Zorg- en onderwijspersoneel vraagt door long covid vaker WIA aan
AMSTERDAM (ANP) - Klachten door langdurige covid leiden in de onderwijs- en zorgsector vaker tot een aanvraag voor een arbeidsongeschiktheidsuitkering dan in andere sectoren. Dat meldt uitkeringsinstantie UWV, die daarbij constateert dat de kans dat vrouwen een aanvraag doen twee keer zo groot is als bij mannen.
Mensen met langdurige coronaklachten kunnen bij het UWV een aanvraag doen voor de zogeheten WIA-uitkering als zij twee jaar nadat ze ziek zijn geworden nog altijd niet (volledig) hun werk kunnen uitoefenen. Het UWV analyseerde ruim 2600 aanvragen voor een arbeidsongeschiktheidsuitkering die vorig jaar werden gedaan. Voorwaarde daarbij was dat langdurige coronaklachten, ook wel het postcovidsyndroom (PCS) genoemd, onderdeel waren van de diagnose. In 82 procent van de gevallen werd de uitkering toegekend.
In de zorgsector is de kans dat mensen met PCS een WIA-uitkering aanvragen 80 procent groter dan gemiddeld. Ook in het onderwijs is het risico groter, met 30 procent. Het UWV vermoedt dat dit komt omdat in deze sectoren sprake is van een verhoogde coronabesmettingskans. Ook werken in deze sectoren relatief veel vrouwen, wat de kans op aanvragen kan vergroten.
De kans dat vrouwen namelijk een beroep doen op een WIA-uitkering is twee keer zo groot als voor mannen, iets wat het UWV "opvallend" noemt. Dat geldt met name voor vrouwen in de leeftijd van 35 tot 54 jaar. Ook merkt het UWV op dat werknemers met een vast dienstverband die lijden aan PCS relatief vaker een aanvraag doen dan tijdelijke werknemers of mensen met een werkloosheidsuitkering.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben een bewogen handelssessie achter de rug. De belangrijkste graadmeters schommelden dinsdag hevig tussen winsten en verliezen, opgejaagd door nieuws over de situatie rond Iran en de energieprijzen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Uitzendconcern Randstad verdwijnt uit de AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. De maritiem dienstverlener voor de energiesector SBM Offshore keert terug in de hoofdindex.
7 uur geledenKEULEN (ANP/DPA) - Piloten van Lufthansa in Duitsland hebben de oproep gekregen om donderdag en vrijdag 48 uur lang te staken. Vakbond Vereinigung Cockpit doet die oproep vanwege een oplopend conflict over pensioenen. Naar verwachting raakt de actie vluchten die vanuit Duitsland vertrekken.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De olieprijs is dinsdag kortstondig scherp gedaald na het bericht van de Amerikaanse energieminister Chris Wright dat de Amerikaanse marine met succes een olietanker door de Straat van Hormuz had geëscorteerd. Wright meldde dat op X, maar verwijderde de post snel daarna weer.
8 uur geledenYANBU (ANP/BLOOMBERG) - Een vloot van minstens 25 tankers is onderweg naar de Saudische haven Yanbu. Die haven aan de Rode Zee fungeert als alternatief nu de Straat van Hormuz en daardoor de Perzische Golf zijn afgesloten. Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco transporteert olie via een pijpleiding naar Yanbu en wil de hoeveelheid op korte termijn opvoeren.
8 uur geleden