Zelensky verwacht van Merz meer Duits leiderschap in Westen
KYIV (ANP/AFP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky verwacht van de nieuwe Duitse bondskanselier Friedrich Merz meer Duits leiderschap in het Westen. Hij zei dat in een felicitatieboodschap voor de christendemocratische opvolger van de sociaaldemocratische regeringsleider Olaf Scholz.
Zelensky zei te hopen op "meer Duits leiderschap" op het Europese continent en in de betrekkingen met de Verenigde Staten, "nu de toekomst van Europa op het spel staat." Hij doelde daarmee onder meer op de Russische agressie en de Russische invasie in zijn land. De toekomst zal afhangen "van onze eenheid", meende hij.
"We hopen oprecht dat Duitsland nog sterker wordt en dat we meer Duits leiderschap zullen zien in Europese en trans-Atlantische zaken", aldus Zelensky in een bericht op sociale media.
Dankbaar
Zelensky zei verder dat Oekraïne zeer dankbaar is voor de steun van Duitsland en diens bevolking: "Jullie helpende hand heeft duizenden en duizenden Oekraïense levens gered."
Onder de vorige centrumlinkse regering van Scholz werd Duitsland na de Verenigde Staten de grootste wapenleverancier van Oekraïne. Kyiv had echter herhaaldelijk kritiek op Scholz door zijn weigering in Duitsland geproduceerde Taurus-langeafstandsraketten te leveren. Merz heeft al aangegeven dat hij er wel open voor staat.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump liep woensdag vertraging op toen hij vanaf Joint Base Andrews bij Washington wilde vertrekken naar het Republikeinse partijcongres in Dallas. De opblaasbare noodglijbaan van de Air Force One, een cadeau van Qatar, was per ongeluk uitgeklapt.
21 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse veiligheidsdienst heeft voorafgaand aan de massale instroom van migranten in de exclave Ceuta al gewaarschuwd voor een dergelijk incident. De Spaanse premier Pedro Sánchez zei eerder in het parlement juist dat er geen signalen waren voor zo'n instroom, maar uit nu vrijgegeven documenten blijkt het tegendeel.
3 uur geledenABHA (ANP/RTR) - De Houthi's hebben voor de tweede dag op rij meerdere Saudische steden aangevallen. Volgens de door Saudi-Arabië geleide coalitie die het in Jemen tegen de Houthi's opneemt, zijn onder meer Abha, Khamis Mushait en Jazan bestookt met ballistische raketten en drones.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat Iran met zijn aanvallen de uitkomst van de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen probeert te beïnvloeden. Hij voorspelt dat de oorlog na die zogenoemde midterms in november direct zal eindigen, omdat Iran het dan niet meer vol kan houden. Ook zouden dan de olieprijzen meteen dalen.
4 uur geledenSOEMY (ANP/RTR/DPA) - In de Noord-Oekraïense stad Soemy is een winkelcentrum geraakt door een drone. Daarbij zijn drie doden gevallen, meldt de regionale gouverneur Oleh Hryhorov. Twee mensen raakten gewond.
5 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - Het vliegtuig van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is dinsdag vlak na het opstijgen in Moldavië bijna geraakt door een drone. Dat meldt de Noorse premier Jonas Gahr Støre, die Zelensky na de reis ontving in Oslo.
5 uur geledenSWINDON (ANP) - De Britse politie heeft een man gearresteerd die ervan verdacht wordt met de Russische inlichtingendiensten te hebben samengewerkt. Hij is aangeklaagd voor onder meer de voorbereiding van een sabotageactie.
6 uur geleden