koop van 100 tot 150 Gripens, een vergelijkbaar gevechtsvliegtuig. Hoe de Oekraïense luchtmacht alle verschillende toestellen naast elkaar gaat gebruiken is nog de vraag. Ook is nog onduidelijk hoe Oekraïne de orders gaat betalen.

Meer uit Buitenland

Samenwerking met Arabische partijen een schande, zegt Netanyahu

JERUZALEM (ANP) - Premier Benjamin Netanyahu noemt het een schande dat partijen overwegen om samen te werken met Arabische partijen in Israël. Dat zei hij op zijn partijbijeenkomst in Jeruzalem, meldt onder meer The Times of Israel.

5 minuten geleden
Netanyahu: we moeten sterke rechtse nationale regering vormen

JERUZALEM (ANP/RTR) - Premier Benjamin Netanyahu wil een sterke rechtse nationale regering vormen. Dat zei hij op zijn partijbijeenkomst in Jeruzalem, meldt onder meer The Times of Israel.

7 minuten geleden
Protest in Portugal tegen wooncrisis en optreden politie

LISSABON (ANP/RTR) - Duizenden mensen hebben dinsdag bij het parlement in Lissabon gedemonstreerd tegen de toenemende woningnood en recente politieacties tegen activisten. Binnen debatteerden parlementsleden over de ontwerpbegroting voor 2027.

8 minuten geleden
Lancet-rapport: hitte nu grofweg even dodelijk als malaria en hiv

LONDEN (ANP) - Wereldwijd sterven steeds meer mensen door blootstelling aan extreem hoge temperaturen. Als doodsoorzaak is hitte in dezelfde orde van grootte beland als hiv en malaria, zo maakt het jaarlijkse Lancet Countdown-rapport duidelijk. De wetenschappers die het hebben opgesteld, vinden dat klimaatverandering officieel moet worden uitgeroepen tot wereldwijde gezondheidscrisis.

2 uur geleden
Oppositieleider waarschuwt Netanyahu en dringt aan op aftreden

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot heeft premier Benjamin Netanyahu gewaarschuwd de nationale veiligheid niet te misbruiken voor politiek gewin. Dat meldt onder meer The Times of Israel op basis van diens uitspraken op het hoofdkantoor van zijn partij Yashar.

2 uur geleden
Verkiezingen Israël: hoogste opkomst sinds 1999

JERUZALEM (ANP) - De opkomst bij de Israëlische parlementsverkiezingen is uitgekomen op 77,7 procent, de hoogste sinds 1999. Dat maakte de kiescommissie bekend nadat de stembussen dinsdagavond werden gesloten.

2 uur geleden
VS van plan visum te verstrekken aan gevluchte Bolsonaro

WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten zijn van plan de Braziliaanse senator en presidentszoon Flávio Bolsonaro en zijn familie een visum te verlenen. Dat meldt persbureau Reuters op gezag van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat niet wilde bevestigen of de Bolsonaro's inderdaad onderweg zijn naar de VS, zoals Braziliaanse media dinsdag eerder schreven.

4 uur geleden