Aruba naar de stembus en kiest uit recordaantal van 12 partijen
ORANJESTAD (ANP) - Aruba gaat vrijdag naar de stembus voor een nieuw parlement. In totaal doet een recordaantal van twaalf partijen mee, die strijden om 21 zetels.
Het eiland heeft financieel zwaar te lijden gehad van de coronapandemie en had Nederlandse hulp nodig om de ambtenarensalarissen te kunnen betalen. Inmiddels ontvangt het al weer enkele maanden veel, vooral Amerikaanse, toeristen en is de economie weer gaan draaien.
De verkiezingen zijn een gevolg van de beslissing eind maart van minister-president Evelyn Wever-Croes het ontslag van de regering in te dienen. Dat gebeurde nadat bekend was geworden dat het Openbaar Ministerie een strafrechtelijk onderzoek was begonnen naar misbruik van geld door coalitiepartij POR. Corruptie door politici is op Aruba een ‘hot’ item en premier Wever-Croes van de partij Electorale Volksbeweging (MEP) wilde alle mogelijke connecties met corruptie vermijden.
De laatste verkiezingen op Aruba waren in november 2017. Toen verloor de Arubaanse Volkspartij (AVP) van Mike Eman na acht jaar de meerderheid in het parlement. Met deze verkiezingen wil de partij weer de meerderheid halen in het parlement. Volgens Eman kan alleen zijn partij zorgen voor een betere economie en hogere lonen.
Maar de partij staat negatief in de aandacht vanwege de arrestatie van oud-minister en huidig parlementariër Benny Sevinger eind mei. Die zou tussen 2009 en 2017 overheidsterreinen hebben weggegeven aan bevriende relaties. In 2019 werd een ander kopstuk van de AVP, Paul Croes, veroordeeld tot vier jaar cel wegens het verkopen van werkvergunningen. Mike Eman was eerder dit jaar boos op het Openbaar Ministerie, omdat het ‘zijn’ politici vooral in de aanloop naar verkiezingen onderzoekt. Hij noemde het OM "partijdig".
Zowel de MEP als de AVP is het erover eens dat Aruba nog steeds afhankelijk is van de financiële steun vanuit Nederland. Die hulp startte na de uitbraak van de coronapandemie en is nog niet afgerond. De twee grootste Arubaanse partijen willen zich richting Nederland zo constructief mogelijk blijven opstellen. Richting elkaar zijn ze wat minder hartelijk. ‘Aartsvijanden’ MEP en AVP vragen de bevolking om ruime steun, ze weigeren in ieder geval om samen in een coalitie plaats te nemen.
Meer uit Binnenland
NIEUWERKERK (ANP) - Een van de vier mensen die gewond raakten door een ernstig auto-ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk is overleden, meldt de politie. Het gaat om een 19-jarige inwoonster van Aagtekerke. Ze overleed ter plaatse.
30 minuten geledenNIEUWERKERK (ANP) - Door een ernstig ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk zijn zaterdagavond vier mensen gewond geraakt, meldt de politie. Hoe ernstig hun verwondingen zijn, kon een woordvoerder nog niet zeggen.
1 uur geledenDENPASAR (ANP) - De politie op Bali heeft twee buitenlanders aangewezen als verdachten van een fatale steekpartij waarbij begin deze week een Nederlander om het leven kwam. Vermoedelijk gaat het om twee mannen van 34 en 32 jaar uit Brazilië, meldt het Indonesische persbureau Antara. Volgens de politie zijn zij Indonesië ontvlucht.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op het Malieveld in Den Haag demonstreren op zaterdagmiddag een paar honderd mensen tegen de oorlog in Iran. De demonstranten roepen de Nederlandse regering op om bij te dragen aan de-escalatie, diplomatie en politieke oplossingen in plaats van oorlog.
9 uur geledenSCHIEDAM (ANP) - In Schiedam is vrijdagavond een persoon gewond geraakt bij explosies en een brand bij een woning in de Van Marumstraat. Dat meldt de politie. De gewonde persoon is met brandwonden naar het ziekenhuis gebracht.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van betrokkenheid bij de explosie bij een synagoge in Rotterdam en het voorbereiden van een explosie bij een synagoge in Heemstede. Dit meldt het Openbaar Ministerie, dat geen mededelingen doet over de vermoedelijke rol van de nu aangehouden mannen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de politie meer mogelijkheden geven om in openbare informatie op sociale media en andere onlineplatforms informatie te verzamelen om verstoringen van de openbare orde te voorkomen. Een wetsvoorstel daartoe is vrijdag door de ministerraad goedgekeurd. Het moet ervoor zorgen dat de politie tijdig kan ingrijpen.
1 dag geleden