
Zorgen om mensenrechten: 'klimaattop opnieuw in repressief land'
DEN HAAG (ANP) - Mensenrechtenorganisaties zijn weer bezorgd over de mate van vrijheid in het gastland van de VN-klimaattop, die aankomende maandag in Azerbeidzjan begint. "Voor het derde jaar op rij vindt de klimaattop plaats in een repressief land dat de vrijheid van meningsuiting onderdrukt", aldus Human Rights Watch, doelend op de eerdere klimaattoppen in de Verenigde Arabische Emiraten en Egypte. Ook toen waren er zorgen om de vrijheid om te demonstreren, wat aanzienlijk minder gebeurde dan bij voorgaande toppen.
"Azerbeidzjan heeft een verschrikkelijke staat van dienst als het gaat om respect voor de vrijheid van meningsuiting en afwijkende meningen", aldus Agnès Callamard, secretaris-generaal van Amnesty International. Zij ziet graag dat de Verenigde Naties en andere landen meer inspanningen leveren om ervoor te zorgen dat de veiligheid en rechten van iedereen gewaarborgd zijn tijdens de klimaattop.
Human Rights Watch wijst erop dat het gastland ook veel olie en gas produceert. Nog een reden tot zorg, vindt de organisatie. "Overheden mogen niet toestaan dat Azerbeidzjan zijn positie als gastheer van COP29 misbruikt om de uitbreiding van fossiele brandstoffen te blijven stimuleren. Zo kunnen de inspanningen om de klimaatcrisis aan te pakken en de mensenrechten te beschermen worden ondermijnd."
Voorwaarden
De Europese Federatie van Journalisten meldde eerder dat 23 journalisten gevangen zitten in het land "omdat ze simpelweg hun werk deden". Free Press Unlimited (FPU) maakt zich ernstige zorgen om de staat van de persvrijheid, met name om een nieuwe mediawet die vorig jaar is ingevoerd in het land. FPU is bezorgd om deze wet omdat deze onder meer "doorvoert dat journalisten zich aan regels moeten houden zoals de 'objectieve' interpretatie van feiten en gebeurtenissen", aldus FPU. Verder ziet FPU dat journalisten steeds vaker worden beschuldigd van spionage, er een tekort is aan mensenrechtenadvocaten en steeds vaker sprake is van onofficiële reisverboden voor journalisten.
FPU is bang dat het land de klimaattop zal gebruiken om internationaal het imago op te poetsen. De organisatie ziet graag dat de Verenigde Naties ook voorwaarden stellen aan gastlanden van de klimaattop als het aankomt op persvrijheid.
Dit jaar moesten landen uit het Oost-Europese blok het eens worden over het gastland. Rusland en Belarus stemden echter tegen EU-landen in het blok die de top wilden organiseren. Uiteindelijk is het daarom Azerbeidzjan geworden.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Deelnemers aan de jaarlijkse Roparun hebben vorige maand ruim 4,7 miljoen euro opgehaald voor goede doelen. Het geld is bestemd voor doelen die "het leven van mensen met kanker draaglijker maken". De organisatie van het sponsorevenement maakte de eindstand zaterdagavond bekend tijdens een slotfeest in De Kuip in Rotterdam.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Universiteit van Amsterdam (UvA) vindt het onaanvaardbaar dat een aantal Joodse studenten en medewerkers zich onveilig voelt op de universiteit. Tegen Het Parool zeggen enkele Joodse studenten, docenten en medewerkers van de UvA en de Vrije Universiteit (VU) zaterdag dat ze zich buitengesloten voelen en hun identiteit moeten verbergen. Ook spreken ze van "verbale agressie van pro-Palestijnse demonstranten".
18 uur geledenBORCULO (ANP) - De wolk met de gevaarlijke stoffen die vrijdagavond op het terrein van FrieslandCampina in Borculo vrijkwam, is inmiddels verdampt. Er zijn geen gevaarlijke stoffen op de grond terechtgekomen. Dat meldt de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland omstreeks 01.00 uur zaterdagochtend.
1 dag geledenBORCULO (ANP) - Bij een bedrijf in Borculo is een gevaarlijke stof vrijgekomen die voor een chemische reactie heeft gezorgd. Dat meldt Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland. Die laat weten dat een NL-Alert is verstuurd voor het gebied rondom Borculo richting Haarlo met het dringende advies om ramen en deuren gesloten te houden en de gebouwventilatie uit te zetten. Op beelden is een oranjeachtige rookwolk in de lucht te zien.
1 dag geledenCOEVORDEN (ANP) - Plannen voor de huisvesting van veertien minderjarige vluchtelingen in Coevorden gaan niet door. De gemeente laat vrijdag weten dat de veiligheid van de meisjes op deze plek in de wijk Tuindorp niet kan worden gewaarborgd. Burgemeester Renze Bergsma zegt de beslissing met "zeer gemengde gevoelens" te hebben genomen.
1 dag geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank Rotterdam wil demissionair premier Dick Schoof horen in de strafzaak van een medewerker van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). De medewerker wordt verdacht van het lekken van staatsgeheimen aan Marokkaanse inlichtingendiensten. Schoof was voorheen hoofd van de NCTV. Ook het huidige hoofd, Pieter-Jaap Aalbersberg, is toegewezen als getuige in de zaak.
1 dag geledenHILVERSUM (ANP) - Suzan & Freek zijn toch te zien bij The Voice of Holland. Dat maakte het muzikale duo vrijdag bekend op Instagram. "Je ziet het goed: we zijn er gewoon bij, we nemen dit najaar plaats in onze duo-stoel bij The Voice of Holland", schrijft het duo bij een foto met de andere coaches van de talentenjacht.
1 dag geleden