Zeventien populieren plat langs Galgepad
SINT-MAARTENSDIJK - Staatsbosbeheer gaat zeventien in plaats van 95 populieren kappen bij het Galgepad in Sint-Maartensdijk. Dat heeft het college van burgemeester en wethouders afgelopen week bekendgemaakt. Staatsbosbeheer heeft al langere tijd plannen om een aantal populieren te kappen, maar een omwonende kwam in actie om dit plan te stoppen.
Al in september 2018 trok Pauline Rijsdijk aan de bel bij zowel de gemeente en de provincie, als bij Staatsbosbeheer voor het behouden van het Galgepad met de vele populieren. Staatsbosbeheer ging in september vorig jaar van start met werkzaamheden in het natuurgebied om het leefgebied voor visdieven, kluten en kokmeeuwen te verbeteren.
Werkzaamheden
Eén van de werkzaamheden was het kaal maken van het vogeleiland. "Aanvankelijk werd bekend gemaakt dat het eiland kaal werd gemaakt en met schelpen bestrooid om het broeden voor kustvogels aantrekkelijk te maken", stelde Pauline Rijsdijk in haar brief van september 2018. "Nu blijkt echter dat de prachtige populierenlaan langs het Galgepad het loodje moet leggen." Staatsbosbeheer wilde de bomen kappen om de kansen voor broedende vogels te vergroten. De bomen zouden immers goede schuilplaatsen zijn voor predatoren, zoals roofvogels of de bruine rat. Pauline Rijsdijk was echter van mening dat dit juist zorgt voor een stukje natuurlijke selectie. "En dat hiermee een authentiek stukje Sint Maartensdijk verdwijnt, waar bewoners en toeristen dagelijks van genieten, is niet meegenomen in de overwegingen." Bewoners werden volgens Rijsdijk dan ook niet betrokken bij deze ingreep op de leefomgeving en daarom riep ze zelf inwoners op om hun stem te laten horen bij provincie, gemeente en Staatsbosbeheer. En, met succes, zo blijkt nu.
Besluit
Het college van burgemeester en wethouders heeft afgelopen week besloten om een omgevingsvergunning te verlenen voor het kappen van zeventien in plaats van 95 populieren langs het Galgepad in Sint-Maartensdijk. "In eerste instantie is bij ons een aanvraag binnengekomen voor veel meer populieren", vertelt ook wethouder Frank Hommel. Mede door de oproep van Pauline Rijsdijk is de gemeente in gesprek gegaan met Staatsbosbeheer om te bekijken op welke manier dit stukje natuur toch behouden kan blijven. "Uiteindelijk heeft Staatsbosbeheer eieren voor z'n geld gekozen en hebben ze de aanvraag ingetrokken en een nieuwe aanvraag voor zeventien populieren ingediend", vult burgemeester Ger van de Velde - de Wilde aan. Met het kappen van deze zeventien bomen kan het gemeentebestuur wél leven. "Twee van deze bomen zijn er echt heel slecht aan toe en de overige vijftien staan wel heel dicht bij de eilandjes."
Wanneer Staatsbosbeheer de bomen precies gaat kappen is nog niet bekend.
Meer uit Tholen
WEST-BRABANT/THOLEN - Het is weer zover. De 56e Kleine Tour staat voor de deur en rijdt binnenkort, om precies te zijn van 10 tot en met 15 augustus, weer door West-Brabant, Tholen en een stukje door België. Alle 18 ploegen, 216 renners en ruim 100 medewerkers en ploegleiders staan te trappelen om te beginnen en er een fantastische week van te maken.
12 uur geledenTHOLEN - Tholen doet het op het gebied van duurzaamheid slechter dan de meeste andere gemeenten in Nederland. Uit onderzoek van Energievergelijk.nl blijkt dat Tholen buiten de top 200 valt in de landelijke ranglijst. Vooral het aantal energiezuinige woningen scoort laag. Met zonnepanelen gaat het wel de goede kant op.
16 uur geledenWEST-BRABANT/THOLEN - Het aantal meldingen van de geelpoothoornaar (voorheen Aziatische hoornaar) blijft flink toenemen. In steeds meer plaatsen worden tientallen hoornaars gevangen en nieuwe nesten ontdekt. Volgens ongediertebestrijder Richard Piké komen er al enkele jaren steeds meer meldingen binnen.
1 dag geledenTHOLEN - De gemeente Tholen mocht vorig jaar iets meer nieuwe inwoners verwelkomen dan dat er mensen vertrokken. Vooral vanuit Bergen op Zoom kwam relatief veel nieuwe aanwas. Wie Tholen juist achter zich liet, ging het vaakst in Bergen op Zoom wonen. Dat blijkt uit nieuwe CBS-cijfers.
1 dag geledenTHOLEN - De gemeente Tholen heeft nog geen besluit genomen over het verlenen van ontheffingen voor vuurwerkshows tijdens de komende jaarwisseling. Het wordt de eerste jaarwisseling met een landelijk vuurwerkverbod. Veel Zeeuwse en Brabantse gemeenten hebben al besloten geen ontheffingen te verlenen, maar Tholen zet die deur voorlopig nog op een kier.
2 dagen geledenTHOLEN - Bezoekers van het Stadhuisconcert in Tholen krijgen zaterdag 8 augustus de kans om een bijzonder instrument te horen dat maar zelden klinkt. Sascha Mommertz bespeelt dan een speciaal gestemde altblokfluit, begeleid door clavecinist Marijn Slappendel. Het concert begint om 15.30 uur in het oude stadhuis.
2 dagen geledenSINT-ANNALAND - De kermis draait al sinds woensdag volop en Sint-Annaland loopt daarmee langzaam warm voor het feestweekend. Op zaterdag 8 augustus is het weer tijd voor de jaarlijkse braderie.
3 dagen geleden