Zelensky meldt Russische beschieting op graanschip Zwarte Zee
ODESA (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat Rusland een graanschip heeft beschoten buiten de Oekraïense wateren. Volgens de marine voer het Oekraïense schip in de Roemeense maritieme zone. Er zouden geen gewonden zijn.
Zelensky deelt op X foto's van het getroffen vaartuig en veroordeelt de aanval. "Tarwe en voedselzekerheid zouden nooit het doelwit moeten zijn van raketten." Het schip zou onderweg zijn geweest naar Egypte.
Een bron uit de industrie bevestigt aan persbureau Reuters dat het graanschip geraakt werd in Roemeense wateren. Roemenië heeft nog niet gereageerd op het incident.
Oekraïne en Rusland hadden lang afspraken over de export van graan via de Zwarte Zee, maar in juli 2023 trok het Kremlin zich terug uit die deal. Daarna heeft Oekraïne zelfstandig een 'graancorridor' opgezet, een route die langs de kust van Roemenië en Bulgarije vaart. Volgens de Oekraïense marine voer het graanschip op het moment van de aanval niet in die corridor.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Oekraïne moet toegeven in de vredesonderhandelingen nu Rusland aan de winnende hand is, stelt de Amerikaanse president Donald Trump. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky "moet beginnen dingen te accepteren".
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Israël heropent woensdag naar eigen zeggen de Allenby-grensovergang tussen Jordanië en de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever voor vrachtwagens met hulpgoederen voor Gaza. Dat is voor het eerst sinds eind september.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De kritiek van de VS dat de vrijheid in Europa in gevaar is, is volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas aan het verkeerde adres gericht. De Verenigde Staten zouden dergelijke kritiek beter aan Rusland kunnen richten, zei ze op een bijeenkomst over buitenlands beleid in het Europees Parlement.
2 uur geledenAOMORI (ANP/AFP) - Het aantal gewonden door de zware beving die maandag plaatsvond nabij Japan, is opgelopen tot zeker vijftig. Dat meldt het Japanse persbureau Kyodo. Ook raakten wegen beschadigd en kwamen enkele duizenden mensen tijdelijk zonder stroom te zitten. De tsunamiwaarschuwing die vrijwel direct na de beving werd uitgevaardigd, is inmiddels ingetrokken.
2 uur geledenROME/VATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV hoopt dat de gesprekken over een einde aan de oorlog in Oekraïne leiden tot een duurzame vrede. Dat heeft hij volgens het Vaticaan tegen president Volodymyr Zelensky gezegd tijdens een audiëntie in de zomerresidentie van de paus, Castel Gandolfo. Zelensky is in Italië als onderdeel van een reeks gesprekken in Europa. Hij zegt de paus "diep erkentelijk" te zijn voor zijn steun.
3 uur geledenIVANOVO (ANP/RTR/AFP) - Ten noordoosten van Moskou, in de provincie Ivanovo, is een groot Russisch militair transportvliegtuig neergestort, meldt de Russische staatszender Vesti. Alle zeven inzittenden zouden bij de crash zijn omgekomen. Volgens het Russische ministerie van Defensie is onderzoek ingesteld naar het incident. Het vliegtuig was kort ervoor gerepareerd en voerde een testvlucht uit. Het zou zijn neergekomen in onbewoond gebied, aldus het ministerie in een verklaring.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP/RTR) - Het Internationaal Strafhof in Den Haag (ICC) heeft de Soedanese militieleider Ali Muhammad Ali Abd-Al-Rahman veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Hij was eerder al schuldig bevonden aan 27 misdaden tegen de menselijkheid en oorlogsmisdaden. Het ging onder meer om moord, verkrachting en marteling.
4 uur geleden