Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zuid-Holland sluit gedwongen uitkoop boeren toch niet meer uit

Zuid-Holland sluit gedwongen uitkoop boeren toch niet meer uit

DEN HAAG (ANP) - Gedwongen uitkoop van boeren is niet langer onbespreekbaar in de provincie Zuid-Holland. Vorig jaar legden GroenLinks-PvdA, BBB, VVD en CDA in hun coalitieakkoord vast dat er geen verplichte onteigening "ten behoeve van stikstofreductie" plaatsvindt. Mogelijk gaat dit in de komende jaren echter wel gebeuren voor de realisatie van natuur, om in 2027 te kunnen voldoen aan de Zuid-Hollandse opgave voor het Natuurnetwerk Nederland (NNN).

Gedwongen onteigening wordt een optie in Zuid-Holland als Provinciale Staten binnenkort instemt met een voorstel van het college. Dat wil een volledige schadeloosstelling (een hogere vergoeding) kunnen bieden aan zo'n zeventig ondernemers die gezamenlijk bijna 300 hectare grond bezitten in zeven gebieden die volgens Zuid-Holland "cruciaal" zijn om te kunnen voldoen aan de NNN-opgave. Het gaat om gebieden in de gemeenten Alblasserdam, Molenlanden, Goeree-Overflakkee, Voorne aan Zee en Zuidplas.

De provincie heeft die gronden nodig voor de afronding van het natuurnetwerk - in totaal 45.000 hectare - en moet daarom afspraken maken met de betreffende eigenaren. Zuid-Holland wil dat aantrekkelijker maken door een hogere vergoeding te geven dan nu. Naast de getaxeerde marktwaarde van de grond en de panden daarop, krijgt de ondernemer ook geld voor onder meer een eventuele verhuizing en juridische ondersteuning. Om aan de Europese regels voor staatssteun te voldoen, kan Zuid-Holland volledige schadeloosstelling alleen aanbieden als het ook bereid is om - in het uiterste geval - over te gaan tot gedwongen onteigening.

Enkel geval

Dat ligt vooral gevoelig bij coalitiepartij BBB, die hier fel op tegen is. Toch steunt BBB volgens fractievoorzitter Hans Veentjer het voorstel. "Wij willen de beste regeling voor onze boeren en daarvoor is dit besluit helaas nodig. De enige reden om nu voor te stemmen, is dat hiermee een ruimhartiger vergoeding mogelijk wordt voor de boeren die toch al wilden stoppen."

In het geval onteigening nodig blijkt te zijn om de natuurdoelen te halen, iets wat de provincie slechts in een enkel geval verwacht, dan moet Provinciale Staten daar goedkeuring voor geven. "Dan zullen wij tegen stemmen", aldus Veentjer.

Zuid-Holland verwacht dat de kosten voor de NNN-aanleg met 8 tot 10 miljoen euro stijgen als het een volledige schadeloosstelling aanbiedt in deze zeven gebieden.

Meer uit Binnenland

Man gewond bij steekpartij in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Een 38-jarige Amsterdammer is in de nacht van zondag op maandag gewond geraakt bij een steekpartij aan de Maria Austriastraat in zijn woonplaats. Dat maakte de politie bekend.

1 uur geleden
Schrijfster Marjan Berk (93) overleden

AMSTERDAM (ANP) - Schrijfster en columniste Marjan Berk is zondag in Amsterdam overleden. Dat heeft haar familie bekendgemaakt. Berk, die op 11 juli 94 jaar zou zijn geworden, schreef tientallen boeken en was jarenlang columnist. In 1994 won zij een Gouden Televizier-Ring voor de televisieserie Vrouwenvleugel.

10 uur geleden
Vier doden en twee gewonden door verkeersongeval in Heibloem

HEIBLOEM (ANP) - In het Limburgse Heibloem zijn vier inzittenden van een personenauto overleden door een eenzijdig verkeersongeval. Dat meldt de politie. Twee andere inzittenden raakten gewond en zijn naar een ziekenhuis gebracht. De politie zegt nog geen informatie over de identiteit van de slachtoffers te kunnen delen.

10 uur geleden
Vliegtuig met USAR-team geland op vliegbasis Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - Het zoek- en reddingsteam van USAR is weer terug in Nederland. Het vliegtuig met daarin de 64 leden en acht hulphonden landde rond 13.25 uur op vliegbasis Eindhoven.

10 uur geleden
Directeur Humanitaire Hulp BuZa: diep respect voor USAR-team

EINDHOVEN (ANP) - Directeur Stabiliteit en Humanitaire Hulp bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, Nathalie Olijslager, heeft het Nederlandse reddingsteam USAR bedankt voor de inzet in Venezuela, na de zware aardbevingen daar. "Jullie hebben een fantastische prestatie geleverd", zei ze tegen het team dat vlak daarvoor was geland op vliegbasis Eindhoven.

10 uur geleden
Ook maandag nog geen treinen van Rotterdam naar het zuiden

ROTTERDAM (ANP) - Door "verschillende tegenvallers" bij de herstelwerkzaamheden na een brand kunnen ook maandag nog geen treinen rijden van Rotterdam naar het zuiden, meldt ProRail. "We vinden het ontzettend vervelend dat we de prognose opnieuw moeten bijstellen."

13 uur geleden
Meeste aangehouden relschoppers Den Haag weer vrij

DEN HAAG (ANP) - Van de 29 mensen die zaterdagavond in de Haagse Schilderswijk werden aangehouden tijdens ongeregeldheden na de WK-wedstrijd tussen Marokko en Canada, zijn er 25 in de nacht vrijgelaten met een boete. Dat laat een woordvoerster van de politie weten.

15 uur geleden