Amsterdamse beurs krijgt tik door zorgen om opleving coronavirus
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse beurs is maandag 2,1 procent gedaald. Ook elders in Europa waren er rode koersenborden. De toename van het aantal coronagevallen in verschillende landen, waaronder Nederland, wakkeren de zorgen bij beleggers aan dat het economisch herstel van de crisis wordt vertraagd.
Ook daalden de olieprijzen stevig door een deal van de OPEC+-landen over het verhogen van de productie. Een vat Amerikaanse olie werd 6,8 procent goedkoper op 66,91 dollar per vat. Brentolie ging voor 69,12 dollar per vat van de hand, een daling van 6,1 procent. Eerder deze maand werd Amerikaanse olie voor ruim 74 dollar per vat verkocht en kostte Brentolie meer dan 75 dollar per vat.
De AEX-index sloot op een stand van 721,09 punten. De MidKap leverde 2,2 procent in en kwam uit op een stand van 1011,46 punten. De beurzen van Parijs en Frankfurt werden tot 2,7 procent lager gezet. In Londen ging de FTSE-index 2,3 procent omlaag. In Engeland was het 'Freedom Day', de dag waarop de laatste coronabeperkingen werden opgeheven.
Luchtvaartsector
Door de oplopende besmettingen in Europa wordt onder meer de luchtvaartsector getroffen. Zo zouden vakanties in gevaar kunnen komen. Luchtvaartmaatschappijen, die al zwaar getroffen zijn, zouden dan een nieuwe klap krijgen. Air France-KLM werd 2,9 procent lager gezet in Amsterdam. Ook branchegenoten als Ryanair, easyJet, Lufthansa en IAG, het moederbedrijf van onder meer British Airways, daalden tot 6,6 procent.
Verder bestaat er ook de mogelijkheid dat landen weer coronamaatregelen gaan nemen. Bedrijven die te lijden hadden onder de coronacrisis als winkelvastgoedfondsen Unibail-Rodamco-Westfield (min 7,7 procent), Eurocommercial Properties (min 6,2 procent) en Wereldhave (min 5,9 procent), maar ook sportscholenuitbater Basic-Fit (min 3,1 procent) daalden.
Just Eat Takeaway
Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway was de enige stijger in de AEX-index met een plus van 2,6 procent. Dat bedrijf profiteerde juist van de horecasluitingen tijdens de coronacrisis. In de MidKap bleef laadpalenmaker Alfen in het groen en won 0,1 procent.
Door de dalende olieprijzen kregen onder meer olie- en gasbedrijven het zwaar te verduren. Zwaargewicht Shell (min 4,9 procent) behoorde tot de grote verliezers in de AEX. In Londen zakte BP 3,9 procent en het Franse TotalEnergies daalde 3,8 procent in Parijs. De OPEC en bondgenoten als Rusland en Kazachstan kwamen zondag overeen de olieproductie vanaf augustus te verhogen.
De euro was 1,1801 dollar waard tegen 1,1809 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensieconcern Czechoslovak Group (CSG) heeft onder meer vanwege de snelheid gekozen voor een beursgang in Amsterdam. Aan het Damrak waren de regels het gunstigst voor een snelle notering, vertelt financieel topman Zdenek Jurak vlak na het beursdebuut tegen het ANP. Het tempo was belangrijk om de kans te vergroten dat de vraag naar defensieaandelen nog steeds zo groot mogelijk zou zijn. De populariteit is nu hoog door de grote geopolitieke spanningen.
45 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aandeel Czechoslovak Group (CSG) is vrijdag hoger geopend op de eerste handelsdag van het Tsjechische defensiebedrijf op de Amsterdamse beurs. Het aandeel CSG opende op 32 euro. In de afgelopen dagen werden de aandelen al aangeboden aan pensioenfondsen en andere grote investeerders zoals vermogensbeheerders tegen een vaste prijs van 25 euro per stuk.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse uitbater van laadstations voor elektrische auto's, Fastned, heeft maximaal 200 miljoen euro aan nieuwe financiering opgehaald. Het geld komt van een bankenconsortium bestaande uit overheidsinvesteringsfonds Invest-NL, ABN AMRO, ING, Rabobank en het Franse Crédit Agricole en is bedoeld om de uitbreiding van het aantal snellaadstations te versnellen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Avantium behoorde vrijdag tot de verliezers op de Amsterdamse beurs. De bioplasticmaker verwacht de productie in zijn nieuwe fabriek in Delfzijl later te kunnen opstarten dan gepland. Volgens het bedrijf zijn tijdens de bouw van het leidingwerk kwaliteitsproblemen ontdekt, waardoor een veiligheidsrisico is ontstaan. Door het herstelwerk verwacht Avantium nu de fabriek half 2026 te openen en in de tweede helft van het jaar te beginnen met de verkoop van zijn grondstof voor plantaardig plastic. Het aandeel werd daarop 9 procent lager gezet.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Het Tsjechische defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) heeft in de afgelopen dagen 3,3 miljard euro opgehaald met de verkoop van aandelen aan institutionele investeerders uit Nederland en daarbuiten. De aandelen werden verkocht voorafgaand aan de beursintroductie in Amsterdam. Vrijdag gaat de handel in het aandeel op het Damrak van start.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De fabrikant van bioplastics, Avantium, verwacht zijn fabriek in Delfzijl later te kunnen openen dan was gepland. Het bedrijf laat weten dat tijdens de bouw van het leidingwerk kwaliteitsproblemen zijn ontdekt. Daardoor is een veiligheidsrisico ontstaan.
4 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/RTR) - Maleisië heeft de toegang tot chatbot Grok hersteld, nadat het socialemediaplatform X veiligheidsmaatregelen had getroffen. Dat meldt de communicatietoezichthouder van het land.
4 uur geleden