Zelensky: honderdduizenden zonder drinkwater door damdoorbraak
KYIV (ANP) - Honderdduizenden mensen in Oekraïne hebben volgens president Volodymyr Zelensky geen normale toegang tot drinkwater. Door de vernieling van de dam in de Dnipro-rivier is ook een van de grootste waterreservoirs verwoest. Zelensky zegt dat de autoriteiten er alles aan doen om mensen te helpen, maar dat ze alleen hulp kunnen bieden in de gebieden die onder controle staan van Kyiv.
De Oekraïense president schrijft op Telegram wederom dat de Russen de dam opzettelijk hebben opgeblazen, een bewijs van "het cynisme waarmee Rusland de mensen behandeld wier land het bezet". Het Kremlin zegt juist dat Oekraïne achter de explosie zit.
De zeer brede Dnipro-rivier fungeert al maanden als frontlijn in de oorlog. Volgens Zelensky woonden voor de Russische invasie zo'n 100.000 mensen in het gebied dat al is overstroomd of nog dreigt onder te lopen. Nu zouden er nog enkele tienduizenden wonen. Oekraïense autoriteiten schatten eerder al dat zo'n 42.000 mensen worden geraakt door de overstromingen. Aan beide oevers van de rivier worden mensen geëvacueerd.
Meer uit Buitenland
CHERSON (ANP) - Bij een Russische aanval op een kinderziekenhuis in de zuidelijke Oekraïense stad Cherson zijn zeker negen gewonden gevallen, melden Oekraïense autoriteiten. Onder anderen drie medewerkers en vier kinderen zouden gewond zijn geraakt, aldus de Oekraïense ombudsman Dmytro Loebinets.
17 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft deze week een Poseidon-torpedo getest. Dat zei de Russische president Vladimir Poetin, die gewonde militairen bezocht in Moskou. Hij noemde de proef een groot succes. "De kracht van de Poseidon overtreft aanzienlijk de kracht van zelfs onze meest veelbelovende Sarmat intercontinentale raket."
49 minuten geledenNAIROBI (ANP) - Terwijl klimaatverandering steeds grotere kosten veroorzaakt, is het budget voor hulp aan ontwikkelingslanden om zich daartegen te wapenen gedaald. VN-milieuprogramma UNEP meldt dat in het jaarlijkse Adaptation Gap Report. Het rapport verschijnt in aanloop naar de klimaattop in Brazilië.
1 uur geledenVILNIUS (ANP/RTR) - De grens tussen Litouwen en Belarus blijft zeker tot 30 november gesloten, heeft de regering van het land besloten. Aanleiding is het grote aantal smokkelballonnen en de recente schendingen van het luchtruim.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël staat niet toe dat het Rode Kruis hulp biedt aan gedetineerde Palestijnen die het land ziet als "onwettige strijders". Dat zegt de Israëlische minister van Defensie Israel Katz. "Ik heb geen twijfel dat het bezoek van het Rode Kruis aan terroristen in gevangenissen serieuze schade kan toebrengen aan de nationale veiligheid. De veiligheid van de staat en onze burgers staat op de eerste plaats", zei Katz.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische minister van Defensie Israel Katz heeft de Hamas-top gewaarschuwd dat zij niet moet denken immuun te zijn voor ingrijpen door Israël. "Wie zijn hand heft richting een soldaat, zal zijn hand verliezen. De strijdmacht is geïnstrueerd gedecideerd op te treden tegen ieder Hamas-doelwit en zal dat blijven doen", aldus Katz.
3 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - De partij van de Tsjechische verkiezingswinnaar en oud-premier Andrej Babiš tekent maandag een coalitieakkoord met de euroceptische motoristenpartij en het uiterst rechtse Vrijheid en Directe Democratie (SPD). Dat meldt Babiš in een video op X.
4 uur geleden