Adverteerders bezorgd over fusie Talpa en RTL Nederland
AMSTERDAM (ANP) - Adverteerders kijken met grote zorg naar de voorgenomen fusie van RTL Nederland en Talpa. Als de deal doorgaat, vallen bijna alle commerciële televisiezenders in Nederland onder één concern. Dat moet niet leiden tot ongeoorloofde prijsstijgingen voor televisiereclames, waarschuwt directeur Henriette van Swinderen van de Bond van Adverteerders.
"We zijn ervan overtuigd dat we hier heel kritisch naar moeten kijken. Het is voor adverteerders en merken belangrijk om voldoende keuze te hebben zodat we alle doelgroepen kunnen bereiken", reageert Van Swinderen.
Talpa en RTL Nederland waren vorig jaar samen goed voor een marktaandeel van zo'n 40 procent op de Nederlandse televisie. Eenmaal samengevoegd zouden ze daarmee de publieke omroep, goed voor 35 procent marktaandeel, voorbijstreven als marktleider.
Publiek
"Als je kijkt naar de markt voor televisiezendtijd, ontstaat daar een enorme grootmacht. Dat is waar onze grootste zorg zit als dat niet leidt tot betere kwaliteit en betere mogelijkheden om een breder publiek te bereiken", zegt Van Swinderen.
Toch wijst de belangengroep voor adverteerders de fusie niet bij voorbaat af. Want samensmeltingen van mediabedrijven kunnen ook goed uitpakken als ze meer geld steken in kwalitatief hoogstaande programma's. Als die een groter en diverser publiek trekken, is dat ook aantrekkelijk voor adverteerders. "Maar wat we ook zien, is dat het kan leiden tot minder marktwerking en ongefundeerde prijsstijgingen. Als er geen koppeling is met kwaliteitsverbetering, zou dat onevenredig zijn."
Televisie
Hoogleraar economisch recht Hans Vedder van de Rijksuniversiteit Groningen (RUG), gespecialiseerd in mededingingsrecht, verwacht dat RTL en Talpa bij toezichthouders vooral willen aantonen dat hun markt veel groter is dan televisie alleen. "Voor hen is het spel: hoe ga je de markt afbakenen. Als het alleen de markt voor lineaire televisie is, dan zou je best wel bij de 40 procent kunnen komen en dan worden mededingingsautoriteiten nerveus. Maar zeg je bijvoorbeeld dat het de markt voor audiovisuele content is, dan is dat veel groter dus ben je zelf veel kleiner."
RTL en Talpa moeten dan wel kunnen bewijzen dat ze ook op die andere gebieden onder druk van de concurrentie staan, legt Vedder uit. "Als partijen mededingingsautoriteiten daar niet van kunnen overtuigen, moeten ze rekening houden met bezwaren." Die kunnen ze wegnemen door aan bepaalde voorwaarden te voldoen, zoals het verkopen van bedrijfsonderdelen.
Identiteit
Journalistenvakbond NVJ waarschuwde eerder dat de identiteit van beide commerciële mediabedrijven behouden moet blijven, en dan met name die van RTL Nieuws. Mediahistoricus Huub Wijfjes maakt zich niet veel zorgen over een teloorgang van een divers nieuwsaanbod bij de commerciëlen. "Van oudsher was dat een reden tot zorg, maar als je kijkt naar wat er is gebeurd op de markt voor dagbladen valt dat argument eigenlijk weg."
Wijfjes, verbonden aan de RUG en de Universiteit van Amsterdam, wijst erop dat de Nederlandse krantenmarkt voor circa 90 procent in handen is van de Belgische concerns DPG (onder andere AD, de Volkskrant en Trouw) en Mediahuis (De Telegraaf, NRC). Toch bleef volgens hem het nieuwsaanbod divers genoeg.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Chinese eigenaar van de Nijmeegse chipmaker Nexperia heeft nooit geprobeerd dat bedrijf leeg te trekken of weg te sluizen naar China. Dat betoogden de advocaten namens Wingtech, het moederbedrijf van Nexperia dat eerder door de ondernemingskamer op afstand werd gezet.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) start een onderzoek naar de rendementen van vier warmteleveranciers. Uit een studie is volgens de toezichthouder gebleken dat zij in 2024 een hogere winst behaalden dan de toen geldende norm van 6,8 procent.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Groene activistische beleggers vragen olie- en gasconcerns Shell en BP dit jaar op aandeelhoudersvergaderingen om uitleg te geven over de financiële risico's rond een eventuele daling van de vraag naar fossiele brandstoffen. Het is een poging van beleggerscollectief Follow This om meer steun te krijgen voor zijn aandeelhoudersresoluties die pleiten voor steviger klimaatbeleid in de olie-industrie.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse regering pleit voor een onderzoek van de ondernemingskamer bij chipmaker Nexperia, waarmee ook de ingrepen van rechters bij het bedrijf blijven staan. Dat zeiden advocaten van de Staat, die als belanghebbende bij de rechtszaak is betrokken. De ondernemingskamer schorste in oktober de Chinese topman Wing Zhang en zette zijn bedrijf Wingtech op afstand als aandeelhouder vanwege vermoedens van mismanagement en belangenverstrengeling.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse defensiesoftwarebedrijf Intelic gaat samenwerken met de wereldwijde marktleider in counter-drone technologie DroneShield. Samen zeggen ze een schaalbaar en goedkoper verdedigingssysteem tegen drones te ontwikkelen.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De verkoop van de gasactiviteiten van ExxonMobil en Shell in het Britse deel van de Noordzee aan Viaro Energy gaat toch niet door. Dat meldt Shell woensdag. Volgens het Britse energiebedrijf werden "ondanks het constructieve proces voorwaarden voor verkoop niet gehaald omdat de marktomstandigheden zijn veranderd."
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nexperia beschuldigt zijn Chinese eigenaar Wingtech van een tactiek "van de verschroeide aarde" in pogingen om de controle over de Nijmeegse chipmaker terug te krijgen, insinuerend dat de topman liever bedrijfswaarde vernietigt dan concessies doet. Dat zei een advocaat namens het bedrijf bij de ondernemingskamer in Amsterdam.
3 uur geleden