Zelensky bevestigt inzet F-16's boven Oekraïne
KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bevestigd dat F-16-gevechtsvliegtuigen zijn geleverd aan zijn land. De toestellen worden al ingezet in het luchtruim boven Oekraïne, verklaarde hij.
Volgens Zelensky is het woord "onmogelijk" vaak gevallen, maar is het nu toch gelukt de toestellen te bemachtigen. "De F-16's zijn in Oekraïne. We hebben het voor elkaar gekregen", jubelde de Oekraïense leider tijdens een bezoek aan een luchtmachtbasis. Daar ontmoette hij piloten terwijl twee F-16's rondvlogen.
Zelensky benadrukte dat zijn land nog niet beschikt over voldoende F-16's of piloten voor de toestellen. Hij heeft eerder in een interview gezegd zo'n 130 van de jachtvliegtuigen nodig te hebben. "Goed nieuws is wel dat we meer F-16's verwachten", zei hij tegen de pers. De president sprak de hoop uit dat buitenlandse bondgenoten hun trainingsprogramma's voor zijn piloten kunnen uitbreiden.
Meer leveringen
De levering van F-16's was eerder al gemeld door westerse media. De inzet van de toestellen boven Oekraïne wordt gezien als een mijlpaal voor dat land, dat daar lange tijd om heeft gevraagd. Nederland behoort tot de landen die F-16's hebben toegezegd.
Het is nog onduidelijk over hoeveel van de toestellen Oekraïne momenteel beschikt. Zelensky zei daar niets over. Zakenblad The Economist bericht dat eind juli de eerste tien F-16's zijn geleverd. Tegen het eind van het jaar moeten dat er twintig zijn. Meer leveringen volgen in 2025.
Propaganda
Ook de herkomst van de F-16's die nu in Oekraïne zijn is niet bekend. De NOS meldde in het Journaal van 20.00 uur dat het om tien toestellen gaat die uit Nederland komen, al staat op de website dat een aantal jachtvliegtuigen mogelijk Nederlands was. Het Nederlandse ministerie van Defensie wilde zondag niet zeggen of de toestellen Nederlands zijn.
Oekraïne was tijdens de oorlog tot dusver afhankelijk van verouderde toestellen uit de Sovjettijd. Een van de redenen dat het tijd kost om over te stappen op F-16's, is dat Oekraïense piloten daarvoor aanvullende trainingen nodig hebben. Daarbij speelt mee dat ze andere toestellen gewend zijn en er sprake kan zijn van een taalbarrière.
Rusland heeft de verwachting uitgesproken dat de inzet van de vliegtuigen weinig invloed zal hebben op het verloop van de strijd. Experts verwachten evenwel dat de Russische strijdkrachten het uitschakelen van F-16's als een prioriteit zien, ook omdat zoiets een propagandaoverwinning zou opleveren.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Het Franse parlement heeft in de nacht van maandag op dinsdag ingestemd met een wetsvoorstel dat sociale media verbiedt voor kinderen onder de 15 jaar. Het wetsvoorstel gaat nu naar de Senaat. De maatregel kan rekenen op brede politieke en publieke steun in Frankrijk.
18 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de importheffingen op goederen uit Zuid-Korea, waaronder auto's, hout en farmaceutische producten. De tarieven gaan van 15 naar 25 procent, zo maakte Trump maandag bekend.
24 minuten geledenMETZ (ANP) - Femke Bol maakt haar debuut op de 800 meter op 8 februari bij de indoorwedstrijd in het Franse Metz. Haar coach Laurent Meuwly heeft dit bevestigd tegen het ANP.
27 minuten geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - In Minneapolis beraadt een rechter zich over de vraag of agenten van immigratiedienst ICE uit Minneapolis moeten worden weggestuurd. De staat Minnesota wil dat de rechter een einde maakt aan de anti-immigratieoperatie van de regering. Rechter Katherine Menendez deed aan het einde van de hoorzitting nog geen uitspraak en zei ook niet wanneer ze dat doet.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft zich verzoenend uitgelaten over de gouverneur van de Amerikaanse staat Minnesota, nadat die fel had uitgehaald naar de president omdat agenten bij hun jacht op illegalen twee Amerikaanse burgers hadden doodgeschoten.
6 uur geledenHAMBURG (ANP) - Kabels in de Noordzee moeten beter worden beveiligd tegen mogelijke sabotage of hacks, vinden de regeringsleiders van België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Ierland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk. Ze spreken af nauwer samen te werken op het gebied van defensie en andere vormen van beveiliging van de onderwaterinfrastructuur. Maandag zijn de staatshoofden en premiers aanwezig op de Noordzeetop in Hamburg, waar veiligheid hoog op de agenda staat.
8 uur geledenKHARTOUM (ANP/AFP) - Meer dan drie miljoen Soedanezen die ontheemd zijn geraakt in de oorlog zijn weer naar hun huizen teruggekeerd, hoewel er in grote delen van het land nog steeds zwaar gevochten wordt.
8 uur geleden