Aandacht voor cijfers Besi en notulen rentevergadering Fed
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht woensdag onder meer uit naar de resultaten van Besi. De chiptoeleverancier zag de omzet in het vierde kwartaal met dik 18 procent dalen door de aanhoudende zwakke marktomstandigheden. Het bedrijf presteerde daarmee in lijn met de eigen verwachtingen. Besi haalde wel flink meer orders binnen. Voor het huidige kwartaal rekent het bedrijf echter op een vlakke tot 10 procent lagere omzet, aangezien veel orders pas in het tweede en derde kwartaal worden geleverd.
Daarnaast wordt vooral uitgekeken naar de notulen van de meest recente rentevergadering van de Amerikaanse centrale bank, die later op de dag worden vrijgegeven. Die aantekeningen bevatten mogelijk meer aanwijzingen over de toekomstige rentestappen van de Federal Reserve. Dinsdag laaiden de rentezorgen op Wall Street weer op en doken de Amerikaanse beursgraadmeters flink in het rood.
De AEX-index op Beursplein 5 koerst op een lagere opening. Ook de andere Europese beurzen lijken met verliezen te beginnen. De Aziatische aandelenmarkten gingen woensdag ook omlaag. De Nikkei in Tokio eindigde 1,3 procent in de min door koersverliezen in de techsector. Ook de grote Chinese techbedrijven lieten overwegend verliezen zien na de forse koersdalingen een dag eerder. De Hang Seng-index in Hongkong verloor 0,4 procent.
Wolters Kluwer
Naast Besi kwam ook AEX-bedrijf Wolters Kluwer met cijfers. De informatieleverancier zag de omzet afgelopen jaar met 14 procent stijgen tot 5,5 miljard euro. Ook de operationele winst nam flink toe. Voor dit jaar rekent het concern op een verdere winstgroei. Het bedrijf gaat in 2023 daarnaast tot 1 miljard euro aan eigen aandelen inkopen. Sinds het begin van dit jaar heeft Wolters Kluwer al voor 100 miljoen euro aan eigen aandelen ingekocht.
Bij de middelgrote bedrijven openden verzekeraar ASR en koffieconcern JDE Peet's de boeken. ASR liet weten dat het samenvoegen van de Nederlandse verzekeringsactiviteiten van Aegon met die van ASR volgens plan verloopt en "op zijn vroegst" begin juli wordt afgerond. De verzekeraar zag zijn nettowinst vorig jaar met ruim 22 procent dalen tot 733 miljoen euro.
Prijsverhogingen
JDE Peet's, het moederbedrijf van koffiemerk Douwe Egberts en de thee van Pickwick, wist de omzet vorig jaar op te voeren dankzij prijsverhogingen. Daarbij stegen de prijzen voor koffie en thee met ruim 14 procent in vergelijking met 2021, terwijl de hoeveelheid verkochte producten met bijna 13 procent daalde.
De euro was 1,0658 dollar waard, tegen 1,0666 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,6 procent tot 75,88 dollar. Brentolie werd 0,6 procent goedkoper op 82,59 dollar per vat.
Meer uit Financieel
HAMBURG (ANP/RTR) - Ondanks dat de Straat van Hormuz zaterdag kort na heropening al weer sloot, is het meerdere cruiseschepen toch gelukt uit de Perzische Golf te varen. TUI Cruises heeft zondag bekendgemaakt dat haar schepen Mein Schiff 4 en Mein Schiff 5 door de zeestraat zijn gevaren. MSC Cruises kwam met een verklaring dat de MSC Euribia Dubai had verlaten en nu op weg is naar Europa.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) kan beter nog even wachten voordat ze de rente verhoogt, in plaats van te snel te handelen, gezien de nog altijd grote onzekerheid over de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het Maltese centralebankhoofd Alexander Demarco, tevens een van de beleidsbepalers bij de ECB, gezegd bij de voorjaarsvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington.
8 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Een nieuwe oliepijpleiding die de Iraakse olievelden bij Basra verbindt met de Turkse Middellandse Zeekust zou kunnen helpen om de wereld minder afhankelijk te maken van olieleveringen via de Straat van Hormuz. Dat heeft topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) gezegd in de Turkse krant Hürriyet.
9 uur geledenWENEN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Ook in Tsjechië en Slowakije zijn met rattengif gemanipuleerde potjes babyvoeding van fabrikant HiPP aangetroffen. In die landen zijn alle HiPP-potjes door distributeurs uit voorzorg ook uit de verkoop gehaald, terwijl de politie zoekt naar een mogelijke afperser die de babyvoeding heeft vergiftigd.
9 uur geledenHILVERSUM (ANP) - BOVAG-voorzitter Christianne van der Wal vindt het verstandig dat het kabinet maandag met maatregelen komt om de pijn van de prijsstijgingen aan de pomp voor burgers en bedrijven te verzachten. De belangenbehartiger van de autobranche in Nederland snapt wel dat het kabinet niet kiest voor een generieke accijnskorting, zei ze zondag in televisieprogramma WNL Op Zondag.
12 uur geledenGENÈVE (ANP/DPA) - In Zwitserland merken toerismeorganisaties een terugloop in het aantal buitenlandse gasten door de Iranoorlog. Volgens Schweiz Tourismus annuleerden veel toeristen uit Azië in maart hun reizen, deels omdat vluchten via knooppunten in het Midden-Oosten zoals Dubai werden geschrapt.
14 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - In Duitsland worden dit jaar meer dan duizend treinstations gemoderniseerd en tot 2030 krijgen nog eens honderden stations een opknapbeurt. Dat heeft topvrouw Evelyn Palla van Deutsche Bahn (DB) dit weekend gezegd in Duitse media.
15 uur geleden