Aandelenbeurs Amsterdam sluit licht lager, Heijmans stijgt hard
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een klein verlies gesloten. Beleggers op het Damrak waren in afwachting van de kwartaalcijfers van chipbedrijf Nvidia in de Verenigde Staten en de notulen van de Fed. Bouwbedrijf Heijmans bewoog sterk na de publicatie van nieuwe financiële doelstellingen.
De AEX-index sloot 0,1 procent lager op 910,52 punten. De MidKap zakte 0,7 procent en eindigde de dag op 944,89 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt verloren tot ongeveer 0,6 procent.
Chipfondsen ASML, Besi en ASMI stonden in de AEX licht hoger in afwachting van de resultaten van Nvidia. Dat bedrijf is de afgelopen maanden veel meer waard geworden op de beurs in New York dankzij de hoge verwachtingen van de golf aan nieuwe AI-toepassingen, waar Nvidia belangrijke halfgeleiders voor ontwikkelt.
Heijmans en Aalberts
Heijmans won bij de kleinere fondsen bijna 8 procent aan beurswaarde. De bouwer presenteerde voorafgaand aan zijn beleggersdag nieuwe financiële doelen, die goed werden ontvangen door beleggers. Het bedrijf streeft onder meer naar een omzet van zo'n 3 miljard euro in 2027, tegen 2,1 miljard euro vorig jaar. Ook wil Heijmans meer dividend gaan uitkeren aan de aandeelhouders.
Aalberts zakte 3,7 procent. De technologisch dienstverlener kampte het afgelopen kwartaal met een gedaalde omzet bij zijn divisie voor de verduurzaming van gebouwen.
Federal Reserve
Uit de notulen van de recentste rentevergadering van de Federal Reserve komen mogelijk aanwijzingen over het moment van de eerste renteverlaging in de Verenigde Staten. Ook over de rentes in de eurozone was er nieuws. Christine Lagarde, president van de Europese Centrale Bank, zei in een interview er vertrouwen in te hebben dat de inflatie in de eurolanden onder controle is.
Een grote brand in een kantoor van de Deense farmaceut Novo Nordisk zorgde niet voor veel zorgen bij beleggers. Het aandeel eindigde in Kopenhagen 0,5 procent lager. Bij de brand op het hoofdkantorencomplex vielen geen gewonden, maar het gebouw van de Ozempic-maker is volgens de brandweer niet meer te redden.
Euro en olie
De euro stond woensdagavond net geen 0,2 procent lager ten opzichte van de dollar en kostte 1,0837 dollar. Een vat Amerikaanse olie daalde 1,3 procent in prijs tot 77,68 dollar. Brentolie kostte 1,2 procent minder op 81,90 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/DPA) - De wereldwijde scheepvaart had vorig jaar te maken met meer aanvallen op schepen door piraten. Volgens het in Londen gevestigde International Maritime Bureau (IMB) waren er 137 aanvallen en pogingen tot kaping van schepen. Dat waren er 116 een jaar eerder.
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een recordaantal cao-onderhandelingen is vorig jaar vastgelopen, stelt werkgeversvereniging AWVN. Bijna vier op de tien cao-onderhandelingen kwamen uit bij een eindbod. AWVN stelt dat er uiteindelijk weinig ruimte overblijft om afspraken per sector of branche aan te passen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag voor het eerst boven de historische grens van 1000 punten gesloten. Vooral de chipfondsen ASML, Besi en ASMI waren in trek na sterke cijfers van het Taiwanese chipconcern TSMC dat afgelopen kwartaal een recordwinst boekte.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De inkomsten voor de Russische staat uit de verkoop van olie en gas zijn vorig jaar met bijna een kwart gedaald naar het laagste niveau sinds 2020. Volgens het Russische ministerie van Financiën bedroegen de inkomsten 8,5 biljoen roebel, omgerekend ruim 93 miljard euro. Dat was nog ruim 11 biljoen roebel in 2024.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Het aantal windmolenparken op land in Duitsland is vorig jaar een stuk harder gegroeid. In totaal werden 958 nieuwe windturbines aan land in gebruik genomen, die samen goed zijn voor 5,2 gigawatt. Dat is 50 procent meer dan wat er een jaar eerder aan capaciteit bijkwam, meldden de brancheorganisaties Bundesverband WindEnergie en VDMA Power Systems.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse chiptoeleveranciers behoorden donderdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Bedrijven als Applied Materials, Lam Research en KLA stegen tot meer dan 7 procent na sterke resultaten van de Taiwanese chipmaker TSMC. TSMC, dat chips maakt voor grote Amerikaanse klanten als Nvidia en Apple, is ook positief over dit jaar en gaat flink meer investeren om aan de sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie (AI) te kunnen voldoen.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Londense burgemeester Sadiq Khan vreest dat er massaontslagen kunnen plaatsvinden in de Britse hoofdstad doordat kunstmatige intelligentie (AI) veel werk gaat overnemen van mensen. Londen heeft bijvoorbeeld een grote financiële sector, waar veel werkzaamheden overgenomen kunnen worden door AI.
3 uur geleden