Zwitsers geschokt door Amerikaanse importheffing van 39 procent
BERN (ANP/RTR) - Zwitserland reageert geschokt op de door Donald Trump aangekondigde importheffing van 39 procent. Dat tarief ligt hoger dan de heffing van 31 procent die de Amerikaanse president eerder had voorgesteld. Zwitserland beschouwt de Verenigde Staten als de belangrijkste exportmarkt voor zijn horloges, sieraden en chocolade van merken als Rolex, Hublot en Lindt.
De Zwitserse regering meldde de nieuwe situatie te analyseren. De importheffing gaat op 7 augustus in. Volgens een ingewijde die sprak met persbureau Reuters blijft Zwitserland onderhandelen over een lager tarief voor het zover komt.
"Ik ben verbijsterd. Deze tarieven zijn nergens op gebaseerd en zijn willekeurig", zei Stefan Brupbacher, directeur van de industriebranchevereniging Swissmem. "Deze beslissing brengt tienduizenden banen in de industrie in gevaar." Ook Swissmechanic, dat kleine en middelgrote bedrijven vertegenwoordigt, noemt de heffing buitensporig.
Zwitserland is met ruim 300 miljard dollar de op zes na grootste investeerder in de VS, waarmee naar eigen zeggen een half miljoen Amerikaanse banen worden ondersteund. Het land exporteerde vorig jaar voor ongeveer 65 miljard Zwitserse frank (omgerekend bijna 70 miljard euro) naar de VS, ongeveer een zesde van de totale uitvoer. Daardoor is er een handelsoverschot van bijna 39 miljard Zwitserse frank met de VS.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De verkoopgolf in technologieaandelen hield dinsdag aan op Wall Street, gevoed door groeiende zorgen over de hoge waarderingen in de sector. Daarbij maken beleggers zich steeds meer zorgen of de enorme investeringen in AI wel terugverdiend kunnen worden. Ook zorgen over mogelijke renteverhogingen van de Amerikaanse centrale bank hangen boven de markten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) hekelt Amerikaanse voorstellen die ASML zouden dwingen zijn export naar China verder te beperken. "Exportcontrole werkt gewoon het beste als landen samenwerken uit overtuiging en niet als beleid over de grenzen wordt opgelegd", zei hij in een gesprek met media na overleg in Washington.
4 uur geledenPARAMARIBO (ANP/RTR) - Het Maleisische staatsoliebedrijf Petronas heeft opnieuw een belangrijke olie- en gasvondst gedaan voor de kust van Suriname. Dat maakte de Surinaamse president Jennifer Simons dinsdag bekend tijdens een energieconferentie. De vondst werd gedaan in het zogeheten Blok 52 in het diepzeegebied, dat op ongeveer 125 kilometer van de kust ligt.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Een evacuatieplan is in gang gezet om honderden schepen met ongeveer 11.000 zeevarenden die vastzitten in de Golf veilig via de Straat van Hormuz te laten vertrekken. Dat gebeurde nadat Iran en de VS een staakt-het-vuren hadden bereikt, maakte een scheepvaartagentschap van de Verenigde Naties dinsdag bekend.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De stroomprijs in Nederland stijgt woensdagavond naar verwachting tot het hoogste niveau in jaren, blijkt uit gegevens van handelsplatform Epex Spot. Ook in andere Europese landen stijgt de stroomprijs door een recordvraag naar koeling vanwege de hoge temperaturen. Als gevolg daarvan gaat de dynamische stroomprijs naar het hoogste niveau ooit, volgens vergelijkingssite Keuze.nl.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken eindigde dinsdag bovenaan de AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam. De bierbrouwer heeft de Braziliaan Rafael Oliveira als nieuwe topman benoemd. Hij volgt Dolf van den Brink op, die in januari aankondigde te vertrekken. De AEX-index sloot dinsdag fors lager doordat de chipbedrijven eindigden met flinke minnen.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voor het eerst sinds 2008 hebben architectenbureaus weer genoeg opdrachten voor ongeveer een halfjaar, maakte de Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) bekend na onderzoek. Dat is opvallend omdat de sector de afgelopen jaren juist te maken had met vertragingen bij bouwprojecten en economische onzekerheid.
8 uur geleden