Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelfstandige taxichauffeurs Uber zijn ondernemers, oordeelt hof

Zelfstandige taxichauffeurs Uber zijn ondernemers, oordeelt hof

AMSTERDAM (ANP) - Zelfstandige chauffeurs die voor de taxidienst Uber rijden, zijn ondernemers en geen werknemers van het bedrijf. Het gerechtshof in Amsterdam heeft dit dinsdag bepaald in het hoger beroep van Uber en zes chauffeurs in de jarenlange rechtszaak tegen FNV over vermeende schijnzelfstandigheid van taxichauffeurs die als zzp'er voor de taxidienst rijden.

Daarmee gaat het gerechtshof in tegen het oordeel van de rechtbank in Amsterdam in 2021. Die bepaalde dat Uber zijn chauffeurs in dienst moet nemen en dat ze onder de cao Taxivervoer vallen. Later bepaalde het gerechtshof dat het bedrijf de cao nog niet hoefde na te leven in afwachting van de uitspraak.

Het gerechtshof heeft nu bepaald dat de zes taxichauffeurs zelfstandig ondernemer zijn en heeft de vorderingen van FNV afgewezen dat alle chauffeurs of groepen rijders van Uber werknemer zijn. Daarbij zijn een aantal punten belangrijk, zoals de hoogte van de investeringen die de chauffeurs deden voor bijvoorbeeld hun auto, de vrijheid in het kiezen van de tijdstippen waarop ze werken, de strategie bij het wel of niet accepteren van ritten en de daarbij behorende verdiensten en het risico op aansprakelijkheid en arbeidsongeschiktheid.

Arbeidsovereenkomst

FNV begon de zaak omdat de chauffeurs volgens de vakbond eigenlijk werknemers zijn van Uber, maar niet hetzelfde loon en andere voordelen krijgen, zoals doorbetaling bij ziekte. Uber vindt dat de taxichauffeurs zelfstandige ondernemers zijn en wil dat zij dit blijven.

Het gerechtshof oordeelt ook dat in deze zaak niet voor individuele of groepen chauffeurs kon worden vastgesteld dat ze werken op basis van een arbeidsovereenkomst. Daarom zijn de vorderingen van FNV afgewezen. Het gerechtshof zegt overigens niet uit te sluiten dat er individuele chauffeurs zijn die op basis van een arbeidsovereenkomst voor Uber werken.

Het gerechtshof zou eigenlijk in 2023 al een uitspraak doen, maar besloot eerst vragen te stellen aan de Hoge Raad. Die gingen onder meer over de rol van ondernemerschap bij het beoordelen van een arbeidsrelatie. Volgens de hoogste rechter zijn ondernemerscriteria net zo belangrijk als andere omstandigheden bij de beoordeling of iemand als zelfstandige of als verkapte werknemer werkt.

Meer uit Financieel

Pensioenfonds PME rekent op flinke pensioenverhoging

DEN HAAG (ANP) - PME, het pensioenfonds voor de metalektro, verwacht de pensioenen volgend jaar fors te kunnen verhogen als het fonds overgaat naar het nieuwe pensioenstelsel. "Als de economie en de rente geen grote schommelingen vertonen, kunnen onze pensioengerechtigde deelnemers gemiddeld genomen rekenen op een verhoging van hun pensioen in 2027 met 12,6 procent", zegt PME-bestuurder Alae Laghrich in het kwartaalbericht van het fonds.

2 uur geleden
Google voert omzet op dankzij clouddivisie, winst krijgt tik

MOUNTAIN VIEW (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Google-moederbedrijf Alphabet heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald, maar zag de winst dalen. De opbrengsten van de divisie voor cloudactiviteiten namen het hardst toe, dankzij de grote vraag naar rekenkracht en toepassingen van kunstmatige intelligentie. Het nettoresultaat kreeg een knauw door verliezen op beleggingen door Google.

3 uur geleden
Microsoft verdient opnieuw meer aan clouddivisie door AI-vraag

REDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Techconcern Microsoft heeft ook afgelopen kwartaal weer veel geld verdiend aan zijn cloudtak. De vraag naar diensten rond kunstmatige intelligentie (AI) nam verder toe en leverde de clouddivisie Azure, na die van Amazon de grootste ter wereld, bijna de helft meer omzet op. De totale inkomsten van het Amerikaanse concern groeiden met 19 procent, tot ruim 92 miljard dollar.

4 uur geleden
Italië verhoogt belasting banken om middeninkomens te helpen

ROME (ANP/RTR) - Italië verhoogt de belasting voor banken en verzekeraars om de lasten van middeninkomens en zelfstandigen te verlichten. In de woensdag gepresenteerde begroting voor volgend jaar loopt het tekort op naar 3,4 procent, boven de norm van maximaal 3 procent vanuit de Europese Unie. Maar de regering van premier Giorgia Meloni maakt gebruik van een uitzonderingsregeling voor uitgaven aan defensie en klimaat.

4 uur geleden
Beurzen in New York sluiten licht hoger na rentepauze Fed

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met kleine winsten de handel uitgegaan, na de beslissing van de Federal Reserve om de rente in de aanloop naar de midterms onveranderd te houden. De Amerikaanse centrale bank beloofde de inflatie omlaag te krijgen en de komende tijd informatie te vergaren over het beste beleid daarvoor. Techbedrijf Oracle maakte beleggers enthousiast met zijn strategie-update.

4 uur geleden
Bananenverkopers waarschuwen voor prijsverhogingen

WALNUT CREEK (ANP/BLOOMBERG) - Na Chiquita waarschuwt ook het grote bananenmerk Del Monte voor prijsverhogingen op de korte termijn. Veel regenval in Latijns-Amerika en de gestegen kosten door de Iranoorlog zitten de verkopers dwars. "Het komt er nu op aan of je wil overleven of ten onder gaat als je op dezelfde weg doorgaat. Deze prijzen kunnen niet langer zo blijven", zei Del Monte-topman Mohammad Abu-Ghazaleh in een toelichting op tegenvallende kwartaalresultaten.

5 uur geleden
Fed houdt rente onveranderd, noemt inflatie nog altijd te hoog

WASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft het belangrijkste rentetarief in de Verenigde Staten onveranderd gelaten. Dat maakte de Amerikaanse centrale bank bekend na zijn tweedaagse rentevergadering. De Fed benadrukte wel dat de inflatie nog altijd te hoog is, waardoor de mogelijkheid blijft bestaan dat de rente nog een keer omhooggaat.

6 uur geleden