
Zelensky bevestigt inzet F-16's boven Oekraïne
KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bevestigd dat F-16-gevechtsvliegtuigen zijn geleverd aan zijn land. De toestellen worden al ingezet in het luchtruim boven Oekraïne, verklaarde hij.
Volgens Zelensky is het woord "onmogelijk" vaak gevallen, maar is het nu toch gelukt de toestellen te bemachtigen. "De F-16's zijn in Oekraïne. We hebben het voor elkaar gekregen", jubelde de Oekraïense leider tijdens een bezoek aan een luchtmachtbasis. Daar ontmoette hij piloten terwijl twee F-16's rondvlogen.
Zelensky benadrukte dat zijn land nog niet beschikt over voldoende F-16's of piloten voor de toestellen. Hij heeft eerder in een interview gezegd zo'n 130 van de jachtvliegtuigen nodig te hebben. "Goed nieuws is wel dat we meer F-16's verwachten", zei hij tegen de pers. De president sprak de hoop uit dat buitenlandse bondgenoten hun trainingsprogramma's voor zijn piloten kunnen uitbreiden.
Meer leveringen
De levering van F-16's was eerder al gemeld door westerse media. De inzet van de toestellen boven Oekraïne wordt gezien als een mijlpaal voor dat land, dat daar lange tijd om heeft gevraagd. Nederland behoort tot de landen die F-16's hebben toegezegd.
Het is nog onduidelijk over hoeveel van de toestellen Oekraïne momenteel beschikt. Zelensky zei daar niets over. Zakenblad The Economist bericht dat eind juli de eerste tien F-16's zijn geleverd. Tegen het eind van het jaar moeten dat er twintig zijn. Meer leveringen volgen in 2025.
Propaganda
Ook de herkomst van de F-16's die nu in Oekraïne zijn is niet bekend. De NOS meldde in het Journaal van 20.00 uur dat het om tien toestellen gaat die uit Nederland komen, al staat op de website dat een aantal jachtvliegtuigen mogelijk Nederlands was. Het Nederlandse ministerie van Defensie wilde zondag niet zeggen of de toestellen Nederlands zijn.
Oekraïne was tijdens de oorlog tot dusver afhankelijk van verouderde toestellen uit de Sovjettijd. Een van de redenen dat het tijd kost om over te stappen op F-16's, is dat Oekraïense piloten daarvoor aanvullende trainingen nodig hebben. Daarbij speelt mee dat ze andere toestellen gewend zijn en er sprake kan zijn van een taalbarrière.
Rusland heeft de verwachting uitgesproken dat de inzet van de vliegtuigen weinig invloed zal hebben op het verloop van de strijd. Experts verwachten evenwel dat de Russische strijdkrachten het uitschakelen van F-16's als een prioriteit zien, ook omdat zoiets een propagandaoverwinning zou opleveren.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Oekraïne heeft een voorgenomen gevangenenruil met Rusland voor onbepaalde tijd uitgesteld. Dat schrijft Vladimir Medinsky, het hoofd van de Russische delegatie die met Oekraïne onderhandelt, zaterdag op Telegram. Ook de overdracht van de lichamen van gesneuvelde militairen gaat voorlopig niet door.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft naar eigen zeggen een Russische straaljager uit de lucht geschoten. Het gaat om een Soe-35 die in de richting van Koersk vloog, meldt de krijgsmacht op sociale media. Het nieuws is niet bevestigd door onafhankelijke bronnen of Rusland.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht heeft het lichaam van de Thaise gijzelaar Nattapong Pinta geborgen in Gaza, meldt minister van Defensie Israel Katz. Hij werd ontvoerd tijdens de aanval van Hamas op 7 oktober 2023. Israël hield er rekening mee dat hij nog in leven zou kunnen zijn.
5 uur geledenBANGKOK (ANP/RTR) - Het Thaise leger zegt de controle van de grensovergangen met Cambodja over te nemen. De spanningen tussen de twee landen over het grensgebied zijn de afgelopen dagen toegenomen. Volgens de Thaise krijgsmacht verzamelt Cambodja troepen en materieel aan de grens.
7 uur geledenCHARKIV (ANP/AFP) - Charkiv beleeft op dit moment de zwaarste aanval van de hele oorlog. Daarbij zijn zeker drie personen gedood en raakten minstens zeventien mensen gewond. Dat schrijft burgemeester Ihor Terechov van de Oost-Oekraïense stad op Telegram. Ook elders in het land zijn doden en gewonden gemeld.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Een tot nu toe onbekend werk van de Belgische kunstschilder James Ensor (1860-1949) is recent opgedoken. Dat kondigt het Brusselse veilinghuis Arenberg Auctions zaterdag aan. Het werk wordt volgende week geveild.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump mag van het hof van beroep persbureau AP de toegang tot bepaalde media-evenementen in het Witte Huis ontzeggen. Daarmee gaat het hof in tegen een beslissing van een rechter, die op 8 april bepaalde dat de AP-journalisten toegang moesten krijgen tot het Witte Huis en Air Force One, het presidentiële vliegtuig.
8 uur geleden