Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aanklacht misbruik tegen hoogste geestelijke in VS tot nu toe

Aanklacht misbruik tegen hoogste geestelijke in VS tot nu toe

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse ex-kardinaal Theodore McCarrick (91) is aangeklaagd voor aanranding van een tiener in 1974. De voormalige aartsbisschop van Washington is daarmee de hoogste katholieke functionaris in het land die wordt vervolgd voor seksueel misbruik, melden Amerikaanse media.

De hoge geestelijke was een zeer gerespecteerde katholieke leider totdat beschuldigingen over zijn gedrag in 2018 openbaar werden. Het Vaticaan sprak hem schuldig. Hij verloor zijn titel van kardinaal en werd uit het priesterschap gezet. Justitie heeft besloten hem te vervolgen voor seksueel misbruik van een 16-jarige jongen tijdens een huwelijksreceptie in de staat Massachusetts in 1974.

Paus Franciscus sprak zich eind vorig jaar uit over de affaire-McCarrick, die ondanks aanwijzingen van seksueel misbruik carrière kon maken binnen de kerk. Franciscus noemde de zaak "pijnlijk" en sprak zijn solidariteit uit met de slachtoffers. De top van de kerk bleek jarenlang op de hoogte van geruchten over McCarrick, maar greep niet in.

Eerdere waarschuwingen

Paus Benedictus zou in 2008 nog een stokje hebben gestoken voor een onderzoek. De kardinaal kreeg toen alleen een mondelinge waarschuwing en het advies zich koest te houden. Het Vaticaan erkende dat voorganger paus Johannes Paulus II er ook geen moeite mee had McCarrick te bevorderen, ondanks waarschuwingen over diens handel en wandel.

Het geval-McCarrick staat niet op zichzelf. De Rooms-Katholieke Kerk wordt geconfronteerd met een reeks schandalen rond misbruik van minderjarigen. Alleen al in de VS kwamen er tussen 1950 en 2016 18.500 klachten binnen tegen 6700 geestelijken.

Meer uit Buitenland

Israël valt pro-Iraanse Hezbollah in Zuid-Libanon aan

BEIROET/TEL AVIV (ANP/DPA) - Het Israëlische leger heeft luchtaanvallen uitgevoerd op de pro-Iraanse Hezbollah-beweging in het zuiden en oosten van buurland Libanon. Minstens drie Hezbollah-terroristen zouden zijn uitgeschakeld. Het Libanese ministerie van Volksgezondheid zei dat zeker een persoon om het leven kwam toen een Israëlische aanval zijn auto trof.

10 minuten geleden
Trump dreigt met miljardenclaim tegen BBC om documentaire

WASHINGTON (ANP) - Donald Trump dreigt 1 miljard aan schadevergoeding te eisen van de BBC om wat hij ziet als "valse, lasterlijke, denigrerende en opruiende uitspraken" in een inmiddels omstreden documentaire. Daarin werden delen van een speech van Trump gemonteerd, waardoor zijn rol bij de Capitoolbestorming wellicht groter lijkt dan deze in werkelijkheid was. De BBC bood eerder op maandag al verontschuldigingen aan voor het voorval.

1 uur geleden
Meerdere doden bij ontploffing in binnenstad New Delhi

NEW DELHI (ANP/RTR) - In India zijn meerdere mensen omgekomen bij een explosie in hoofdstad New Delhi. Dat melden meerdere Indiase media op basis van lokale autoriteiten. Volgens NDTV gaat het om zeker negentien doden. Ook raakten volgens de tv-zender zeker 24 mensen gewond, van wie volgens The Times of India drie zwaargewond.

3 uur geleden
Franse oud-president Sarkozy vrijgelaten uit gevangenis

PARIJS (ANP/AFP) - Nicolas Sarkozy is vrijgelaten uit de gevangenis. De oud-president van Frankrijk mag van de rechtbank zijn hoger beroep in de Libië-affaire in vrijheid afwachten.

3 uur geleden
Politie Nepal arresteert meer dan 400 mensen voor Gen Z-protesten

KATHMANDU (ANP/AFP) - De Nepalese politie heeft 423 mensen gearresteerd voor de zogenoemde Gen Z-protesten in september, meldt de politie maandag. De arrestanten worden onder meer beschuldigd van moord, verboden wapenbezit, diefstal en vandalisme.

4 uur geleden
BBC-voorzitter biedt excuses aan voor Trump-montage

LONDEN (ANP) - De voorzitter van de Britse omroep BBC Samir Shah heeft excuses aangeboden voor de manier waarop een speech van de Amerikaanse president Donald Trump is bewerkt. Delen uit de toespraak werden in een Panorama-documentaire aan elkaar geplakt, waarbij onder meer zou zijn weggelaten dat hij opriep tot een vreedzaam protest.

4 uur geleden
Klimaattop van start met tienduizenden bezoekers, maar zonder VS

BELÉM (ANP) - In de Braziliaanse stad Belém is de jaarlijkse VN-klimaattop officieel begonnen. Tien jaar na het Klimaatakkoord van Parijs bespreken landen de komende twee weken de toestand van het klimaat. Volgens schattingen wonen 50.000 mensen de top dit jaar bij. De Verenigde Staten doen niet mee. Daarmee ontbreekt het land met de op een na hoogste uitstoot van broeikasgassen (na China).

4 uur geleden