Zelensky bevestigt inzet F-16's boven Oekraïne
KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bevestigd dat F-16-gevechtsvliegtuigen zijn geleverd aan zijn land. De toestellen worden al ingezet in het luchtruim boven Oekraïne, verklaarde hij.
Volgens Zelensky is het woord "onmogelijk" vaak gevallen, maar is het nu toch gelukt de toestellen te bemachtigen. "De F-16's zijn in Oekraïne. We hebben het voor elkaar gekregen", jubelde de Oekraïense leider tijdens een bezoek aan een luchtmachtbasis. Daar ontmoette hij piloten terwijl twee F-16's rondvlogen.
Zelensky benadrukte dat zijn land nog niet beschikt over voldoende F-16's of piloten voor de toestellen. Hij heeft eerder in een interview gezegd zo'n 130 van de jachtvliegtuigen nodig te hebben. "Goed nieuws is wel dat we meer F-16's verwachten", zei hij tegen de pers. De president sprak de hoop uit dat buitenlandse bondgenoten hun trainingsprogramma's voor zijn piloten kunnen uitbreiden.
Meer leveringen
De levering van F-16's was eerder al gemeld door westerse media. De inzet van de toestellen boven Oekraïne wordt gezien als een mijlpaal voor dat land, dat daar lange tijd om heeft gevraagd. Nederland behoort tot de landen die F-16's hebben toegezegd.
Het is nog onduidelijk over hoeveel van de toestellen Oekraïne momenteel beschikt. Zelensky zei daar niets over. Zakenblad The Economist bericht dat eind juli de eerste tien F-16's zijn geleverd. Tegen het eind van het jaar moeten dat er twintig zijn. Meer leveringen volgen in 2025.
Propaganda
Ook de herkomst van de F-16's die nu in Oekraïne zijn is niet bekend. De NOS meldde in het Journaal van 20.00 uur dat het om tien toestellen gaat die uit Nederland komen, al staat op de website dat een aantal jachtvliegtuigen mogelijk Nederlands was. Het Nederlandse ministerie van Defensie wilde zondag niet zeggen of de toestellen Nederlands zijn.
Oekraïne was tijdens de oorlog tot dusver afhankelijk van verouderde toestellen uit de Sovjettijd. Een van de redenen dat het tijd kost om over te stappen op F-16's, is dat Oekraïense piloten daarvoor aanvullende trainingen nodig hebben. Daarbij speelt mee dat ze andere toestellen gewend zijn en er sprake kan zijn van een taalbarrière.
Rusland heeft de verwachting uitgesproken dat de inzet van de vliegtuigen weinig invloed zal hebben op het verloop van de strijd. Experts verwachten evenwel dat de Russische strijdkrachten het uitschakelen van F-16's als een prioriteit zien, ook omdat zoiets een propagandaoverwinning zou opleveren.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - Israël zit niet te wachten op "een eindeloze oorlog met Iran". Dat heeft minister Gideon Saar van Buitenlandse Zaken verklaard.
31 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Oekraïne krijgt 35 extra Patriot-onderscheppingsraketten om zich tegen Russische bombardementen te verdedigen. Een aantal bondgenoten, waaronder Nederland, heeft wegens de grote tekorten van Oekraïne nog wat uit eigen voorraden geschraapt.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Iran beschuldigt de Verenigde Staten en Israël van het beschadigen van een historische locatie: het honderden jaren oude paleis Chehel Sotoun in Isfahan. "De wereld kan niet zwijgen terwijl de brute misdaden van de agressors het gedeelde erfgoed van de mensheid bedreigen", schreef een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken op X.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) waarschuwt in Iran voor "zwarte regen", na aanvallen op olie-installaties. De rook die bij de aanvallen vrijkomt, kan olie bevatten die daarna in zwarte druppels weer naar beneden komt. De WHO heeft hier deze week meerdere meldingen over ontvangen.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Rusland pleegde misdaden tegen de menselijkheid door het "deporteren en gedwongen overbrengen" van Oekraïense kinderen naar Rusland. Tot die conclusie komt een onafhankelijke VN-commissie na onderzoek. Het onderzoek werd ingesteld in 2022, vlak nadat de Russische invasie van Oekraïne was begonnen.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz maakt zich naar eigen zeggen zorgen dat de Verenigde Staten en Israël geen gezamenlijk plan hebben om een duidelijk einde te maken aan de oorlog in Iran. De situatie wordt volgens hem zelfs steeds onduidelijker.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth stelt dat zijn land de aanvallen op Iran verder opvoert, terwijl de Iraanse oorlogsinspanningen juist verzwakken. Hij zei op een persconferentie dat de VS dinsdag de meest intensieve aanvallen op Iran uitvoeren sinds het begin van de oorlog.
4 uur geleden