Aantal werkenden loopt voor het eerst sinds coronapandemie terug
DEN HAAG (ANP) - Het aantal werkenden in Nederland is voor het eerst in ruim drie jaar gedaald. In het derde kwartaal waren er 34.000 minder mensen met een baan dan in de voorgaande drie maanden, berekende het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Vooral bij volgens het statistiekbureau relatief eenvoudige beroepen daalde het aantal werkenden.
De laatste keer dat de werkzame beroepsbevolking kromp, was aan het begin van de coronapandemie. Toen moesten veel bedrijven dicht of hadden veel minder klussen door lockdownmaatregelen en reisbeperkingen.
Maar al tijdens de pandemie, vanaf het eerste kwartaal van 2021, kwamen er telkens meer werkenden bij. Tot en met het tweede kwartaal van dit jaar ging het om een groei van de werkzame beroepsbevolking met 664.000 mensen tot in totaal 9,8 miljoen mensen met een baan. De krapte op de arbeidsmarkt bereikte in die periode een piek.
Commerciële beroepen
Nu meldt het CBS de eerste daling. Het sterkst nam het aantal werkenden af bij commerciële beroepen, zoals winkeliers en verkoop- en kassamedewerkers. In vergelijking met een jaar eerder ging het om een afname van 36.000 mensen. Ook waren er minder mensen met een boekhoudkundige of administratieve baan.
Maar in de technische beroepen en in de transport ziet het beeld er anders uit. Daar is het aantal mensen volgens het CBS juist wat toegenomen. Ook ziet het statistiekbureau nu meer managers dan een jaar terug.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela heeft een "moeilijke weg" te gaan om economische stabiliteit te bereiken. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) vrijdag gezegd. Donderdag werd nog bekend dat het IMF en de Wereldbank de samenwerking met Venezuela weer hervatten.
1 uur geledenBOXTEL (ANP) - Vleesverwerker Vion Food Group verkoopt twee slachterijen in het zuiden van Duitsland als onderdeel van zijn reorganisatie waarbij het bedrijf zich wil focussen op de activiteiten in de Benelux. Vion zegt een principeakkoord te hebben gesloten over de verkoop van die vestigingen. Een evaluatie van de overige Duitse locaties van het bedrijf loopt nog.
1 uur geledenARLINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft nog geen impact gehad op de leveringen van passagiersvliegtuigen van Boeing aan klanten. Dat zei Boeing-topman Kelly Ortberg op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van het bedrijf vrijdag. Daarnaast krijgt Boeing meer defensieorders door de oorlog.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Oliebedrijven gingen vrijdag hard omlaag op de Europese aandelenbeurzen door de gekelderde olieprijzen na het nieuws dat de Straat van Hormuz wordt heropend door Iran voor de commerciële scheepvaart. Luchtvaartmaatschappijen profiteerden juist van de sterke daling van de olieprijzen omdat zij erg gevoelig zijn voor hoge kerosineprijzen.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De Nederlandse chipproducent Euclyd wil met een nieuwe investeringsronde 100 miljoen euro ophalen. Het in Eindhoven gevestigde bedrijf wil zo op grotere schaal chips produceren voor de toepassing van kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft oprichter Bernardo Kastrup gezegd in een interview met zakenzender CNBC.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De opening van de CO2-opslaglocatie Porthos in de Noordzee is uitgesteld tot de tweede helft van volgend jaar. Volgens de oorspronkelijke planning zou het project eind dit jaar opstarten, maar dat blijkt te ambitieus.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) noemt de heropening van de Straat van Hormuz door Iran gedurende het staakt-het-vuren een "positief signaal". Maar de redersvereniging is ook nog terughoudend, want er is nog veel onduidelijk. De KVNR wil zo snel mogelijk verifieerbare garanties voor een veilige passage door de zeestraat.
6 uur geleden