
Afvalfonds: nog meer innamepunten voor statiegeldflessen nodig
DEN HAAG (ANP) - Er moeten nog meer innamepunten komen voor kleine en grote plastic flessen met statiegeld, want de doelstelling voor het inzamelen van die flessen werd vorig jaar niet gehaald. Ook moet er meer gecommuniceerd worden over het inleveren van statiegeldflessen, zegt het Afvalfonds Verpakkingen.
Volgens de organisatie, die namens het bedrijfsleven verantwoordelijk is voor de inzameling en recycling van verpakkingen, werd vorig jaar 68 procent van alle plastic flessen en flesjes ingezameld. Dat is ver beneden de wettelijk verplichte doelstelling van 90 procent.
Directeur Hester Klein Lankhorst van het Afvalfonds zegt dan ook "nog niet echt tevreden" te zijn. "Toch verdient de consument hier een compliment, omdat die in korte tijd een flinke gedragsverandering heeft laten zien", geeft ze aan. Jaarlijks worden ongeveer 700 miljoen grote plastic flessen op de Nederlandse markt gebracht en ook 1 miljard kleine flesjes.
"Wanprestatie"
Sinds 1 juli 2021 zit er 15 cent statiegeld op kleine flesjes. "We weten dat gedragsverandering tijd kost. Extra communicatie, het voortdurend herhalen van de boodschap én het uitbreiden van innamepunten moeten het inlevergedrag verder positief beïnvloeden", aldus Klein Lankhorst.
Recycling Netwerk Benelux spreekt naar aanleiding van de cijfers van een "wanprestatie". "De lobby van het bedrijfsleven wist een laag statiegeldbedrag van 15 eurocent binnen te halen, en wist daarnaast te bedingen dat verkooppunten niet verplicht zijn om consumenten weer hun betaalde statiegeld terug te geven. Terwijl dat eerder juist wel verplicht was", stelt directeur Rob Buurman van de milieuorganisatie. "Daardoor zijn er nu slechts 5000 plekken waar je je statiegeld terugkrijgt."
Vrijwillige innamepunten
Het gaat onder meer om supermarkten, grote tankstations en NS-stations zoals Utrecht CS en Amsterdam CS. "Bij de bioscoop of in het pretpark krijg je niets terug", zegt Buurman die niet alleen meer innamepunten wil, maar ook vindt dat de politiek de wetgeving beter moet opstellen.
Bij onder meer sportverenigingen en bioscopen zijn naar schatting van het Afvalfonds nog zo'n 23.000 "vrijwillige innamepunten". Daar krijg je als consument niets terug, maar gaat het statiegeld naar een goed doel.
Sinds 1 april van dit jaar zit er ook 15 cent statiegeld op blikjes. Volgens het Afvalfonds is er inmiddels een duidelijke vermindering van het aantal blikjes in het zwerfafval te zien. Maar hiervoor heeft de organisatie nog geen precies inzamelpercentage.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag iets lager gesloten. Beleggers kijken met name uit naar het rentebesluit van de Federal Reserve. De verwachting is dat de Amerikaanse koepel van centrale banken woensdag de leenkosten in de grootste economie ter wereld voor het eerst dit jaar gaat verlagen.
50 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Microsoft gaat de komende vier jaar 30 miljard dollar (meer dan 25 miljard euro) investeren in het Verenigd Koninkrijk, onder meer in infrastructuur voor kunstmatige intelligentie (AI). Dat is de grootste financiële toezegging die het Amerikaanse softwareconcern ooit in het VK heeft gedaan.
1 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Werkende Nederlanders met een modaal inkomen gaan er volgend jaar maandelijks netto 38,50 euro op vooruit. Dat volgt uit doorrekeningen van hr-dienstverlener Youforce, voorheen Visma Raet, na de bekendmaking van de rijksbegroting op Prinsjesdag.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Het Witte Huis schuift de deadline voor de verkoop van de Amerikaanse onderdelen van TikTok verder op, tot 16 december. Eigenlijk moest het Chinese moederbedrijf ByteDance de populaire app voor woensdag verkopen, op straffe van een verbod in de Verenigde Staten.
2 uur geledenVEVEY (ANP/BLOOMBERG) - Voorzitter van het Zwitserse voedingsmiddelenconcern Nestlé Paul Bulcke treedt vervroegd af. Dit komt enkele weken nadat topman Laurent Freixe werd ontslagen vanwege een romantische relatie met een directe ondergeschikte.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is op Prinsjesdag lager geëindigd. Beleggers namen wat gas terug na de flinke winst van de Amsterdamse hoofdindex een dag eerder en hadden daarnaast oog voor de begrotingsplannen van het kabinet die zijn gepresenteerd. Verder ging de aandacht vooral uit naar de Verenigde Staten, waar de Amerikaanse Federal Reserve begint aan zijn tweedaagse rentevergadering. De verwachting dat de centrale bank woensdag de leenkosten in de grootste economie ter wereld gaat verlagen, zorgde maandag voor nieuwe recordstanden op Wall Street.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De stakingen van FNV en CNV bij KLM brengen de toekomst van de luchtvaartmaatschappij in gevaar. Dat laat een woordvoerster van KLM weten nadat de vakbonden dinsdag nieuwe, langere stakingen hadden aangekondigd van het grondpersoneel. De nieuwe stakingen noemt KLM "onnodig en onverantwoord".
5 uur geleden