Zestig jaar vrijwilliger: ‘Rode Kruis zit in je bloed’
POORTVLIET - De Rode Kruis-afdeling Tholen-Reimerswaal heeft haar jubilarissen in het zonnetje gezet. Twee vrijwilligers zetten zich al maar liefst zestig jaar in voor de vereniging: Adrie Mangold en Lou Geuze. Zij kregen voor hun trouwe dienst een onderscheiding van het Rode Kruis.DOOR JESSICA ROVERSAdrie Mangold en Lou Geuze zijn geen actief lid meer van de Rode Kruis-afdeling, maar nog wel betrokken bij de organisatie. De Zierikzeese Adrie Mangold heeft zich jarenlang verdienstelijk gemaakt als EHBO-opleider. Lou Geuze uit Poortvliet heeft zich bij tal van wielerkoersen, voetbalwedstrijden, wandeltochten en andere evenementen ingezet.HumorMangold kwam destijds op 16-jarige leeftijd via haar vader als vrijwilliger bij het Rode Kruis terecht.“Of je ging mee of je wilde er niets mee te maken hebben”, vertelt zij.“Ik ging zo gauw het mocht. Ik behaalde mijn EHBO-diploma en heb me gaandeweg steeds verder gespecialiseerd in de hulpverlening. Ik heb de opleiding tot EHBO-instructeur gevolgd, zodat ik andere mensen kon leren anderen te helpen.” Ze heeft ontzettend veel mooie herinneringen aan haar tijd bij het Rode Kruis.“Ik heb zoveel gedaan, er zijn zoveel dingen gebeurd. Niet hele spectaculaire dingen, maar het jezelf nuttig kunnen maken op deze manier, vond ik fijn. Ik heb heel lang les gegeven en was er goed in ook. Ik probeerde altijd humor en spelelementen in mijn lessen te brengen. Ik kwam met veel vrijwilligers in aanraking en ik vond het mooi om hen te motiveren door te leren in de hulpverlening.”
Warme herinneringen
Aan de groep Tholen-Sint Philipsland heeft Mangold warme herinneringen.
“Daar werd ik zo goed opgevangen. Nog steeds voel ik die waardering voor mijn inzet van toen. Ik word nog steeds gevraagd voor jaarvergaderingen. En als er iets te vieren is, komen ze me halen. Voor de vriendschappen die ik daar heb opgedaan, ben ik heel dankbaar. Het Rode Kruis zit in mijn bloed en als ik de Rode Kruis-vlag zie, gaat mijn hart sneller kloppen.”
Herinneringen
Ook Lou Geuze is nog altijd betrokken bij de hulpverleningsorganisatie.
“Ik volg nog EHBO-lessen, maar gezien mijn leeftijd is mijn aanwezigheid bij evenementen niet meer zo wenselijk. Daarin moet je realistisch zijn. Ik heb hele mooie herinneringen aan het Rode Kruis. Ik ben nog steeds welkom, en mijn vrouw ook. Ik vind het leuk dat ik geridderd ben. Ik zie dat toch als een stuk waardering voor mijn inzet.”
Diploma's
Van jongs af aan is Geuze een echte verenigingsman.
“Ik heb veertig jaar bij de watersportvereniging Sint-Annaland gezeten. Toen ik zestien was, heb ik mijn EHBO-diploma gehaald. Ik wilde mensen kunnen helpen. In het leger heb ik bij de geneeskundige troepen gezeten. Op de een of andere manier heeft het mij altijd aangesproken. Bij het Rode Kruis heb ik alle diploma's gehaald die er te halen waren. Er is de afgelopen jaren veel veranderd.
De organisatie is heel anders geworden. Ook zijn er veel ontwikkelingen geweest op het gebied van hartreanimatie. Er zijn allemaal verschillende handelingen bijgekomen en de AED's zijn gekomen. Dat zijn zeker weten goede ontwikkelingen. Ik heb veel mensen mogen helpen, maar heb in al die jaren nog nooit een reanimatie hoeven doen gelukkig.”[n]
'Rode Kruis-vlag doet mijn hart sneller kloppen'
Meer uit Tholen
THOLEN - Het jaar 2025 is bijna afgelopen. Daarom blikt de Thoolse Bode in zes artikelen terug op de meest bijzondere en meest gelezen verhalen van dit jaar. Vandaag deel 1: januari en februari.
13 uur geledenSINT-MAARTENSDIJK - Een bestuurder van een bestelbusje is op Kerstavond zwaargewond geraakt bij een crash op de Vierde Dijk bij Sint Maartensdijk. Het slachtoffer is met spoed naar het Erasmus MC gebracht.
1 dag geledenTHOLEN - Voor een groot aantal kernen en buitengebieden in de gemeente Tholen wijzigt de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) vanaf 1 januari 2026 de inzameldag voor het ophalen van afval en grondstoffen. Het gaat om restafval, papier en karton, groente, fruit en tuinafval (GFT) en plastic, metalen en drankenkartons (PMD). Bekijk de nieuwe planning van de inzamelroutes in de ZRD app of op zrd.nl/wanneer.
1 dag geledenSINT-ANNALAND - Meekrap was eeuwenlang het meest winstgevende product van de Stallandse landbouw. In een meestoof werd de meekrap verwerkt tot rode kleurstof voor de textielindustrie. Aan het einde van de negentiende eeuw stortte de meekrapnijverheid in en verdween het gewas bijna helemaal uit de gemeente.
1 dag geledenZEELAND - Vanaf 20 december 2025 kan iedereen in Nederland stemmen op het beste Kern met Pit buurtinitiatief van de provincie. Tot 15 januari 2026 is de stembus geopend op kernmetpit.nl
2 dagen geledenZEELAND - Zeeland krijgt te maken met krapte op de arbeidsmarkt, nu en in de toekomst. Hoewel het aantal werklozen iets stijgt, is dat niet genoeg om de vele vacatures op te vullen. Vooral door de vergrijzing blijven er veel banen openstaan. Volgens het UWV-onderzoek Werkzoekenden 2025 willen werkzoekenden steeds makkelijker en directer contact met werkgevers.
2 dagen geledenZEELAND - De politie in Noord-Brabant, Zeeland en Limburg hield afgelopen jaar 21 extra actiedagen om te controleren op smartphonegebruik in het verkeer. In totaal werden er in Zuid-Nederland dit jaar maar liefst 40.000 boetes opgelegd voor telefoongebruik tijdens het rijden. "Deze cijfers laten opnieuw zien dat afleiding in het verkeer een groot probleem is voor de verkeersveiligheid", aldus de politie.
3 dagen geleden