Zestig jaar vrijwilliger: ‘Rode Kruis zit in je bloed’
POORTVLIET - De Rode Kruis-afdeling Tholen-Reimerswaal heeft haar jubilarissen in het zonnetje gezet. Twee vrijwilligers zetten zich al maar liefst zestig jaar in voor de vereniging: Adrie Mangold en Lou Geuze. Zij kregen voor hun trouwe dienst een onderscheiding van het Rode Kruis.DOOR JESSICA ROVERSAdrie Mangold en Lou Geuze zijn geen actief lid meer van de Rode Kruis-afdeling, maar nog wel betrokken bij de organisatie. De Zierikzeese Adrie Mangold heeft zich jarenlang verdienstelijk gemaakt als EHBO-opleider. Lou Geuze uit Poortvliet heeft zich bij tal van wielerkoersen, voetbalwedstrijden, wandeltochten en andere evenementen ingezet.HumorMangold kwam destijds op 16-jarige leeftijd via haar vader als vrijwilliger bij het Rode Kruis terecht.“Of je ging mee of je wilde er niets mee te maken hebben”, vertelt zij.“Ik ging zo gauw het mocht. Ik behaalde mijn EHBO-diploma en heb me gaandeweg steeds verder gespecialiseerd in de hulpverlening. Ik heb de opleiding tot EHBO-instructeur gevolgd, zodat ik andere mensen kon leren anderen te helpen.” Ze heeft ontzettend veel mooie herinneringen aan haar tijd bij het Rode Kruis.“Ik heb zoveel gedaan, er zijn zoveel dingen gebeurd. Niet hele spectaculaire dingen, maar het jezelf nuttig kunnen maken op deze manier, vond ik fijn. Ik heb heel lang les gegeven en was er goed in ook. Ik probeerde altijd humor en spelelementen in mijn lessen te brengen. Ik kwam met veel vrijwilligers in aanraking en ik vond het mooi om hen te motiveren door te leren in de hulpverlening.”
Warme herinneringen
Aan de groep Tholen-Sint Philipsland heeft Mangold warme herinneringen.
“Daar werd ik zo goed opgevangen. Nog steeds voel ik die waardering voor mijn inzet van toen. Ik word nog steeds gevraagd voor jaarvergaderingen. En als er iets te vieren is, komen ze me halen. Voor de vriendschappen die ik daar heb opgedaan, ben ik heel dankbaar. Het Rode Kruis zit in mijn bloed en als ik de Rode Kruis-vlag zie, gaat mijn hart sneller kloppen.”
Herinneringen
Ook Lou Geuze is nog altijd betrokken bij de hulpverleningsorganisatie.
“Ik volg nog EHBO-lessen, maar gezien mijn leeftijd is mijn aanwezigheid bij evenementen niet meer zo wenselijk. Daarin moet je realistisch zijn. Ik heb hele mooie herinneringen aan het Rode Kruis. Ik ben nog steeds welkom, en mijn vrouw ook. Ik vind het leuk dat ik geridderd ben. Ik zie dat toch als een stuk waardering voor mijn inzet.”
Diploma's
Van jongs af aan is Geuze een echte verenigingsman.
“Ik heb veertig jaar bij de watersportvereniging Sint-Annaland gezeten. Toen ik zestien was, heb ik mijn EHBO-diploma gehaald. Ik wilde mensen kunnen helpen. In het leger heb ik bij de geneeskundige troepen gezeten. Op de een of andere manier heeft het mij altijd aangesproken. Bij het Rode Kruis heb ik alle diploma's gehaald die er te halen waren. Er is de afgelopen jaren veel veranderd.
De organisatie is heel anders geworden. Ook zijn er veel ontwikkelingen geweest op het gebied van hartreanimatie. Er zijn allemaal verschillende handelingen bijgekomen en de AED's zijn gekomen. Dat zijn zeker weten goede ontwikkelingen. Ik heb veel mensen mogen helpen, maar heb in al die jaren nog nooit een reanimatie hoeven doen gelukkig.”[n]
'Rode Kruis-vlag doet mijn hart sneller kloppen'
Meer uit Tholen
SINT-MAARTENSDIJK - Loods 3 in Sint-Maartensdijk opent op zaterdag 18 april de deuren voor een open dag. De locatie aan de Sportlaan bestaat tien jaar en dat wordt die dag tussen 10.00 en 13.30 uur uitgebreid gevierd.
13 uur geledenTHOLEN - De voorgenomen coalitie van SGP, ChristenUnie en de VVD stuit op kritiek van andere partijen. Forum voor Democratie, het CDA en Algemeen Belang Tholen vinden dat deze keuze geen recht doet aan de verkiezingsuitslag.
1 dag geledenSINT-MAARTENSDIJK - Mannenzang Tholen organiseert op vrijdag 17 april de derde mannenzangavond in de Maartenskerk in Sint-Maartensdijk. Tijdens deze muzikale avond wordt geld ingezameld voor Gevangenenzorg Nederland.
1 dag geledenSINT-ANNALAND - De vijfde editie van het Op d'n Dreef Festival gaat aankomend weekend van start. Dit jaar niet alleen met een muzikaal programma op vrijdag en zaterdag, maar ook met een ladies bingo op de donderdagavond. "Zo proberen we het eiland levendig te houden", zegt medeorganisator André van Ast.
2 dagen geledenTHOLEN - Na enkele gesprekken wil de SGP opnieuw een coalitie vormen met de CU en VVD. Daarmee blijft het college wat betreft partijen onveranderd. Wel wordt gezocht naar een vierde wethouder; in de vorige periode waren dat er drie.
2 dagen geledenTHOLEN - Op 1 en 8 april vond het jaarlijkse damtoernooi voor Thoolse basisscholen plaats. Na een spannende strijd wist Ter Tolne 1 de felbegeerde bokaal binnen te slepen. Zij mogen zich kronen tot Thools damkampioen 2026.
2 dagen geledenTHOLEN - Tholen heeft zich aangesloten bij het Zonvenant van het Nationaal Huidfonds. Met deze samenwerking wil de gemeente inwoners en bezoekers bewuster maken van het belang van bescherming tegen schadelijke uv-straling en zo huidkanker helpen voorkomen. Om die reden zijn op donderdag 9 april drie zonnebrandpalen geplaatst bij drukbezochte strandopgangen.
3 dagen geleden