Zwitsers Lagerhuis stemt tegen garanties voor Credit Suisse
BERN (ANP/BLOOMBERG/AFP/BELGA) - De Zwitserse Nationale Raad, het Lagerhuis van het parlement, heeft in de nacht van dinsdag op woensdag tegen de financiële garanties gestemd uit het reddingspakket voor de bank Credit Suisse. Daarmee uitten de parlementariërs symbolisch hun onvrede over de manier waarop de Zwitserse regering bij de redding heeft gehandeld, want het ziet er niet naar uit dat alles nog wordt teruggedraaid.
Credit Suisse raakte in financiële problemen na jaren van schandalen, verliezen en mislukkingen in risicobeheer. De bank dreigde failliet te gaan, maar werd vorige maand overgenomen door een andere grote Zwitserse bank, UBS. Daarbij heeft Zwitserland wel voor miljarden aan garanties geboden. Het reddingspakket bedraagt 109 miljard Zwitserse frank, omgerekend ruim 110 miljard euro.
Eerder op dinsdag stemde de Kantonsraad, het Zwitserse Hogerhuis, na een dagenlang debat wel in met het pakket. Maar in het Lagerhuis waren 102 parlementariërs tegen, en slechts 71 leden voor. Dit betekent dat de kwestie nu opnieuw voorgelegd zal worden aan de senatoren in de Kantonsraad. Dit alles lijkt echter een formaliteit, want zelfs al verzetten de parlementen zich tegen de garanties, zal dat amper een impact hebben op de overnameplannen. Het geld werd namelijk al vrijgemaakt. Vandaar dat kenners de afwijzing door de Nationale Raad vooral als een symbolische stap zien.
Kritiek
In het feit dat de kamers pas achteraf om goedkeuring wordt gevraagd ligt ook een belangrijk deel van de kritiek. Veel parlementariërs voelen zich buitenspel gezet bij de genomen beslissingen. De overeenkomst werd eerder alleen ondertekend door een kleine groep parlementsleden, de rest had er niks over te zeggen.
Ook leven er zorgen over de tienduizenden werknemers van Credit Suisse die ondanks de redding moeten vrezen voor hun baan. Beide kamers van het Zwitserse parlement hebben de overheid om een uitgebreid onderzoek gevraagd over de gang van zaken rond de redding. Credit Suisse werd al langer geplaagd door een reeks schandalen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De afzetprijzen van de Nederlandse industrie lagen in augustus 6,8 procent hoger dan een jaar eerder vanwege de hoge olieprijzen. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarmee stegen de producentenprijzen sterker dan een maand eerder, want in juli namen de verkoopprijzen met 5,1 procent toe op jaarbasis.
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Belangenorganisaties zijn een rechtszaak gestart tegen Stellantis, het moederbedrijf van onder meer Fiat, voor het plaatsen van "verboden sjoemelsoftware" in campers. Dat meldt de Consumentenbond. Ze eisen een schadevergoeding voor gedupeerde camperbezitters.
22 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse start-up Blue Health Intelligence heeft bij een investeringsronde 3,4 miljoen euro opgehaald. Het bedrijf biedt gezondheidschecks van een uur aan waarbij allerlei lichamelijke metingen worden gedaan, die achteraf direct worden besproken met een arts. "Het is ons doel dat een periodieke gezondheidscheck net zo normaal wordt als een bezoekje aan de tandarts", zegt medeoprichter en arts Leanne Verdonck.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Hoewel het aantal te koop staande woningen in Nederland groeit en de hypotheekrentes oplopen, zullen de huizenprijzen voorlopig niet dalen. Dat concludeert ING in een rapport over de woningmarkt. "Daarvoor is de koopmarkt nog altijd te krap."
8 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met kleine verliezen de handel uitgegaan. Een daling van de olieprijzen kon niet voorkomen dat beleggers nog altijd bezorgd waren over een stijging van de inflatie en rentes. Zo stegen de rentes op langerlopende Amerikaanse staatsobligaties tot het hoogste niveau sinds 2002.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt snel een AI-adviseur, of 'tsaar', aan te wijzen. Dat zegt hij na afloop van een ontmoeting met meerdere bestuursleden van vooraanstaande AI- en techbedrijven, onder wie de leiders van Anthropic en Nvidia. Volgens Trump moet een benoeming in de komende drie of vier dagen volgen.
9 uur geledenSOCHAUX (ANP/RTR) - Autofabrikant Stellantis legt de productie in een aantal Franse fabrieken dagenlang stil. Een van de redenen is een tekort aan batterijen, meldt het bedrijf.
9 uur geleden