Zuid-Koreaanse minister van Defensie biedt ontslag aan
SEOUL (ANP/RTR/AFP) - De Zuid-Koreaanse minister van Defensie Kim Yong-hyun heeft zijn ontslag aangeboden na de mislukte militaire noodtoestand die door de president werd uitgeroepen. De politicus betuigt "diepe spijt" en neemt de "volledige verantwoordelijkheid voor de verwarring en ongerustheid die bij het publiek is ontstaan", staat in een verklaring.
Zijn ministerie bevestigde eerder dat Kim de noodtoestand had voorgesteld aan president Yoon Suk-yeol. Die werd dinsdag uitgeroepen om het land "te beschermen tegen de dreiging van communistische Noord-Koreaanse krachten". Yoon moest deze weer intrekken omdat het parlement had gestemd voor het opheffen van de maatregel.
Het uitroepen van de noodtoestand zorgde voor geschokte reacties in Zuid-Korea, ook binnen zijn regeringspartij PPP. Partijleider Han Dong-hoon riep op tot het aftreden van minister Kim en de rest van het kabinet. Kim, een voormalig hoofd van de presidentiële beveiligingsdienst, trad in september aan als minister van Defensie.
Afzettingsprocedure
Meer topfiguren hebben woensdag hun ontslag aangeboden. Het gaat volgens persbureau Yonhap om onder anderen de stafchef van de president, Chung Jin-suk, veiligheidsadviseur Shin Won-sik, politiek adviseur Sung Tae-woon en zeven andere naaste medewerkers van de president.
De oppositie hoopt Yoon met een afzettingsprocedure weg te sturen. Een motie hierover moet nog worden behandeld in het parlement. Er is nog geen tijdlijn vastgesteld, maar volgens Zuid-Koreaanse media kan de stemming vrijdag of zaterdag plaatsvinden. Als minstens 200 van de 300 parlementariërs de afzetting steunen, wordt Yoon op non-actief gesteld. Het constitutioneel hof moet vervolgens binnen zes maanden een beslissing nemen over Yoons presidentschap.
Meer uit Buitenland
MANILLA (ANP) - Na een zware aardbeving voor de kust van het Filipijnse eiland Mindanao is maandagochtend vroeg een tsunamiwaarschuwing afgegeven. Naast de Filipijnen zelf geldt de waarschuwing voor onder meer kustgebieden in Indonesië en Japan.
1 uur geledenJEREVAN (ANP) - De Armeense premier Nikol Pasjinjan heeft de overwinning uitgeroepen bij de parlementsverkiezingen. Tijdens een persconferentie in de nacht van zondag op maandag noemde Pasjinjan de overwinning van zijn partij Burgercontract een "historische zege".
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - In reactie op de raketaanvallen vanuit Iran, heeft Israël grensovergangen naar de Gazastrook gesloten. Het gaat om een "veiligheidsmaatregel", staat in een verklaring van overheidsinstantie COGAT, die onder meer de toegang tot Gaza coördineert.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president zei na de aanval van Iran op Israël dat hij Benjamin Netanyahu zal vragen af te zien van wraak. Dat verklaarde Donald Trump tegenover nieuwssite Axios. Het telefoongesprek tussen de president en de Israëlische premier zou inmiddels hebben plaatsgevonden.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft verklaard dat de raketaanval op Israël van zondagavond een "waarschuwing" was, een reactie op de Israëlische aanval op de Libanese hoofdstad Beiroet eerder die dag. Ook dreigde de IRG met grootschaligere aanvallen op Amerikaanse en Israëlische doelen in het geval van nieuwe agressie.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een eerste reactie gegeven op de Iraanse raketaanvallen op Israël, die Teheran zei te hebben uitgevoerd ter vergelding van Israëlische aanvallen op Beiroet eerder op zondag. "Wat ik Iran zou willen voorhouden: jullie hebben jullie projectielen afgevuurd, nu is het genoeg", zei hij onder meer tegen de zender Fox News. "Keer terug naar de onderhandelingstafel en sluit een deal."
5 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische leger meldt dat het raketbeschietingen vanuit Iran heeft waargenomen. De raketten zouden richting Israëlisch grondgebied zijn gevlogen. Het zijn de eerste aanvallen sinds een staakt-het-vuren tussen Israël en Iran inging op 8 april.
6 uur geleden