Zelensky bezoekt munitiefabriek VS die artilleriegranaten maakt
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft op de eerste dag van zijn bezoek aan de Verenigde Staten op zondag een munitiefabriek bezocht die voor hem cruciale 155-millimeter artilleriegranaten maakt. In Oekraïne is een groot tekort aan dit type granaat en het land is grotendeels afhankelijk van de productie in de Verenigde Staten.
Zelensky schrijft in een bericht op X dat hij zijn bezoek is begonnen "met het uitspreken van mijn dank aan alle werknemers van de fabriek". Ook schrijft de Oekraïense president dat hij afspraken heeft gemaakt om de samenwerking tussen de fabriek in Pennsylvania en die in Zaporizja uit te breiden. "Het is op plekken als deze dat je echt kunt voelen dat de democratische wereld kan zegevieren. Dankzij deze mensen - in Oekraïne, in Amerika en in alle betrokken landen - die onvermoeibaar werken om ervoor te zorgen dat het leven wordt beschermd."
Zelensky is in de Verenigde Staten om een aantal sessies van de Algemene Vergadering van de VN bij te wonen en om een "overwinningsplan" voor de oorlog van Oekraïne tegen Rusland aan Biden te presenteren. Ook zal hij vicepresident Kamala Harris en andere wereldleiders in een aparte vergadering spreken over zijn plan. Zelensky heeft aangegeven met presidentskandidaat Donald Trump in gesprek te willen, die eerder de Amerikaanse hulp aan het land een verspilling van geld noemde.
Het Oekraïens persbureau Ukrinform meldt dat Zelensky maandag op de VN-top spreekt, dat hij dinsdag deelneemt aan vergaderingen van de Veiligheidsraad over Oekraïne en dat hij woensdag spreekt tijdens de Algemene Vergadering. De verwachting is dat Zelensky onder andere het inzetten van westerse langeafstandswapens in Rusland opnieuw zal bepleiten.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft vrijdag bevestigd dat Groenland valt onder de beschermingsgarantie van het Europees Verdrag. Dagenlang weigerde de Commissie antwoord te geven op de vraag of artikel 42.7, dat die garantie aan EU-lidstaten biedt, ook op Groenland van toepassing is, omdat het een overzees gebiedsdeel is.
35 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Volgens de Oekraïense energieminister Denys Sjmyhal is er in zijn land geen enkele energiecentrale meer te vinden die niet is aangevallen door de Russen. Hij vertelde het parlement dat de situatie van de energievoorzieningen "heel moeilijk" is en dat Oekraïne nog maar genoeg brandstof heeft voor ruim twintig dagen.
53 minuten geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse veiligheidsdiensten pleegden massamoorden op demonstranten nadat de grote protesten in het land op 8 januari escaleerden, meldt mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch. Naar schatting zijn hierbij duizenden demonstranten omgekomen, hoewel het door een internetblokkade moeilijk is een dodental vast te stellen.
3 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - In de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul heeft een bus een gebouw geramd. Daarbij zijn dertien gewonden gevallen, onder wie twee zwaargewonden. Dat melden persbureaus YTN TV en Yonhap.
3 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse oud-president Yoon Suk-yeol is veroordeeld tot vijf jaar cel wegens het belemmeren van de rechtsgang. Hij zou de politie hebben tegengewerkt bij zijn arrestatie in januari 2025. Yoon riep een maand eerder kortstondig de militaire noodtoestand uit om het parlement buitenspel te zetten. Aanklagers hadden een gevangenisstraf van tien jaar tegen hem geëist.
4 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - In een achtergestelde wijk van het chique district Gangnam in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul woedt een grote brand. Bijna 300 brandweerlieden bestrijden de brand. In totaal werden 85 brandweerwagens naar de plek gestuurd.
6 uur geledenCANBERRA (ANP/RTR) - Ruim een maand nadat in Australië het verbod op sociale media voor jongeren onder de 16 jaar is ingegaan, zijn ongeveer 4,7 miljoen accounts van Australische tieners gedeactiveerd. Dat meldde de Australische internettoezichthouder vrijdag.
7 uur geleden