Zuid-Holland haalt gevraagde aantal asielopvangplaatsen niet
DEN HAAG (ANP) - Gemeenten in Zuid-Holland kunnen op 1 juli volgend jaar 13.205 asielzoekers opvang bieden. Op 1 februari 2026 zouden er 15.180 opvangplekken kunnen zijn. Dat is minder dan de bijna 20.000 opvangplaatsen die Zuid-Holland zou moeten leveren volgens de spreidingswet. Die wet is bedoeld om asielzoekers evenredig te verdelen over het land, maar minister Marjolein Faber (Asiel) heeft aangekondigd dat ze de spreidingswet zo snel mogelijk wil intrekken.
Wouter Kolff, de Zuid-Hollandse commissaris van de Koning, vindt dat de wet effect heeft. "De gemeentelijke plannen laten zien dat de komende twee jaren meer gemeenten dan voorheen asielopvang bieden en we zien ook een beweging van noodopvang naar duurzame opvang."
Toch is het Zuid-Holland, de dichtstbevolkte provincie van het land, niet gelukt om de gevraagde 19.776 opvangplekken te realiseren. Dat aantal is heel veel, aldus Kolff. Hij wijst erop dat steden vaak wijken hebben met sociaaleconomische problemen. "We zijn een heel aardig eind gekomen. De druk is groot in Zuid-Holland, ook op de beschikbare ruimte. Hierdoor moeten gemeenten scherpe keuzes maken en dit maakt het uitdagend om een geschikte locatie voor asielopvang te vinden."
Kolff is "heel erg trots" op bijna alle gemeenten die "onvermoeibaar aan de opvang werken". "Veel gemeenten nemen hun verantwoordelijkheid, 49 van 50 gemeenten doen mee. Twee jaar geleden waren er 1800 opvangplaatsen. In een paar jaar tijd zijn daar 13.000 bij gekomen."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Meer dan vier op de tien Nederlandse scholieren vinden niet dat mensen met een andere seksuele geaardheid gelijk zijn. Dat concluderen wetenschappers na een onderzoek onder middelbare scholieren in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap.
1 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Meer dan 1700 mensen hebben zich aangesloten bij de nieuwe massaclaim tegen chemieconcern Chemours in Dordrecht. De stichting PFAS Vrij Green Claim kondigde bijna twee weken geleden aan namens omwonenden van de fabriek naar de civiele rechter te stappen. De organisatie wil afdwingen dat Chemours per direct stopt met het uitstoten van PFAS-stoffen en dat inwoners in en rond Dordrecht een schadevergoeding krijgen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het hoger beroep in de zaak tegen Ali B heeft paniek teweeggebracht bij zangeres Jill Helena, die aangifte van aanranding heeft gedaan tegen de rapper. Dat zei haar advocaat Sébas Diekstra bij het hof in Amsterdam.
1 uur geledenBALI (ANP/AFP) - Op het Indonesische eiland Bali is maandagavond een Nederlandse toerist doodgestoken. Het gaat om een 49-jarige man, meldt persbureau AFP.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het uitblijven van antwoorden over de moord op zijn vader is "buitengewoon zwaar", laat de zoon van de in 1992 vermoorde Loek van Dam weten via zijn advocaat Sébas Diekstra. De rechtbank sprak verdachte Ruben B. dinsdag vrij van betrokkenheid bij de moord.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De vrouw die tegen Ali B aangifte heeft gedaan van aanranding en verkrachting in Heiloo, "is in dit hele proces alleen maar uit op erkenning". Dit zei haar advocaat Bernard Sprenger dinsdag op de eerste zittingsdag in de zedenzaak tegen Ali B.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ali B blijft ontkennen dat hij in mei 2018 zangeres Jill Helena heeft aangerand in de auto bij het Martin Luther Kingpark in Amsterdam. Volgens Ali B was het alleen zoenen, met wederzijdse toestemming. Ze hadden een langdurige affaire, zei hij.
3 uur geleden