Zorgen om mobilisatie Rusland, ook steunbetuigingen voor Oekraïne
MOSKOU (ANP/RTR) - De aankondiging van de gedeeltelijke militaire mobilisatie in Rusland leidt direct tot zorgen in het Westen. Ook spreken landen opnieuw hun steun uit aan Oekraïne, dat inmiddels bijna zeven maanden in oorlog is met Rusland. De EU broedt op tegenmaatregelen, zegt de Europese Commissie.
De commissie vat de maatregel op als een "teken van wanhoop", maar is ook verontrust. De Russische president Vladimir Poetin toont dat hij niet uit is op vrede, maar op een verdieping van het conflict, zegt een woordvoerder. "Met alle gevolgen van dien voor de rest van de wereld."
De EU-landen zijn volgens de commissie voortdurend in overleg over de escalatie en over hoe de unie daarop moet antwoorden. Rusland kan rekenen op "consequenties van onze kant", zei de woordvoerder. Hij verwees ook naar de "nepreferenda" over aansluiting bij Rusland die op stapel staan en de vondst van massagraven.
Teken van zwakte
De Amerikaanse ambassadeur Bridget Brink in Kiev zegt Oekraïne te blijven steunen "zolang als dat nodig is". Ze ziet de mobilisatie die Poetin heeft afgekondigd als een teken van zwakte van zijn leger. De Verenigde Staten zullen volgens haar "nooit Ruslands claim op geannexeerd Oekraïens grondgebied erkennen".
De Duitse vicekanselier Robert Habeck ziet Poetins aankondiging als "een verdere escalatie". "Het is een volgende slechte en verkeerde stap van Rusland en we zullen kijken hoe we hierop moeten reageren." Bondskanselier Olaf Scholz beschouwt de mobilisatie als een signaal dat de Russische aanval op Oekraïne niet succesvol is, aldus een regeringswoordvoerder.
Bewijs voor falen
De Britse defensieminister Ben Wallace ziet de mobilisatie ook als een bewijs voor het falen van de invasie. Poetin "heeft tienduizenden van zijn eigen burgers de dood ingestuurd" en breekt nu zijn eigen belofte dat hij niet zou mobiliseren. Volgens Wallace is de internationale gemeenschap verenigd en wordt Rusland steeds meer een pariastaat in de wereld. Onderminister Gillian Keegan denkt dat het Westen Poetins dreigementen over kernwapens serieus moet nemen en spreekt van een "zorgelijke situatie".
De Belgische premier Alexander De Croo stelt dat er "met de nodige rust" moet worden gereageerd. "We mogen geen olie op het vuur gooien. We mogen niet provoceren", heeft hij tegen de Belgische omroep VRT gezegd. Hij vindt dat België duidelijk moet zijn in zijn positie en Oekraïne moet blijven steunen.
Volgens de Poolse premier Mateusz Morawiecki gaat Rusland proberen om Oekraïne te vernietigen en om zijn eigen grenzen uit te breiden. "Dat kunnen we niet toestaan", aldus de premier. "We zullen met onze bondgenoten alles doen wat we kunnen, zodat de NAVO Oekraïne nog meer steunt zodat het zichzelf kan verdedigen."
Meer uit Buitenland
PRAAG (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Honderdduizenden mensen zijn zaterdag de straat opgegaan in de Tsjechische hoofdstad Praag om te demonstreren tegen de rechts-populistische regering van premier Andrej Babiš. Volgens de organisatie waren er tot 250.000 deelnemers bijeen.
47 minuten geledenTAMPA (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft tijdens drie weken oorlog meer dan 8000 doelen aangevallen, claimt admiraal Brad Cooper in een videoboodschap op X. Ook zei hij dat de Amerikanen een Iraanse bunker hebben aangevallen. Daarin zouden wapens zijn opgeslagen die een bedreiging vormden voor de olie- en gastransporten in de Straat van Hormuz.
57 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft de "roekeloze aanvallen" van Iran veroordeeld, nadat het land twee ballistische raketten afvuurde op de Amerikaans-Britse militaire basis Diego Garcia. Geen daarvan raakte de basis die ongeveer 3800 kilometer van Iran ligt.
6 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR/AFP) - De Indiase premier Narendra Modi heeft met de Iraanse president Masoud Pezeshkian gesproken. Hij heeft daarbij de aanvallen op infrastructuur in het Midden-Oosten veroordeeld en beklemtoond dat de scheepvaart moet worden gevrijwaard van de oorlogshandelingen. De strategisch gelegen Straat van Hormuz tussen de Perzische Golf en de Indische Oceaan is vrijwel gesloten als gevolg van de Amerikaans-Israëlische aanvallen op Iran.
6 uur geledenOSLO (ANP) - Het vertrouwen in kroonprinses Mette-Marit van Noorwegen is bij veel Noren nog niet hersteld na het interview dat ze gaf aan de Noorse publieke omroep NRK. Een meerderheid vindt dat ze onvoldoende heeft geantwoord over haar banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein, blijkt uit peilingen van Noorse kranten.
7 uur geledenCANTERBURY (ANP) - Het aantal gevallen van meningitis bij een uitbraak in het Britse graafschap Kent is opgelopen naar 34, meldt de Britse gezondheidsautoriteit. Het ministerie van Volksgezondheid noemde de uitbraak eerder "ongekend". Twee studenten kwamen recent om het leven.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse nucleaire installatie Natanz is getroffen door Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen, meldt het Iraanse persbureau Tasnim. Hierbij zouden volgens het land geen radioactieve materialen zijn vrijgekomen. Iran meldde begin maart ook dat de kerncentrale was getroffen.
8 uur geleden