Zorgen EU-rekenkamer over controle uitgaven buiten begroting om
LUXEMBURG (ANP) - De Europese Rekenkamer (ERK) maakt zich zorgen over de controle op een "lappendeken" van uitgaven buiten de EU-begroting om, die de komende jaren naar schatting meer dan 1000 miljard euro zullen bedragen. De EU heeft tijdens de coronacrisis en vanwege de Russische inval in Oekraïne allerlei fondsen en financiële instrumenten in het leven geroepen zonder dat de ERK kan checken of die gerechtvaardigd waren en of er goed financieel beheer over wordt gevoerd.
Volgens de rekenkamer waren er de afgelopen jaren vaak politieke redenen om buiten de begroting om financiële middelen te regelen. Zo besloten de regeringsleiders in juli 2020 vanwege de covidpandemie een coronaherstelfonds op te zetten. Daar was op de meerjarenbegroting van 2021 tot en met 2027 geen ruimte voor. De Europese Commissie leende daarom ongeveer 750 miljard euro op de kapitaalmarkt, waarvoor de EU-landen garant stonden.
Ook wijst de rekenkamer op de Europese Vredesfaciliteit, die in 2021 buiten de begroting werd opgericht. Dat fonds wordt sinds de Russische invasie regelmatig door de lidstaten aangevuld om Oekraïne van wapens en andere benodigdheden voor de strijd te voorzien en bedraagt inmiddels 3,6 miljard euro. De EU levert niet zelf, maar de lidstaten kunnen na wapenleveringen de kosten die ze hebben gemaakt bij deze Vredesfaciliteit declareren.
Geen vergelijkend onderzoek
Weliswaar wordt in nationale parlementen controle uitgevoerd, zegt de ERK, maar het Europees Parlement staat buiten spel en de rekenkamer kan geen vergelijkend onderzoek doen. De Europese Commissie heeft ook nooit een overzicht gemaakt van wat er buiten de Europese meerjarenbegroting aan fondsen en instrumenten bestaat, klaagt de ERK.
"Het Europees Parlement heeft het huidige financiële landschap van de EU omschreven als een sterrenstelsel van fondsen en instrumenten rond de EU-begroting", zegt François-Roger Cazala, het ERK-lid dat het onderzoek leidde. "Hoewel er redenen waren om deze instrumenten te creëren, zijn wij van mening dat het financiële landschap verder moet worden vereenvoudigd en de verantwoordingsplicht moet worden versterkt om de efficiëntie en de transparantie te verbeteren."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Aandeelhouders van bioplasticmaker Avantium hebben het bedrijf woensdag toestemming gegeven om tientallen miljoenen euro's extra op te halen met de uitgifte van aandelen. De eigenaar van een bioplasticfabriek in Delfzijl heeft extra geld nodig omdat het langer dan verwacht duurde om die productielocatie op te starten.
37 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse toezichthouder FTC onderzoekt grote AI-bedrijven vanwege verschillende veiligheidsincidenten. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. De Amerikaanse mededingingsautoriteit zou onder meer OpenAI, bekend van ChatGPT, en Anthropic van chatbot Claude onderzoeken.
50 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag op de laatste handelsdag van september lager gesloten. Aan het begin van de dag noteerde de index van de hoofdfondsen nog wel een nieuw tussentijds record van 1127,38 punten.
1 uur geledenKEULEN (ANP) - Het Europees Agentschap voor de veiligheid van de Luchtvaart (EASA) waarschuwt luchtvaartmaatschappijen voor risico's in het luchtruim van Saudi-Arabië. De aanleiding is een toename van aanvallen door de aan Iran gelieerde Houthi-rebellen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemersvereniging ONL voor Ondernemers vreest voor de pensioenen van haar achterban als de dinsdag gepresenteerde kabinetsplannen voor box 3 doorgaan. Dan zouden beleggers vanaf een lager bedrag belasting gaan betalen over hun rendement. "Veel mkb'ers hebben geen pensioenfonds achter zich: hun spaargeld en beleggingen zijn hun pensioen. Een ondernemer die al jaren belegt en zijn winst liquide maakt, betaalt daarover maar liefst 36 procent", reageert de belangenorganisatie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voorzitter Marijke Vuik van ondernemersvereniging MKB-Nederland denkt dat een akkoord over sociale zekerheid met het kabinet en de vakbonden nog dit jaar mogelijk is. Vuik denkt aan een overeenkomst op hoofdlijnen, waarvoor dan nog enige tijd nodig is om die uit te werken. "Op een abstract niveau zijn we het heel erg met elkaar eens. We vinden allemaal dat de instroom van mensen die arbeidsongeschikt worden verklaard omlaag moet en de uitstroom omhoog", zei de in juli aangetreden voorzitter in het radioprogramma Sven op 1.
3 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Autofabrikant BMW is van plan om volgend jaar 20 procent van de managementfuncties te schrappen. Het bedrijf wil op die manier kosten besparen. BMW verwacht de taken die de managers doen over te kunnen laten aan AI. Daarmee wordt het bedrijf volgens een verklaring weer wendbaarder.
3 uur geleden