Zuid-Holland eist bij nieuwbouw vooral betaalbare woningen
DEN HAAG (ANP) - Zuid-Holland gaat als eerste provincie bij nieuwbouwplannen toetsen of er wel genoeg betaalbare woningen komen. Projecten met teveel dure huizen wijst de provincie af. "We willen dat op de schaarse ruimte die Zuid-Holland heeft voldoende woningen worden gebouwd voor de mensen die echt woningen zoeken", zegt gedeputeerde Anne Koning (wonen, PvdA).
Bij nieuwbouw moet minimaal twee derde van de woningen in de categorie 'betaalbaar' vallen. Dat betekent huizen met een waarde van maximaal 355.000 euro. Van die woningen moet de helft voor de sociale huur zijn.
Zuid-Holland geeft hiermee invulling aan het vorig jaar gesloten coalitieakkoord. Daarin hebben GroenLinks-PvdA, BBB, VVD en CDA afgesproken dat de meest bevolkte provincie van Nederland (3,8 miljoen inwoners) een inhaalslag moet maken wat betreft de beschikbare hoeveelheid betaalbare woningen. Het college van Gedeputeerde Staten wil dat bereiken door hier nadrukkelijk op toe te zien.
Subsidies
Het provinciebestuur legt de eisen dit voorjaar vast. Bouwplannen die niet voldoen aan de gewenste hoeveelheid betaalbare woningen wijst Zuid-Holland af. "We moeten zorgen dat er vooral betaalbare woningen komen en niet zozeer die villa's van 7 ton", aldus Koning, die benadrukt dat er subsidies zijn om dit te stimuleren. "En misschien moeten projectontwikkelaars soms genoegen nemen met een beetje minder winst."
Zuid-Holland heeft met het Rijk afgesproken dat er in 2030 ruim 235.000 nieuwe woningen zijn gebouwd in de provincie. Het college wil dat vooral binnenstedelijk en aan de randen van steden en dorpen doen, en niet op landbouw- en natuurgrond. Provinciale Staten bespreken binnenkort weer die ruimtelijke puzzel. Het moet leiden tot harde afspraken. Koning heeft al aangegeven dat "niet alles meer kan" in de provincie die enerzijds veel woningen wil bouwen, maar daar slechts beperkt de ruimte voor heeft.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Ziekenhuizen in de noordelijke provincies waarschuwen hun patiƫnten dat het maandagochtend heel glad kan zijn. Als ze de weg niet op willen, kunnen ze contact opnemen om een afspraak telefonisch te houden of die te laten verzetten.
7 uur geledenCREIL (ANP) - Bij een legbedrijf in het dorp Creil in Flevoland is vogelgriep vastgesteld. Om verdere verspreiding van het virus te voorkomen, worden de ongeveer 43.000 dieren op het terrein gedood door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).
7 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Arriva laat zijn treinen en bussen maandag volgens planning rijden. Er zijn wel een paar aanpassingen aan de dienstregeling. Zo rijden er minder spitstreinen tussen Leeuwarden en Sneek, tussen Groningen en Warffum en tussen Arnhem Centraal en Doetinchem. Ook zijn de treinen iets korter dan gebruikelijk.
7 uur geledenSTEENWIJK (ANP) - Burgemeester Erik de Groot van de Overijsselse gemeente Steenwijkerland heeft in een verklaring zijn medeleven uitgesproken met de ouders en familie van de 8-jarige jongen uit Steenwijk die zondag dood werd gevonden. "Het ergste scenario is waarheid geworden", zegt hij over het overlijden van het kind, dat sinds zaterdagavond vermist was.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam rijden de metro's, trams en bussen maandag volgens de gewone dienstregeling. Het Gemeentelijk Vervoersbedrijf (GVB) laat dat zondagavond weten. In de provincie Noord-Holland geldt tussen zondag 23.00 uur en maandag 04.00 uur code oranje voor gladheid.
8 uur geledenDEVENTER (ANP) - Vervoerder Keolis gaat er voorlopig van uit dat zijn treinen en bussen maandag gewoon kunnen rijden, ondanks code oranje vanwege de verwachte gladheid. "Het is een beetje koffiedik kijken, het kan gaan ijzelen maar het kan ook dooien. Eerst gaan we proberen te rijden, we hopen dat het te doen is. Maar als dat niet zo is en het gevaarlijk wordt, kan het zijn dat we de bussen naar binnen halen", zegt een woordvoerster.
8 uur geledenDE BILT (ANP) - Ook in Zuid-Holland kan het in de nacht van zondag op maandag glad worden door ijzel. Het KNMI heeft ook voor die provincie code oranje afgegeven, die vanaf 23.00 uur ingaat. Eerder werd die waarschuwing al afgegeven voor alle andere provincies, behalve Zeeland.
10 uur geleden