Zuid-Afrika noemt Rusland een bevriend land
PRETORIA (ANP/AFP/RTR/BELGA) - Zuid-Afrika blijft naar eigen zeggen neutraal in de oorlog in Oekraïne, maar noemt Rusland wel een bevriend land. De Zuid-Afrikaanse buitenlandminister Naledi Pandor deed die uitspraak toen ze de gezamenlijke militaire oefeningen met Rusland en China komende maand verdedigde. "Alle landen houden wereldwijd militaire oefeningen met vrienden. Dat is de natuurlijke gang van zaken."
Zuid-Afrika weigert al maanden de Russische agressie in Oekraïne te veroordelen, tot frustratie van het westen. Maandag arriveerde de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov in de hoofdstad Pretoria voor een ontmoeting met Pandor. Zij zei dat ze de banden tussen beide landen wilde versterken en sprak van een "zeer aangename bijeenkomst" met "een waardevolle partner".
Zuid-Afrika drijft weinig handel met Rusland, maar Moskou is wel een belangrijke bondgenoot op het continent. De Zuid-Afrikaanse regering zegt onpartijdig te zijn over de oorlog in Oekraïne en onthoudt zich steevast van stemmingen bij VN-resoluties. President Cyril Ramaphosa heeft eerder aangegeven te willen helpen bij bemiddeling tussen de strijdende partijen.
Militaire oefeningen
De Zuid-Afrikaanse oppositie is niet blij met het bezoek van Lavrov en ziet het als een steunbetuiging van de regering aan Moskou. De stichting van Nobelprijswinnaar Desmond Tutu noemde de aangekondigde militaire oefeningen vorige week "schandalig" en zei dat die "neerkomen op deelname aan de oorlog tegen Oekraïne".
De oefeningen met de marine van Zuid-Afrika, Rusland en China worden gehouden van 17 tot 27 februari en zijn dus ook aan de gang op 24 februari, een jaar na de Russische inval in Oekraïne.
Meer uit Financieel
BELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.
16 uur geledenAVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.
16 uur geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.
17 uur geledenBANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - Wie op vakantie gaat naar Thailand en 's middags bijvoorbeeld een biertje drinkt, riskeert vanaf zaterdag een forse boete door veranderde alcoholwetgeving. De Thaise autoriteiten hebben de regels aangescherpt en besloten strenger te handhaven.
17 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.
18 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.
18 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.
21 uur geleden