Zeventien populieren plat langs Galgepad
SINT-MAARTENSDIJK - Staatsbosbeheer gaat zeventien in plaats van 95 populieren kappen bij het Galgepad in Sint-Maartensdijk. Dat heeft het college van burgemeester en wethouders afgelopen week bekendgemaakt. Staatsbosbeheer heeft al langere tijd plannen om een aantal populieren te kappen, maar een omwonende kwam in actie om dit plan te stoppen.
Al in september 2018 trok Pauline Rijsdijk aan de bel bij zowel de gemeente en de provincie, als bij Staatsbosbeheer voor het behouden van het Galgepad met de vele populieren. Staatsbosbeheer ging in september vorig jaar van start met werkzaamheden in het natuurgebied om het leefgebied voor visdieven, kluten en kokmeeuwen te verbeteren.
Werkzaamheden
Eén van de werkzaamheden was het kaal maken van het vogeleiland. "Aanvankelijk werd bekend gemaakt dat het eiland kaal werd gemaakt en met schelpen bestrooid om het broeden voor kustvogels aantrekkelijk te maken", stelde Pauline Rijsdijk in haar brief van september 2018. "Nu blijkt echter dat de prachtige populierenlaan langs het Galgepad het loodje moet leggen." Staatsbosbeheer wilde de bomen kappen om de kansen voor broedende vogels te vergroten. De bomen zouden immers goede schuilplaatsen zijn voor predatoren, zoals roofvogels of de bruine rat. Pauline Rijsdijk was echter van mening dat dit juist zorgt voor een stukje natuurlijke selectie. "En dat hiermee een authentiek stukje Sint Maartensdijk verdwijnt, waar bewoners en toeristen dagelijks van genieten, is niet meegenomen in de overwegingen." Bewoners werden volgens Rijsdijk dan ook niet betrokken bij deze ingreep op de leefomgeving en daarom riep ze zelf inwoners op om hun stem te laten horen bij provincie, gemeente en Staatsbosbeheer. En, met succes, zo blijkt nu.
Besluit
Het college van burgemeester en wethouders heeft afgelopen week besloten om een omgevingsvergunning te verlenen voor het kappen van zeventien in plaats van 95 populieren langs het Galgepad in Sint-Maartensdijk. "In eerste instantie is bij ons een aanvraag binnengekomen voor veel meer populieren", vertelt ook wethouder Frank Hommel. Mede door de oproep van Pauline Rijsdijk is de gemeente in gesprek gegaan met Staatsbosbeheer om te bekijken op welke manier dit stukje natuur toch behouden kan blijven. "Uiteindelijk heeft Staatsbosbeheer eieren voor z'n geld gekozen en hebben ze de aanvraag ingetrokken en een nieuwe aanvraag voor zeventien populieren ingediend", vult burgemeester Ger van de Velde - de Wilde aan. Met het kappen van deze zeventien bomen kan het gemeentebestuur wél leven. "Twee van deze bomen zijn er echt heel slecht aan toe en de overige vijftien staan wel heel dicht bij de eilandjes."
Wanneer Staatsbosbeheer de bomen precies gaat kappen is nog niet bekend.
Meer uit Tholen
THOLEN/WEST-BRABANT - Ondernemers zijn vaak dag en nacht bezig met hun onderneming. Maar wat drijft hen? Wat is hun motivatie? En waar liggen zij 's nachts van wakker? In 'Aan de keukentafel met...' gaan we met hen in gesprek en gaan we op zoek naar het bijzondere verhaal dat zij te vertellen hebben. Deze week: Irene Welling, dierenarts en eigenaar van Paardenpraktijk West-Brabant.
3 uur geledenOUD-VOSSEMEER - Op de Leguitsedijk in Oud-Vossemeer zijn zaterdagmiddag een auto en een motor met elkaar in botsing gekomen. Hulpdiensten kwamen met spoed ter plaatse vanwege een melding van een mogelijk ongeval met letsel.
5 uur geledenTHOLEN - Elke week prijkt er op de ontspanningspagina van de wekelijkse Thoolse Bode een lezersfoto. Dit keer was het een foto van Angela Toussaint die de spotlight mocht vangen.
6 uur geledenTHOLEN/ STEENBERGEN- De wijkagenten van de gemeenten Tholen en Steenbergen hebben vrijdagmiddag vijf bekeuringen uitgeschreven voor het rijden onder invloed van alcohol. Dit hebben ze zaterdagmiddag bekend gemaakt.
22 uur geledenSINT-ANNALAND - De Landelijke rijvereniging & ponyclub Eendrachtruiters Tholen bestaat in mei 80 jaar. De vereniging werd opgericht in 1946, vlak na de Tweede Wereldoorlog, een periode waarin saamhorigheid en gezamenlijke activiteiten een belangrijke rol speelden. Inmiddels zijn de Eendrachtruiters al decennialang een vertrouwd gezicht binnen de regionale paardensport. Waar het 75-jarig jubileum nog groots werd gevierd, kiezen zij er dit keer bewust voor het wat kleinschaliger te houden.
1 dag geledenTHOLEN - ZLTO Tholen (Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie) houdt op maandag 25 mei, tweede pinksterdag, het evenement Buurten bij de Boer. Er is een fietsroute uitgestippeld van ongeveer 20 kilometer langs verschillende boerderijen. Iedereen kan meedoen, van jong tot oud. De fietstocht voert langs vier agrarische bedrijven in de omgeving tussen Tholen en Scherpenisse.
1 dag geledenTHOLEN - Op zaterdagochtend 23 mei klinkt weer het geronk van motoren door Tholen. Oude trekkers, glimmend opgepoetst of juist trots gedragen door jaren werk op het land, verzamelen zich voor de jaarlijkse rondrit van de Oldtimer Trekker Vereniging OTMMZ. Rond half tien staan de eerste deelnemers al klaar bij de Bergse Diepsluis voor koffie en een Zeeuwse bolus, terwijl langs de dijk langzaam een stoet van zo'n tachtig oldtimer trekkers groeit.
2 dagen geleden