Zuid-Holland eist bij nieuwbouw vooral betaalbare woningen
DEN HAAG (ANP) - Zuid-Holland gaat als eerste provincie bij nieuwbouwplannen toetsen of er wel genoeg betaalbare woningen komen. Projecten met teveel dure huizen wijst de provincie af. "We willen dat op de schaarse ruimte die Zuid-Holland heeft voldoende woningen worden gebouwd voor de mensen die echt woningen zoeken", zegt gedeputeerde Anne Koning (wonen, PvdA).
Bij nieuwbouw moet minimaal twee derde van de woningen in de categorie 'betaalbaar' vallen. Dat betekent huizen met een waarde van maximaal 355.000 euro. Van die woningen moet de helft voor de sociale huur zijn.
Zuid-Holland geeft hiermee invulling aan het vorig jaar gesloten coalitieakkoord. Daarin hebben GroenLinks-PvdA, BBB, VVD en CDA afgesproken dat de meest bevolkte provincie van Nederland (3,8 miljoen inwoners) een inhaalslag moet maken wat betreft de beschikbare hoeveelheid betaalbare woningen. Het college van Gedeputeerde Staten wil dat bereiken door hier nadrukkelijk op toe te zien.
Subsidies
Het provinciebestuur legt de eisen dit voorjaar vast. Bouwplannen die niet voldoen aan de gewenste hoeveelheid betaalbare woningen wijst Zuid-Holland af. "We moeten zorgen dat er vooral betaalbare woningen komen en niet zozeer die villa's van 7 ton", aldus Koning, die benadrukt dat er subsidies zijn om dit te stimuleren. "En misschien moeten projectontwikkelaars soms genoegen nemen met een beetje minder winst."
Zuid-Holland heeft met het Rijk afgesproken dat er in 2030 ruim 235.000 nieuwe woningen zijn gebouwd in de provincie. Het college wil dat vooral binnenstedelijk en aan de randen van steden en dorpen doen, en niet op landbouw- en natuurgrond. Provinciale Staten bespreken binnenkort weer die ruimtelijke puzzel. Het moet leiden tot harde afspraken. Koning heeft al aangegeven dat "niet alles meer kan" in de provincie die enerzijds veel woningen wil bouwen, maar daar slechts beperkt de ruimte voor heeft.
Meer uit Binnenland
WILLEMSTAD (ANP) - De regering van Curaçao was niet betrokken "bij de planning of uitvoering van de reis van María Corina Machado", de Venezolaanse oppositieleider die deze week haar Nobelprijs voor de Vrede in Noorwegen ophaalde. Premier Gilmar 'Pik' Pisas heeft dat vrijdag in een officiële verklaring meegedeeld. Hij laat weten dat Curaçao een strikt neutrale positie hanteert in de huidige regionale politieke spanningen.
4 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Een meerderheid van Provinciale Staten in Noord-Brabant heeft, hoewel Statenleden zich onder druk gezet voelden, ingestemd met het nieuwe stikstofplan van de provincie.
8 uur geledenMOLENLANDEN (ANP) - Twee mannen zijn vrijdag opgepakt voor het bedreigen van een boer uit Molenlanden. De politie meldt dat de bedreigingen zijn gedaan naar aanleiding van een artikel en beelden over misstanden bij verzamelcentra voor runderen en kalveren.
8 uur geledenASSEN (ANP) - De provincie Drenthe bereidt maatregelen voor tegen een wolf die donderdag twee wandelaars benaderde in het Dwingelderveld. Drenthe wil dit dier afschrikken met een paintballgeweer en is ook van plan de wolf te voorzien van een zender. Hiervoor moet het dier eerst worden verdoofd.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een 47-jarige man uit Schiedam is zaterdag opgepakt omdat hij ervan verdacht wordt mensen te hebben verkracht en aangerand in een Rotterdamse massagesalon. Dat meldt de politie vrijdag.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het stelsel voor arbeidsongeschiktheid niet drastisch wordt aangepakt, loopt de wachttijd voor een beoordeling op tot drie jaar in 2030. Daarvoor waarschuwen ambtenaren van verschillende ministeries in een gezamenlijk beleidsadvies. In dat geval zouden bijna 200.000 mensen wachten op een definitieve uitkering.
12 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 52-jarige Sofian A., verdacht van het doodsteken van de 33-jarige Lassaad Chourou in een woning aan de Duivenvoordestraat in de Rotterdamse wijk Middelland, is daarvoor niet strafbaar, vindt het Openbaar Ministerie. Volgens de officier van justitie is aannemelijk dat A. heeft gestoken om zichzelf te verdedigen. De steekpartij vond ruim 22 jaar geleden plaats.
12 uur geleden