Zuid-Holland eist bij nieuwbouw vooral betaalbare woningen
DEN HAAG (ANP) - Zuid-Holland gaat als eerste provincie bij nieuwbouwplannen toetsen of er wel genoeg betaalbare woningen komen. Projecten met teveel dure huizen wijst de provincie af. "We willen dat op de schaarse ruimte die Zuid-Holland heeft voldoende woningen worden gebouwd voor de mensen die echt woningen zoeken", zegt gedeputeerde Anne Koning (wonen, PvdA).
Bij nieuwbouw moet minimaal twee derde van de woningen in de categorie 'betaalbaar' vallen. Dat betekent huizen met een waarde van maximaal 355.000 euro. Van die woningen moet de helft voor de sociale huur zijn.
Zuid-Holland geeft hiermee invulling aan het vorig jaar gesloten coalitieakkoord. Daarin hebben GroenLinks-PvdA, BBB, VVD en CDA afgesproken dat de meest bevolkte provincie van Nederland (3,8 miljoen inwoners) een inhaalslag moet maken wat betreft de beschikbare hoeveelheid betaalbare woningen. Het college van Gedeputeerde Staten wil dat bereiken door hier nadrukkelijk op toe te zien.
Subsidies
Het provinciebestuur legt de eisen dit voorjaar vast. Bouwplannen die niet voldoen aan de gewenste hoeveelheid betaalbare woningen wijst Zuid-Holland af. "We moeten zorgen dat er vooral betaalbare woningen komen en niet zozeer die villa's van 7 ton", aldus Koning, die benadrukt dat er subsidies zijn om dit te stimuleren. "En misschien moeten projectontwikkelaars soms genoegen nemen met een beetje minder winst."
Zuid-Holland heeft met het Rijk afgesproken dat er in 2030 ruim 235.000 nieuwe woningen zijn gebouwd in de provincie. Het college wil dat vooral binnenstedelijk en aan de randen van steden en dorpen doen, en niet op landbouw- en natuurgrond. Provinciale Staten bespreken binnenkort weer die ruimtelijke puzzel. Het moet leiden tot harde afspraken. Koning heeft al aangegeven dat "niet alles meer kan" in de provincie die enerzijds veel woningen wil bouwen, maar daar slechts beperkt de ruimte voor heeft.
Meer uit Binnenland
WEESP/MAARSSEN (ANP) - Bij Weesp zijn zondag meerdere mensen door het ijs gezakt. "We willen u waarschuwen: ga het ijs niet op!", waarschuwt de politie, die een helikopter heeft ingezet in het gebied bij de Weespersluiskade. Het is niet bekend hoe het gaat met de mensen die door het ijs zijn gezakt.
5 minuten geledenHOUTEN (ANP) - Komende nacht geldt voor een groot deel van het land nog code oranje, maar het koude winterweer gaat langzaam plaatsmaken voor warmere periodes, verwacht Weeronline. In het zuiden kan komende week de temperatuur oplopen naar maxima van 9 of 10 graden.
15 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Mensen zouden in de nacht van zondag op maandag en maandagochtend niet de weg op moeten gaan als dat niet nodig is. Met dat advies komt Rijkswaterstaat, nu het KNMI opnieuw met code oranje komt vanwege verwachte ijzel.
24 minuten geledenSTEENWIJK (ANP) - In Steenwijk is het lichaam gevonden van de 8-jarige jongen die sinds zaterdagavond vermist was. Dat meldt de politie.
45 minuten geledenWINTERSWIJK (ANP) - Op natuurijsbanen in Nederland wordt zondag druk geschaatst, blijkt uit een rondgang van het ANP. IJsbanen proberen zondag zo lang mogelijk open te blijven.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - NS blijft ook maandag nog met een aangepaste dienstregeling en minder treinen rijden als gevolg van het winterweer, met name in het oosten van het land. "Sommige reizigers moeten vaker overstappen en zijn langer onderweg. Ook kunnen treinen drukker zijn dan reizigers gewend zijn", meldt NS.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie in Rotterdam heeft de bewoner aangehouden van de woning in Rotterdam-Zuid waar eerder op zondagochtend de vermiste Wendy (10) is gevonden. De man is aangehouden op verdenking van het onttrekken aan het bevoegd gezag. "Een volwassene mag niet zonder toestemming van de ouders een kind in huis nemen. We gaan er vooralsnog van uit dat er geen aanwijzingen zijn voor andere misdrijven", meldt de politie.
2 uur geleden