Zorg- en onderwijspersoneel vraagt door long covid vaker WIA aan
AMSTERDAM (ANP) - Klachten door langdurige covid leiden in de onderwijs- en zorgsector vaker tot een aanvraag voor een arbeidsongeschiktheidsuitkering dan in andere sectoren. Dat meldt uitkeringsinstantie UWV, die daarbij constateert dat de kans dat vrouwen een aanvraag doen twee keer zo groot is als bij mannen.
Mensen met langdurige coronaklachten kunnen bij het UWV een aanvraag doen voor de zogeheten WIA-uitkering als zij twee jaar nadat ze ziek zijn geworden nog altijd niet (volledig) hun werk kunnen uitoefenen. Het UWV analyseerde ruim 2600 aanvragen voor een arbeidsongeschiktheidsuitkering die vorig jaar werden gedaan. Voorwaarde daarbij was dat langdurige coronaklachten, ook wel het postcovidsyndroom (PCS) genoemd, onderdeel waren van de diagnose. In 82 procent van de gevallen werd de uitkering toegekend.
In de zorgsector is de kans dat mensen met PCS een WIA-uitkering aanvragen 80 procent groter dan gemiddeld. Ook in het onderwijs is het risico groter, met 30 procent. Het UWV vermoedt dat dit komt omdat in deze sectoren sprake is van een verhoogde coronabesmettingskans. Ook werken in deze sectoren relatief veel vrouwen, wat de kans op aanvragen kan vergroten.
De kans dat vrouwen namelijk een beroep doen op een WIA-uitkering is twee keer zo groot als voor mannen, iets wat het UWV "opvallend" noemt. Dat geldt met name voor vrouwen in de leeftijd van 35 tot 54 jaar. Ook merkt het UWV op dat werknemers met een vast dienstverband die lijden aan PCS relatief vaker een aanvraag doen dan tijdelijke werknemers of mensen met een werkloosheidsuitkering.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het bedrijf Hims & Hers stopt met de verkoop van een imitatieversie van de nieuwe afslankpil van Novo Nordisk. De aankondiging komt kort na een besluit van de Amerikaanse toezichthouder FDA om strenger op te treden tegen namaakversies van afslankmiddelen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Topman Will Lewis van The Washington Post verlaat de Amerikaanse krant, enkele dagen nadat honderden medewerkers zijn ontslagen. Na twee jaar aan het roer vindt hij nu het juiste moment om een stap opzij te doen, schrijft hij in een bericht aan personeel dat online werd gedeeld.
3 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.
23 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.
1 dag geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.
1 dag geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.
1 dag geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van China is in januari doorgegaan met het opkopen van goud. Volgens een verklaring van de People's Bank of China op zaterdag ging het om een hoeveelheid van 40.000 troy ounces (elk 31,1 gram) die vorige maand werd ingekocht.
1 dag geleden