Zelensky bezoekt munitiefabriek VS die artilleriegranaten maakt
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft op de eerste dag van zijn bezoek aan de Verenigde Staten op zondag een munitiefabriek bezocht die voor hem cruciale 155-millimeter artilleriegranaten maakt. In Oekraïne is een groot tekort aan dit type granaat en het land is grotendeels afhankelijk van de productie in de Verenigde Staten.
Zelensky schrijft in een bericht op X dat hij zijn bezoek is begonnen "met het uitspreken van mijn dank aan alle werknemers van de fabriek". Ook schrijft de Oekraïense president dat hij afspraken heeft gemaakt om de samenwerking tussen de fabriek in Pennsylvania en die in Zaporizja uit te breiden. "Het is op plekken als deze dat je echt kunt voelen dat de democratische wereld kan zegevieren. Dankzij deze mensen - in Oekraïne, in Amerika en in alle betrokken landen - die onvermoeibaar werken om ervoor te zorgen dat het leven wordt beschermd."
Zelensky is in de Verenigde Staten om een aantal sessies van de Algemene Vergadering van de VN bij te wonen en om een "overwinningsplan" voor de oorlog van Oekraïne tegen Rusland aan Biden te presenteren. Ook zal hij vicepresident Kamala Harris en andere wereldleiders in een aparte vergadering spreken over zijn plan. Zelensky heeft aangegeven met presidentskandidaat Donald Trump in gesprek te willen, die eerder de Amerikaanse hulp aan het land een verspilling van geld noemde.
Het Oekraïens persbureau Ukrinform meldt dat Zelensky maandag op de VN-top spreekt, dat hij dinsdag deelneemt aan vergaderingen van de Veiligheidsraad over Oekraïne en dat hij woensdag spreekt tijdens de Algemene Vergadering. De verwachting is dat Zelensky onder andere het inzetten van westerse langeafstandswapens in Rusland opnieuw zal bepleiten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft naar eigen zeggen inderdaad een verhit gesprek gevoerd met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. "Ik zou niet zeggen boos, ik was een beetje ontsteld over zijn voortdurende gevecht met Libanon", aldus de president in een interview met de podcast Pod Force One. Hij zegt wel graag samen te werken met Netanyahu.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Bij een grote brand in een hotel aan de zuidrand van New Delhi in India zijn volgens de politie 21 mensen om het leven gekomen en raakten tientallen mensen gewond. Onder de slachtoffers zijn buitenlanders. Veel gasten van het hotel waren volgens media uit Afrika gekomen voor een medische behandeling in de Indiase hoofdstad.
1 uur geledenBEIROET/JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische aanvallen op Libanon zijn voortgezet met onder meer luchtaanvallen op Tyrus, waarbij zes mensen zijn gedood volgens het Libanese nieuwsagentschap NNA. Ook is er een Israëlische droneaanval geweest op een auto bij Beiroet.
2 uur geledenKYIV (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte bezoekt woensdag Oekraïne met de ambassadeurs van alle 32 NAVO-landen. Ze beleggen in Kyiv voor het eerst een vergadering van de NAVO-Oekraïne-raad, waarin het bondgenootschap en Oekraïne overleggen, zeggen NAVO-diplomaten.
4 uur geledenSINT-PETERSBURG (ANP/AFP) - Oekraïne heeft in de Russische regio Sint-Petersburg een olieterminal en een militaire basis aangevallen, zegt president Volodymyr Zelensky. Volgens hem is ook een wapenproducent in de regio Tambov, ten zuidoosten van Moskou, getroffen. Die plekken liggen honderden kilometers van de Oekraïense grens. In Sint-Petersburg begint deze woensdag een economisch forum, georganiseerd door de Russische president Vladimir Poetin.
4 uur geledenKOEWEIT (ANP/RTR) - De luchthaven van Koeweit is tot nader order gesloten door een Iraanse aanval met drones en raketten. Er zijn volgens het leger gewonden gevallen en er is veel schade aangericht aan terminal 1 van de luchthaven.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn "volledige en absolute" steun uitgesproken voor de uiterst rechtse presidentskandidaat in Colombia, Abelardo de la Espriella. Die zakenman neemt het op 21 juni in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen op tegen de linkse kandidaat Iván Cepeda, een mensenrechtenactivist.
9 uur geleden