Zorgen om mensenrechten: 'klimaattop opnieuw in repressief land'
DEN HAAG (ANP) - Mensenrechtenorganisaties zijn weer bezorgd over de mate van vrijheid in het gastland van de VN-klimaattop, die aankomende maandag in Azerbeidzjan begint. "Voor het derde jaar op rij vindt de klimaattop plaats in een repressief land dat de vrijheid van meningsuiting onderdrukt", aldus Human Rights Watch, doelend op de eerdere klimaattoppen in de Verenigde Arabische Emiraten en Egypte. Ook toen waren er zorgen om de vrijheid om te demonstreren, wat aanzienlijk minder gebeurde dan bij voorgaande toppen.
"Azerbeidzjan heeft een verschrikkelijke staat van dienst als het gaat om respect voor de vrijheid van meningsuiting en afwijkende meningen", aldus Agnès Callamard, secretaris-generaal van Amnesty International. Zij ziet graag dat de Verenigde Naties en andere landen meer inspanningen leveren om ervoor te zorgen dat de veiligheid en rechten van iedereen gewaarborgd zijn tijdens de klimaattop.
Human Rights Watch wijst erop dat het gastland ook veel olie en gas produceert. Nog een reden tot zorg, vindt de organisatie. "Overheden mogen niet toestaan dat Azerbeidzjan zijn positie als gastheer van COP29 misbruikt om de uitbreiding van fossiele brandstoffen te blijven stimuleren. Zo kunnen de inspanningen om de klimaatcrisis aan te pakken en de mensenrechten te beschermen worden ondermijnd."
Voorwaarden
De Europese Federatie van Journalisten meldde eerder dat 23 journalisten gevangen zitten in het land "omdat ze simpelweg hun werk deden". Free Press Unlimited (FPU) maakt zich ernstige zorgen om de staat van de persvrijheid, met name om een nieuwe mediawet die vorig jaar is ingevoerd in het land. FPU is bezorgd om deze wet omdat deze onder meer "doorvoert dat journalisten zich aan regels moeten houden zoals de 'objectieve' interpretatie van feiten en gebeurtenissen", aldus FPU. Verder ziet FPU dat journalisten steeds vaker worden beschuldigd van spionage, er een tekort is aan mensenrechtenadvocaten en steeds vaker sprake is van onofficiële reisverboden voor journalisten.
FPU is bang dat het land de klimaattop zal gebruiken om internationaal het imago op te poetsen. De organisatie ziet graag dat de Verenigde Naties ook voorwaarden stellen aan gastlanden van de klimaattop als het aankomt op persvrijheid.
Dit jaar moesten landen uit het Oost-Europese blok het eens worden over het gastland. Rusland en Belarus stemden echter tegen EU-landen in het blok die de top wilden organiseren. Uiteindelijk is het daarom Azerbeidzjan geworden.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Tienduizenden middelbare scholieren krijgen de komende week les over online seksualiteit en over sexting, waarbij jongeren seksueel getinte foto's en berichten naar elkaar sturen. De jaarlijkse Week van de Liefde gaat ook over de invloed van sociale media op het zelfbeeld van jongeren. Zeker 350 middelbare scholen doen mee. Volgens organisator Soa Aids Nederland is dat een record.
12 minuten geledenDE BILT (ANP) - In Noord-Holland en het westelijke Waddengebied komt ook maandagochtend plaatselijk weer dichte mist voor. Zaterdag en zondag gaf het KNMI ook al code geel af voor dichte mist in het midden en noorden van het land. Die waarschuwing blijft voor het noordwesten tot zeker maandagochtend 08.00 uur van kracht.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Op de Quinten Matsyslaan in Eindhoven heeft zondagavond een steekpartij plaatsgevonden. Daarbij raakte een jongeman gewond aan zijn been. Dat meldt de politie Oost-Brabant op X. Rond 23.40 uur kwam er een melding binnen van de steekpartij.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Fotomuseum heeft in het openingsweekend op de nieuwe locatie in Pakhuis Santos op Katendrecht in Rotterdam-Zuid ruim 5000 bezoekers getrokken, meldt een woordvoerder van het museum.
11 uur geledenDE BILT (ANP) - In Flevoland, Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en het Waddengebied geldt zondagochtend code geel vanwege plaatselijk dichte mist. Het zicht kan daar minder zijn dan 200 meter en wegen en overig verkeer zijn minder goed zichtbaar, zegt het KNMI.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft steeds meer energiezuinige huizen. Meer dan 2,2 miljoen woningen hadden in 2025 energielabel A of hoger. Dit komt neer op vier op de tien woningen met een bekend energielabel. In 2024 hadden bijna 2 miljoen woningen het duurzaamste label. Dit blijkt uit een analyse door ANP van cijfers van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO).
23 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een dance-evenement in de Van Nellefabriek in Rotterdam is zaterdagavond tijdelijk stilgelegd na een incident waarbij mogelijk een irriterende stof is verspreid. Bezoekers kregen last van hun ogen en ademhaling, waarna het pand uit voorzorg werd ontruimd. Nadat de brandweer het gebouw had geventileerd, kon het evenement worden hervat.
1 dag geleden