Amnesty: meer doodstraffen in Egypte, maar ook landen met daling
LONDEN (ANP) - Egypte heeft vorig jaar drie keer meer doodstraffen uitgevoerd dan het jaar ervoor. Het aantal executies steeg van 32 in 2019 tot 107 in 2020. Het land haalde daarmee Saudi-Arabië in. In het hele Midden-Oosten daalde het aantal terechtstellingen met een kwart, en werd het laagste niveau in tien jaar bereikt.
Dat meldt mensenrechtenorganisatie Amnesty Internationaal in haar jongste jaarrapport over de doodstraf. Terwijl er wereldwijd een trend is naar afschaffing van de doodstraf, bleven sommige landen deze straf uitvoeren. In bepaalde landen nam het aantal executies zelfs toe, zoals Egypte.
China zette volgens Amnesty de doodstraf in om misdrijven te bestraffen die met de coronacrisis te maken hadden. In de Verenigde Staten begon de regering van president Donald Trump na een pauze van zeventien jaar weer met het uitvoeren van executies. Binnen zes maanden werden tien mannen terechtgesteld. Daarnaast voltrokken vijf Amerikaanse staten zeven executies.
Terwijl de wereld zich richt op het beschermen van mensenlevens tegen corona, "blijven sommige regeringen hardnekkig vasthouden aan de doodstraf", constateert Amnesty. "De doodstraf is een weerzinwekkende straf en het feit dat landen tijdens een pandemie executies blijven voltrekken, laat zien hoe wreed het is."
Onder normale omstandigheden is het al zwaar om te vechten tegen een executie, maar tijdens de pandemie kregen veel mensen in dodencellen geen persoonlijke juridische bijstand, aldus de organisatie. Dat was ook in de Verenigde Staten het geval, waar advocaten aangaven dat ze geen cruciaal onderzoek konden doen of cliënten niet persoonlijk konden ontmoeten.
Amnesty benadrukt dat de cijfers over executies en de doodstraf in China staatsgeheim zijn, maar volgens de organisatie worden er duizenden mensen per jaar geëxecuteerd. China is daardoor steevast koploper in de top vijf. Voor 2020 volgen na het communistische China de strengislamitische republiek Iran (meer dan 246 executies), Egypte (107), Irak (45) en Saudi-Arabië (27).
Meer uit Buitenland
MOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - Rusland heeft een zeer grote nachtelijke luchtaanval uitgevoerd op militair-industriële complexen, militaire vliegvelden en installaties van de energiesector. Dat maakte het ministerie van Defensie in Moskou zaterdag bekend
10 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft gezegd dat het leiderschap van het land het erover eens is geen aanvallen uit te voeren op landen van waaruit Iran niet wordt bestookt. Iran zal alleen reageren op aanvallen vanuit die landen. Hij bood de betrokken 'buurlanden' in de regio die Iran heeft aangevallen zijn excuses aan, maar Iran zal zich volgens hem niet overgeven aan Israël en de VS.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - Iran heeft zaterdagochtend raketten afgevuurd op Israël, zo meldde het Israëlische leger. Eerder in de nacht waren er ook al herhaaldelijk meldingen van Iraanse raketaanvallen.
1 uur geledenCAÏRO (ANP/AFP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabische Liga houden zondag spoedoverleg over de luchtaanvallen op lidstaten aan de Perzische Golf. Hossam Zaki van de liga zei dat de spoedbijeenkomst een videoconferentie is en werd aangevraagd door Egypte, Jordanië, Koeweit, Oman en Qatar.
2 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - De Qatarese luchtvaartautoriteit meldt dat de Golfstaat het luchtruim gedeeltelijk gaat heropenen voor beperkt luchtverkeer. Qatar sloot het luchtruim nadat Iran was begonnen met vergeldingsaanvallen na Amerikaans-Israëlische aanvallen vorige week.
3 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Journalisten van het Franse persbureau AFP melden dat er explosies te horen zijn in Dubai en in de hoofdstad van Bahrein, Manama.
3 uur geledenCHARKIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft zaterdagochtend vroeg een landelijk luchtalarm afgekondigd, nadat bij Russische aanvallen zeker drie doden vielen in de regio Charkiv.
3 uur geleden