Aantal werkenden loopt voor het eerst sinds coronapandemie terug
DEN HAAG (ANP) - Het aantal werkenden in Nederland is voor het eerst in ruim drie jaar gedaald. In het derde kwartaal waren er 34.000 minder mensen met een baan dan in de voorgaande drie maanden, berekende het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Vooral bij volgens het statistiekbureau relatief eenvoudige beroepen daalde het aantal werkenden.
De laatste keer dat de werkzame beroepsbevolking kromp, was aan het begin van de coronapandemie. Toen moesten veel bedrijven dicht of hadden veel minder klussen door lockdownmaatregelen en reisbeperkingen.
Maar al tijdens de pandemie, vanaf het eerste kwartaal van 2021, kwamen er telkens meer werkenden bij. Tot en met het tweede kwartaal van dit jaar ging het om een groei van de werkzame beroepsbevolking met 664.000 mensen tot in totaal 9,8 miljoen mensen met een baan. De krapte op de arbeidsmarkt bereikte in die periode een piek.
Commerciële beroepen
Nu meldt het CBS de eerste daling. Het sterkst nam het aantal werkenden af bij commerciële beroepen, zoals winkeliers en verkoop- en kassamedewerkers. In vergelijking met een jaar eerder ging het om een afname van 36.000 mensen. Ook waren er minder mensen met een boekhoudkundige of administratieve baan.
Maar in de technische beroepen en in de transport ziet het beeld er anders uit. Daar is het aantal mensen volgens het CBS juist wat toegenomen. Ook ziet het statistiekbureau nu meer managers dan een jaar terug.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Philips heeft ziekenhuizen gewaarschuwd om bepaalde vernevelaars voor beademingsapparaten niet meer te gebruiken. Het gaat om opzetstukken die medicijnen vernevelen zodat patiënten deze kunnen inademen. Het apparaat kan door de kleine vloeistofdruppeltjes echter defect raken. Patiënten krijgen dan mogelijk te weinig zuurstof zonder dat het apparaat hiervoor waarschuwt, bevestigde een woordvoerder na berichtgeving door het Eindhovens Dagblad.
37 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De vakbonden gaan weer praten met de overheid over de cao voor rijksambtenaren. Zaterdagochtend lieten FNV, CNV, AC Rijksvakbonden en CMHF Overheid weten een uitnodiging voor hervatting van het cao-overleg door minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken, CDA) te verwelkomen. Door rijksambtenaren worden al een tijd stakingen uitgevoerd. Dinsdag legden hun acties zelfs de Tweede Kamer lam omdat personeel het werk neerlegde.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met stevige winsten het weekend ingegaan door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig heropent voor de commerciële scheepvaart. De olieprijzen gingen juist hard omlaag door de hoop bij beleggers op vrede in het Midden-Oosten. Verder was Netflix een opvallende daler op Wall Street na een slecht ontvangen kwartaalbericht van de videostreamingdienst.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela heeft een "moeilijke weg" te gaan om economische stabiliteit te bereiken. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) vrijdag gezegd. Donderdag werd nog bekend dat het IMF en de Wereldbank de samenwerking met Venezuela weer hervatten.
14 uur geledenBOXTEL (ANP) - Vleesverwerker Vion Food Group verkoopt twee slachterijen in het zuiden van Duitsland als onderdeel van zijn reorganisatie waarbij het bedrijf zich wil focussen op de activiteiten in de Benelux. Vion zegt een principeakkoord te hebben gesloten over de verkoop van die vestigingen. Een evaluatie van de overige Duitse locaties van het bedrijf loopt nog.
14 uur geledenARLINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft nog geen impact gehad op de leveringen van passagiersvliegtuigen van Boeing aan klanten. Dat zei Boeing-topman Kelly Ortberg op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van het bedrijf vrijdag. Daarnaast krijgt Boeing meer defensieorders door de oorlog.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Oliebedrijven gingen vrijdag hard omlaag op de Europese aandelenbeurzen door de gekelderde olieprijzen na het nieuws dat de Straat van Hormuz wordt heropend door Iran voor de commerciële scheepvaart. Luchtvaartmaatschappijen profiteerden juist van de sterke daling van de olieprijzen omdat zij erg gevoelig zijn voor hoge kerosineprijzen.
17 uur geleden