Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aanklacht misbruik tegen hoogste geestelijke in VS tot nu toe

Aanklacht misbruik tegen hoogste geestelijke in VS tot nu toe

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse ex-kardinaal Theodore McCarrick (91) is aangeklaagd voor aanranding van een tiener in 1974. De voormalige aartsbisschop van Washington is daarmee de hoogste katholieke functionaris in het land die wordt vervolgd voor seksueel misbruik, melden Amerikaanse media.

De hoge geestelijke was een zeer gerespecteerde katholieke leider totdat beschuldigingen over zijn gedrag in 2018 openbaar werden. Het Vaticaan sprak hem schuldig. Hij verloor zijn titel van kardinaal en werd uit het priesterschap gezet. Justitie heeft besloten hem te vervolgen voor seksueel misbruik van een 16-jarige jongen tijdens een huwelijksreceptie in de staat Massachusetts in 1974.

Paus Franciscus sprak zich eind vorig jaar uit over de affaire-McCarrick, die ondanks aanwijzingen van seksueel misbruik carrière kon maken binnen de kerk. Franciscus noemde de zaak "pijnlijk" en sprak zijn solidariteit uit met de slachtoffers. De top van de kerk bleek jarenlang op de hoogte van geruchten over McCarrick, maar greep niet in.

Eerdere waarschuwingen

Paus Benedictus zou in 2008 nog een stokje hebben gestoken voor een onderzoek. De kardinaal kreeg toen alleen een mondelinge waarschuwing en het advies zich koest te houden. Het Vaticaan erkende dat voorganger paus Johannes Paulus II er ook geen moeite mee had McCarrick te bevorderen, ondanks waarschuwingen over diens handel en wandel.

Het geval-McCarrick staat niet op zichzelf. De Rooms-Katholieke Kerk wordt geconfronteerd met een reeks schandalen rond misbruik van minderjarigen. Alleen al in de VS kwamen er tussen 1950 en 2016 18.500 klachten binnen tegen 6700 geestelijken.

Meer uit Buitenland

Grote anti-immigratie- en pro-Palestijnse demonstraties in Londen

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Tienduizenden mensen zijn zaterdag in Londen afgekomen op een anti-immigratieprotest en een pro-Palestijnse demonstratie die gelijktijdig bezig was. De politie heeft naar eigen zeggen te maken met de grootste operatie in jaren om de openbare orde te handhaven.

6 uur geleden
DRC waarschuwt: veel doden door ebola-uitbraak

KINSHASA (ANP/AFP) - Een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo kent een "heel hoog sterftecijfer". Er is geen vaccin en geen speciale behandeling, zei de minister van Volksgezondheid van het land. Het dodental is opgelopen tot tachtig. Ook in buurland Oeganda is inmiddels een patiënt overleden.

6 uur geleden
Dode walvis bij Denemarken blijkt de veelbesproken Timmy te zijn

ANHOLT (ANP/DPA) - De dode walvis die werd aangetroffen voor de kust van het Deense eiland Anholt is geïdentificeerd. Het gaat om de veelbesproken bultrug Timmy, voor wie in Duitsland een grote reddingsactie werd opgezet.

8 uur geleden
Honderden bij protestmars tegen songfestivaldeelname Israël

WENEN (ANP) - Honderden mensen hebben zich in het centrum van Wenen verzameld voor een protestmars tegen de aanwezigheid van Israël op het Eurovisie Songfestival. Bij het startpunt op het Christian-Broda-Platz staan ondanks het regenachtige weer naar schatting zo'n duizend mensen, die onder meer met Palestijnse vlaggen wapperen.

9 uur geleden
Duiker sterft bij zoekactie naar omgekomen Italiaanse grotduikers

MALÉ (ANP) - Een duiker die hielp zoeken naar vier omgekomen Italiaanse grotduikers op de Malediven is zelf ook om het leven gekomen. President Mohamed Muizzu en de Maledivische krijgsmacht melden de dood van sergeant Mohamed Mahdhee op X.

9 uur geleden
Activisten vast voor uithangen Palestijnse vlag aan Eiffeltoren

PARIJS (ANP) - De Franse politie heeft zes mensen aangehouden voor het uithangen van een Palestijnse vlag aan de Eiffeltoren, meldt de krant Le Figaro op basis van een politiebron. Activisten van de Parijse tak van Extinction Rebellion vroegen met die actie vrijdagmiddag aandacht voor de Nakba, de verdrijving van Palestijnen in 1948. Die organisatie meldt de aanhoudingen zelf ook.

10 uur geleden
Rusland: Oekraïense drone neergestort bij kerncentrale Zaporizja

MOSKOU (ANP/RTR) - Een Oekraïense drone is zaterdag neergestort op het terrein van de kerncentrale van Zaporizja in het zuidoosten van Oekraïne, meldt de door Rusland aangestelde directie van de kerncentrale.

10 uur geleden