Amsterdamse beurs krijgt tik door zorgen om opleving coronavirus
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse beurs is maandag 2,1 procent gedaald. Ook elders in Europa waren er rode koersenborden. De toename van het aantal coronagevallen in verschillende landen, waaronder Nederland, wakkeren de zorgen bij beleggers aan dat het economisch herstel van de crisis wordt vertraagd.
Ook daalden de olieprijzen stevig door een deal van de OPEC+-landen over het verhogen van de productie. Een vat Amerikaanse olie werd 6,8 procent goedkoper op 66,91 dollar per vat. Brentolie ging voor 69,12 dollar per vat van de hand, een daling van 6,1 procent. Eerder deze maand werd Amerikaanse olie voor ruim 74 dollar per vat verkocht en kostte Brentolie meer dan 75 dollar per vat.
De AEX-index sloot op een stand van 721,09 punten. De MidKap leverde 2,2 procent in en kwam uit op een stand van 1011,46 punten. De beurzen van Parijs en Frankfurt werden tot 2,7 procent lager gezet. In Londen ging de FTSE-index 2,3 procent omlaag. In Engeland was het 'Freedom Day', de dag waarop de laatste coronabeperkingen werden opgeheven.
Luchtvaartsector
Door de oplopende besmettingen in Europa wordt onder meer de luchtvaartsector getroffen. Zo zouden vakanties in gevaar kunnen komen. Luchtvaartmaatschappijen, die al zwaar getroffen zijn, zouden dan een nieuwe klap krijgen. Air France-KLM werd 2,9 procent lager gezet in Amsterdam. Ook branchegenoten als Ryanair, easyJet, Lufthansa en IAG, het moederbedrijf van onder meer British Airways, daalden tot 6,6 procent.
Verder bestaat er ook de mogelijkheid dat landen weer coronamaatregelen gaan nemen. Bedrijven die te lijden hadden onder de coronacrisis als winkelvastgoedfondsen Unibail-Rodamco-Westfield (min 7,7 procent), Eurocommercial Properties (min 6,2 procent) en Wereldhave (min 5,9 procent), maar ook sportscholenuitbater Basic-Fit (min 3,1 procent) daalden.
Just Eat Takeaway
Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway was de enige stijger in de AEX-index met een plus van 2,6 procent. Dat bedrijf profiteerde juist van de horecasluitingen tijdens de coronacrisis. In de MidKap bleef laadpalenmaker Alfen in het groen en won 0,1 procent.
Door de dalende olieprijzen kregen onder meer olie- en gasbedrijven het zwaar te verduren. Zwaargewicht Shell (min 4,9 procent) behoorde tot de grote verliezers in de AEX. In Londen zakte BP 3,9 procent en het Franse TotalEnergies daalde 3,8 procent in Parijs. De OPEC en bondgenoten als Rusland en Kazachstan kwamen zondag overeen de olieproductie vanaf augustus te verhogen.
De euro was 1,1801 dollar waard tegen 1,1809 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - In verband met de verwachte sneeuwval op zondag schrapt Schiphol uit voorzorg een groot aantal vluchten. Dat bevestigt een woordvoerster van KLM na berichtgeving door NU.nl. Hoeveel vluchten in totaal worden getroffen, is niet bekend. Volgens de woordvoerster gaat het bij KLM om zeker 150 vluchten.
22 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - China schrapt vanaf mei importheffingen voor producten uit vrijwel alle Afrikaanse landen, zo heeft president Xi Jinping volgens staatsmedia bekendgemaakt. De stap kan China en het continent economisch nog dichter bij elkaar brengen.
7 uur geledenKYIV (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Oekraïense regering verwacht dat het Internationaal Monetair Fonds (IMF) de voorwaarden voor een nieuwe miljardenlening afzwakt, zegt premier Joelia Svyrydenko. Volgens haar vinden de komende weken formele gesprekken plaats over die lening van ruim 8 miljard dollar zonder dat Oekraïne de daarvoor geëiste maatregelen heeft ingezet, zoals een impopulaire belastinghervorming.
7 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Het hoofd van de organisatie achter de Olympische Spelen in Los Angeles, Casey Wasserman, verkoopt zijn talenten- en sportmarketingbureau nadat zijn banden met Jeffrey Epstein aan het licht zijn gekomen. In een bericht aan het personeel schrijft Wasserman dat die controverse te veel afleidt van het werk dat zijn agentschap doet. Wasserman hoeft niet te vertrekken als voorzitter van het organisatiecomité voor de Spelen in Los Angeles in 2028.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De snelle opmars van kunstmatige intelligentie (AI) zal in Nederland bijdragen aan een langdurige ontslaggolf. Daarvoor waarschuwt Ingrid Thijssen in een interview met De Telegraaf bij haar afscheid als voorzitter van werkgeversorganisatie VNO-NCW. Volgens haar gaat AI op grote schaal banen veranderen en doen verdwijnen, terwijl Nederland daar nog onvoldoende op is voorbereid.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland telt voor het vierde jaar op rij minder bloemen- en plantenzaken. Dat blijkt uit cijfers uit het Handelsregister van de Kamer van Koophandel (KVK) die het ANP voor Valentijnsdag analyseerde. Er waren aan het begin van 2026 zo'n 6400 bloemen- en plantenzaken. Een jaar eerder was dat nog iets meer dan 6500.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - Mensen die twee jaar werkloos zijn, leveren tot wel 66.000 euro in door de maatregelen van het nieuwe kabinet. Dat stelt vakbond CNV op basis van een analyse. De bond zegt dat dit komt door de verlaging van het maximumdagloon met 20 procent en de halvering van de WW-duur van 24 naar 12 maanden.
13 uur geleden