Zelensky bevestigt inzet F-16's boven Oekraïne
KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bevestigd dat F-16-gevechtsvliegtuigen zijn geleverd aan zijn land. De toestellen worden al ingezet in het luchtruim boven Oekraïne, verklaarde hij.
Volgens Zelensky is het woord "onmogelijk" vaak gevallen, maar is het nu toch gelukt de toestellen te bemachtigen. "De F-16's zijn in Oekraïne. We hebben het voor elkaar gekregen", jubelde de Oekraïense leider tijdens een bezoek aan een luchtmachtbasis. Daar ontmoette hij piloten terwijl twee F-16's rondvlogen.
Zelensky benadrukte dat zijn land nog niet beschikt over voldoende F-16's of piloten voor de toestellen. Hij heeft eerder in een interview gezegd zo'n 130 van de jachtvliegtuigen nodig te hebben. "Goed nieuws is wel dat we meer F-16's verwachten", zei hij tegen de pers. De president sprak de hoop uit dat buitenlandse bondgenoten hun trainingsprogramma's voor zijn piloten kunnen uitbreiden.
Meer leveringen
De levering van F-16's was eerder al gemeld door westerse media. De inzet van de toestellen boven Oekraïne wordt gezien als een mijlpaal voor dat land, dat daar lange tijd om heeft gevraagd. Nederland behoort tot de landen die F-16's hebben toegezegd.
Het is nog onduidelijk over hoeveel van de toestellen Oekraïne momenteel beschikt. Zelensky zei daar niets over. Zakenblad The Economist bericht dat eind juli de eerste tien F-16's zijn geleverd. Tegen het eind van het jaar moeten dat er twintig zijn. Meer leveringen volgen in 2025.
Propaganda
Ook de herkomst van de F-16's die nu in Oekraïne zijn is niet bekend. De NOS meldde in het Journaal van 20.00 uur dat het om tien toestellen gaat die uit Nederland komen, al staat op de website dat een aantal jachtvliegtuigen mogelijk Nederlands was. Het Nederlandse ministerie van Defensie wilde zondag niet zeggen of de toestellen Nederlands zijn.
Oekraïne was tijdens de oorlog tot dusver afhankelijk van verouderde toestellen uit de Sovjettijd. Een van de redenen dat het tijd kost om over te stappen op F-16's, is dat Oekraïense piloten daarvoor aanvullende trainingen nodig hebben. Daarbij speelt mee dat ze andere toestellen gewend zijn en er sprake kan zijn van een taalbarrière.
Rusland heeft de verwachting uitgesproken dat de inzet van de vliegtuigen weinig invloed zal hebben op het verloop van de strijd. Experts verwachten evenwel dat de Russische strijdkrachten het uitschakelen van F-16's als een prioriteit zien, ook omdat zoiets een propagandaoverwinning zou opleveren.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Oud-burgemeester Rudy Giuliani van New York is opgenomen in het ziekenhuis en "verkeert in kritieke, maar stabiele toestand". Dat meldt zijn woordvoerder Ted Goodman op X.
15 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Elke poging van de VS om zich te mengen in de Straat van Hormuz wordt beschouwd als een schending van het staakt-het-vuren. Dat schrijft Ebrahim Azizi, hoofd van de nationale veiligheidscommissie in het Iraanse parlement, op X.
30 minuten geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk staat op het punt onderhandelingen te starten om zich aan te sluiten bij het leningsplan ter waarde van 90 miljard euro van de EU voor Oekraïne. Dat stelt de Britse regering zondag in een verklaring.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten beginnen maandagochtend met een operatie om schepen te begeleiden die vastzitten in de Straat van Hormuz. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz acht het momenteel onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten Duitsland zullen voorzien van de Tomahawk-kruisraketten die de toenmalige president Joe Biden in 2024 toezegde.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - Jean-Luc Mélenchon, het kopstuk van de uiterst linkse partij La France Insoumise (LFI), zal zich kandidaat stellen voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar. "Ja, ik ben kandidaat," vertelde Mélenchon aan televisiezender TF1.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz stelt dat de Verenigde Staten, ondanks meningsverschillen, een centrale rol spelen binnen de NAVO en bagatelliseert de spanningen met president Donald Trump. Merz reageerde op de door Washington aangekondigde terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Duitsland.
6 uur geleden