Aung San Suu Kyi krijgt vier jaar extra celstraf
NAYPYIDAW (ANP/RTR/AFP) - Ex-regeringsleider Aung San Suu Kyi heeft in Myanmar vier jaar extra celstraf gekregen, volgens bronnen van de persbureaus Reuters en AFP. Zij kreeg de straf voor meerdere vergrijpen, waaronder het bezit van walkietalkies waarvoor zij geen vergunning bezat. In december kreeg ze ook al vier jaar cel, voor opruiing tegen het leger en het overtreden van de coronaregels. Maar die straf werd later gehalveerd. Ook werd toen bij nader inzien bepaald dat zij die straf in huisarrest mag uitzitten.
Suu Kyi (76) staat in Myanmar terecht in bijna een dozijn verschillende zaken. Samen zouden die haar voor maximaal honderd jaar in de gevangenis kunnen doen belanden. Zij en andere politici werden na de militaire staatsgreep op 1 februari 2021 onder huisarrest geplaatst. De coup was gepleegd omdat er volgens het leger was gefraudeerd bij de parlementsverkiezingen in november 2020. De regerende partij van Suu Kyi werd bij die verkiezingen nog groter, waardoor de militairen hun macht verder zagen afnemen. Het waren pas de tweede democratische verkiezingen in het land in decennia. Internationale waarnemers hadden geen misstanden vastgesteld.
Myanmar was voor die verkiezingen vijftig jaar lang een militaire dictatuur. Suu Kyi zette zich in deze periode in voor meer democratisering. Wegens die strijd zat ze jarenlang vast en kreeg ze in 1991 de Nobelprijs voor de Vrede. Maar ze is niet onomstreden. Haar wordt vooral verweten dat ze de laatste jaren niet genoeg heeft gedaan om de Rohingya-minderheid in Myanmar te beschermen. Vele honderdduizenden Rohingya's zijn naar Bangladesh gevlucht, omdat er in Myanmar veel geweld tegen hen werd gepleegd.
Het Noorse Nobelcomité, dat de prestigieuze vredesprijs toekent, heeft kritiek geuit op de veroordeling van Suu Kyi. Voorzitter Berit Reiss-Andersen liet persbureau AFP weten zich grote zorgen te maken over de politica. "De laatste uitspraak tegen Aung San Suu Kyi is politiek gemotiveerd."
Meer uit Buitenland
ENGELBERG (ANP) - In het Zwitserse skigebied Engelberg is een gondel losgeraakt van een skilift. Op beelden bij Zwitserse media is te zien hoe de gondel van een berg rolt. Onduidelijk is op dit moment of er mensen in de gondel zaten, of dat er gewonden zijn. Volgens nieuwssite 20 minuten is er sprake van minstens één gewonde. Ook schrijft dat medium dat een reddingshelikopter is ingezet.
25 minuten geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Iran beschuldigt de Verenigde Staten en Israël van een aanval op doelen bij een enorm gasveld in de Golfregio, in het zuiden van Iran. Staatsmedia melden dat brandweerteams worden gestuurd om het vuur te blussen.
31 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - Een in Iran ter dood veroordeelde Zweed is volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken van Zweden woensdag geëxecuteerd. Minister Maria Malmer Stenergard heeft geschokt gereageerd.
46 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Israël zegt opnieuw een topfunctionaris van de Iraanse regering te hebben gedood. Het gaat om de inlichtingenminister Esmail Khatib, meldt de Israëlische minister van Defensie Israel Katz. Iran heeft de dood van de bewindsman nog niet bevestigd.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Het Noorse Openbaar Ministerie heeft woensdag in de rechtbank in Oslo een celstraf van zeven jaar en zeven maanden geëist tegen Marius Borg Høiby, zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit. Dat melden Noorse media woensdagochtend. Høiby wordt verdacht van onder meer verkrachtingen en mishandeling.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft berichten in de Amerikaanse krant Wall Street Journal over hoogwaardige technische bijstand aan Iran tegengesproken. De Kremlinwoordvoerder zei dat het bericht dat Rusland satellietbeelden deelt met Iran en het land aan nog betere drones helpt volstrekt niet waar is.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israëlische bombardementen hebben in het centrum van Beiroet het leven gekost aan zeker twaalf personen. Dat melden de Libanese autoriteiten, die ook spreken over 41 gewonden.
4 uur geleden