Zilver op hoogste niveau sinds 2012 door groeiende tekorten
HILVERSUM (ANP) - Zilver heeft dit jaar een opmerkelijke opmars gemaakt, met een prijsstijging van meer dan 31 procent. Daarmee steeg de prijs harder dan de goudprijs, die 28 procent toenam.
Eind vorige week bereikte de zilverprijs met 32,59 dollar per troy ounce (31,1 gram), het hoogste niveau sinds 2012. "Beleggers tonen steeds meer interesse. Terwijl de vraag naar goud stabiel blijft, kopen klanten relatief meer zilver", stelt edelmetaalhandelaar Doijer & Kalff. De prijsstijging komt volgens de experts door groeiende tekorten van het edelmetaal, dat onder meer voor de productie van zonnepanelen wordt gebruikt.
In de afgelopen jaren bleef de zilverprijs achter bij de goudprijs, maar nu is er dus sprake van een inhaalrace. Volgens Doijer & Kalff ligt het oude record van 48 dollar per troy ounce, dat in april 2011 werd bereikt, nog op enige afstand. "De zilvermarkt is echter relatief klein, en wanneer meer beleggers instappen, kan de prijs snel stijgen", legt de edelmetaalhandelaar uit. De sprong naar het record van 2011 is daar een goed voorbeeld van. "In de zomer van 2010 stond de zilverprijs nog rond de 18 dollar per troy ounce, maar binnen elf maanden schoot die omhoog naar 48 dollar."
Recordhoogte goudprijs
Overigens is zilver nog altijd aanzienlijk goedkoper dan goud. De goudprijs bereikte vorige week een nieuw record van ruim 2685 dollar per troy ounce. Dat kwam onder meer door oplopende spanningen in het Midden-Oosten. Ook het vooruitzicht op verdere renteverlagingen in de Verenigde Staten stuwt de prijs.
Doijer & Kalff berekende dat een belegging in zilver in euro's sinds 2009 een rendement van 11,2 procent gemiddeld per jaar opleverde. Goud leverde beleggers in dezelfde periode een rendement van 9,7 procent op.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De verkoopgolf in technologieaandelen hield dinsdag aan op Wall Street, gevoed door groeiende zorgen over de hoge waarderingen in de sector. Daarbij maken beleggers zich steeds meer zorgen of de enorme investeringen in AI wel terugverdiend kunnen worden. Ook zorgen over mogelijke renteverhogingen van de Amerikaanse centrale bank hangen boven de markten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) hekelt Amerikaanse voorstellen die ASML zouden dwingen zijn export naar China verder te beperken. "Exportcontrole werkt gewoon het beste als landen samenwerken uit overtuiging en niet als beleid over de grenzen wordt opgelegd", zei hij in een gesprek met media na overleg in Washington.
4 uur geledenPARAMARIBO (ANP/RTR) - Het Maleisische staatsoliebedrijf Petronas heeft opnieuw een belangrijke olie- en gasvondst gedaan voor de kust van Suriname. Dat maakte de Surinaamse president Jennifer Simons dinsdag bekend tijdens een energieconferentie. De vondst werd gedaan in het zogeheten Blok 52 in het diepzeegebied, dat op ongeveer 125 kilometer van de kust ligt.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Een evacuatieplan is in gang gezet om honderden schepen met ongeveer 11.000 zeevarenden die vastzitten in de Golf veilig via de Straat van Hormuz te laten vertrekken. Dat gebeurde nadat Iran en de VS een staakt-het-vuren hadden bereikt, maakte een scheepvaartagentschap van de Verenigde Naties dinsdag bekend.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De stroomprijs in Nederland stijgt woensdagavond naar verwachting tot het hoogste niveau in jaren, blijkt uit gegevens van handelsplatform Epex Spot. Ook in andere Europese landen stijgt de stroomprijs door een recordvraag naar koeling vanwege de hoge temperaturen. Als gevolg daarvan gaat de dynamische stroomprijs naar het hoogste niveau ooit, volgens vergelijkingssite Keuze.nl.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken eindigde dinsdag bovenaan de AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam. De bierbrouwer heeft de Braziliaan Rafael Oliveira als nieuwe topman benoemd. Hij volgt Dolf van den Brink op, die in januari aankondigde te vertrekken. De AEX-index sloot dinsdag fors lager doordat de chipbedrijven eindigden met flinke minnen.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voor het eerst sinds 2008 hebben architectenbureaus weer genoeg opdrachten voor ongeveer een halfjaar, maakte de Koninklijke Bond van Nederlandse Architectenbureaus (BNA) bekend na onderzoek. Dat is opvallend omdat de sector de afgelopen jaren juist te maken had met vertragingen bij bouwprojecten en economische onzekerheid.
9 uur geleden