Amerikanen en Britten evacueren personeel ambassade Afghanistan
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten gaan een aanzienlijk deel van het personeel van hun ambassade in de Afghaanse hoofdstad Kabul evacueren. Ook zullen dagelijks vluchten worden uitgevoerd om Afghanen in veiligheid te brengen die de Amerikanen in de afgelopen jaren hebben geholpen en nu gevaar lopen. De Britten hebben soortgelijke maatregelen aangekondigd.
Het is een reactie op de ontwikkelingen in het Centraal-Aziatische land. Door de terugtrekking van een internationale troepenmacht grijpt de radicaalislamitische beweging Taliban haar kans het land te heroveren.
De Amerikanen sturen extra militairen die moeten helpen bij het vertrek van de ambassademedewerkers. Dat geldt als standaardpraktijk in conflictgebieden. Het gaat om 3000 man, die zo snel mogelijk naar de luchthaven van Kabul worden gestuurd. Momenteel zijn nog 650 Amerikaanse militairen in Afghanistan om onder meer de ambassade te beschermen.
De diplomatieke aanwezigheid in Kabul wordt teruggebracht tot een "rompbezetting", meldt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij benadrukt dat de ambassade openblijft. Daar verblijven naar verluidt nu nog 1400 medewerkers. Ook laat de woordvoerder weten dat inmiddels meer dan 1200 Afghanen naar de VS zijn gebracht.
Het Verenigd Koninkrijk stuurt ook zeker honderd militairen naar Afghanistan om personeel en Afghaanse tolken het land uit te krijgen, kondigde de Britse minister van Defensie Ben Wallace aan. De eerste militairen worden aan het eind van deze week verwacht en het troepenaantal kan oplopen tot 600. In tegenstelling tot de VS verplaatsen de Britten hun ambassade wel naar een veiligere locatie.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Pakistaanse parlement heeft een grondwetswijziging aangenomen waarmee de president en de hoogste legerleider meer macht en levenslange immuniteit krijgen. Daardoor kunnen ze niet vervolgd worden. De grootste oppositiepartij noemt het "de genadeklap" voor de democratie en de rechterlijke macht.
3 minuten geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/DPA) - Ook de Chinese president Xi Jinping komt deze maand niet naar de G20-top in Johannesburg. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken maakte bekend dat premier Li Qiang zijn land zal vertegenwoordigen.
5 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - Een diplomatieke rel over uitspraken van de nieuwe Japanse premier over Taiwan escaleert steeds verder. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken eist dat regeringschef Sanae Takaichi terugkomt op de uitlatingen, anders zal Japan daar "alle consequenties" voor moeten dragen.
43 minuten geledenANKARA (ANP/RTR) - Het Turkse ministerie van Defensie heeft na de crash van een militair transportvliegtuig besloten alle geplande vluchten met hetzelfde type toestel tijdelijk stil te leggen. De C-130 Hercules-vliegtuigen zullen worden geïnspecteerd.
54 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering wil een 'nooddienstplicht' achter de hand houden voor het geval te weinig vrijwilligers militair willen worden. Als dit aantal te laag is, kan het parlement besluiten dienstplichtigen via loting aan te wijzen. Het compromis tussen de regerende christen- en sociaaldemocraten moet de voorgenomen snelle groei van de krijgsmacht mogelijk maken.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft donderdag drie opties gepresenteerd om Oekraïne extra financieel te steunen. Een daarvan behelst het ophalen van geld uit de kapitaalmarkt door de EU via bijvoorbeeld obligaties. De tweede optie is dat lidstaten zelf het benodigde kapitaal bijeenbrengen om aan Oekraïne te lenen. De laatste optie lag al op tafel en ligt vooral bij België uiterst gevoelig: het gebruik van de bevroren Russische tegoeden voor een renteloze lening van 141 miljard euro aan Oekraïne.
2 uur geledenKYIV (ANP/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky roept Europese bondgenoten op hun verdeeldheid te overwinnen over het gebruik van bevroren Russische tegoeden. Hij noemde het tegenover Bloomberg Television cruciaal voor zijn land dat er voldoende financiële steun komt.
2 uur geleden