ASMI en ASML onderaan in AEX, B&S zakt na vertrek topman
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASMI en ASML stonden maandag onderaan in de AEX-index op het Damrak, die een klein verlies liet zien. Bij de kleinere bedrijven ging B&S Group hard onderuit. De distributeur en groothandelaar, die zich bezighoudt met bevoorrading van cruiseschepen en luchthavens, ziet topman Tako de Haan en vicevoorzitter van de raad van commissarissen Willem Blijdorp per direct vertrekken. Ook stelt het bedrijf de publicatie van de jaarcijfers uit. Het aandeel kelderde bijna 11 procent.
Volgens B&S spelen er kwesties rond mogelijke belangenverstrengelingen, die een aanvullende toelichting in de jaarrekening 2022 vereisen. Er is al langer onrust in de top van B&S. In december werd president-commissaris Jan Arie van Barneveld weggestuurd, op aandringen van oprichter en grootaandeelhouder Blijdorp. Ook de onafhankelijke commissaris Kitty Koelemeijer stapte op. Blijdorp wilde het bedrijf vorige zomer van de beurs halen, maar zijn bod werd als te laag verworpen.
De beursweek begon verder relatief rustig, mede doordat Wall Street gesloten blijft vanwege Presidents' Day. Later in de week komen onder meer de AEX-bedrijven Wolters Kluwer, Besi en KPN nog met resultaten. Ook wordt uitgekeken naar de notulen van de laatste rentevergadering van de Amerikaanse centrale bank, die woensdag op het programma staan. Beleggers hopen in die aantekeningen meer aanwijzingen te vinden over de toekomstige rentestappen.
Philips
De AEX noteerde rond het middaguur 0,2 procent in de min op 763,35 punten. De MidKap klom 0,1 procent tot 1033,96 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen bleven vrijwel vlak. Parijs verloor 0,1 procent.
Zorgtechnologieconcern Philips was koploper in de AEX met een plus van 2,4 procent. Bierbrouwer Heineken volgde met een winst van 1,1 procent. ASMI en ASML stonden onderaan met verliezen van rond de 1 procent.
Fugro en Ericsson
In de MidKap ging Fugro aan kop met een winst van 2,9 procent. De bodemonderzoeker gaat voor de oostkust van de Verenigde Staten meewerken aan de komst van windmolens op zee. Fugro gaf geen financiële details maar sprak wel van een significante opdracht. Laadpalenmaker Alfen sloot de rij met een min van 2,8 procent.
In Stockholm daalde Ericsson 0,3 procent. De Zweedse producent van telecomapparatuur schrapt ongeveer 1400 banen in het thuisland.
De euro en dollar
De euro was 1,0684 dollar waard, tegen 1,0673 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent meer op 76,78 dollar. Brentolie werd 0,8 procent duurder op 83,69 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ANTWERPEN (ANP/BELGA) - De eerste gereinigde schepen zijn zaterdagnacht en zondagochtend vertrokken uit containerterminals van de haven van Antwerpen na het olielek. Dat meldt het Antwerpse havenbedrijf in een update. De opruimwerkzaamheden zijn na het olielek in het Deurganckdok nog volop aan de gang.
7 uur geledenDUBLIN (ANP/RTR) - De Ierse politie heeft zondag een einde gemaakt aan de protestactie met vrachtwagens en tractoren in hoofdstad Dublin na dagenlange demonstraties tegen de sterk gestegen brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Door die protesten werd het verkeer in delen van het centrum van Dublin geblokkeerd.
10 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran verwacht dat de beschadigde olieraffinage- en distributiecapaciteit van het land binnen twee maanden weer grotendeels hersteld zal zijn. Dat heeft de Iraanse plaatsvervangend minister voor Olie zondag gezegd. Herstelwerkzaamheden zijn gaande aan energiefaciliteiten die zijn beschadigd door aanvallen.
11 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft de transportcapaciteit van de belangrijke oost-westelijke oliepijpleiding in het land volledig hersteld. Die capaciteit werd verminderd door een aanval op een pompstation van de pijpleiding. Volgens het Saudische energieministerie is de transportcapaciteit weer terug op ongeveer 7 miljoen vaten olie per dag.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het is verstandig dat het Nederlandse kabinet nog niet meteen een pakket maatregelen heeft aangekondigd om de energie- en brandstofrekening van huishoudens te verlagen. Dat heeft de Nederlandse bestuurder van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij gezegd in gesprek met het ANP. Volgens hem is de keuze van het kabinet tot nu toe in lijn met het advies van het IMF: ga niet te snel.
12 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Piloten van luchtvaartmaatschappij Lufthansa gaan maandag en dinsdag staken, heeft vakbond Cockpit aangekondigd. De piloten staken voor een betere pensioensregeling en een nieuwe cao. Ook personeel van dochterondernemingen CityLine en Eurowings doet mee aan de actie, net als Lufthansa Cargo.
1 dag geledenDUBLIN (ANP) - Twee op de drie tankstations in Ierland zitten zaterdag aan het eind van de dag vermoedelijk zonder brandstof als de blokkades in het land aanhouden. Daarvoor waarschuwt de Ierse brancheorganisatie voor brandstoffenleveranciers bij de publieke omroep RTE. Sinds dinsdag vinden protestacties in Ierland plaats, waarbij onder meer brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij worden geblokkeerd.
1 dag geleden