Zelensky: alles doen om oorlog in 2025 te beëindigen
KYIV (ANP/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat alles gedaan moet worden om de oorlog in zijn land volgend jaar te kunnen beëindigen. Hij deed die uitspraak in een zaterdag uitgezonden radio-interview.
"We moeten van onze kant alles doen, zodat de oorlog volgend jaar met diplomatieke middelen kan worden beëindigd", stelde hij. De regering van aankomend Amerikaans president Donald Trump kan daar volgens Zelensky een rol in spelen.
Trump stuurt aan op een snel einde van de oorlog. Die begon bijna 1000 dagen geleden toen Rusland begin 2022 buurland Oekraïne binnenviel. Trump heeft nog niet uitgelegd welke voorwaarden hij precies voor ogen heeft.
Zelensky maakte wel duidelijk dat zijn land niet vanuit een zwakke positie wil onderhandelen. Hij zei ook dat zijn land "niet alleen met de Russische Federatie" om de tafel gezet moet worden om het onderling te regelen.
De Oekraïense president sprak het vermoeden uit dat de Russische president Vladimir Poetin aanstuurt op lange onderhandelingen om zijn land uit het internationale isolement te kunnen halen. "Zitten, praten en het nergens over eens worden", zei Zelensky. "Daar profiteert Poetin van."
Meer uit Buitenland
DAVOS (ANP/AFP) - Secretaris-generaal van de NAVO Mark Rutte heeft laten weten dat er "nog veel werk te doen is" om een akkoord over Groenland te bereiken. "Ik denk dat het een zeer goede bijeenkomst was vanavond. Maar er is nog veel werk te doen", zei Rutte op het World Economic Forum in Davos na zijn gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump.
3 uur geledenDAVOS (ANP) - Niet alleen de Verenigde Staten, maar de NAVO-landen "gezamenlijk" gaan Groenland en het Noordpoolgebied verdedigen. Daarop zijn de besprekingen die de Verenigde Staten en Denemarken nu aanknopen gericht, zegt NAVO-topman Mark Rutte. De Amerikaanse president Donald Trump hield tot dusver vol dat hij Groenland, dat bij het koninkrijk Denemarken hoort, wilde annexeren.
4 uur geledenDAVOS (ANP) - De overeenkomst tussen de Verenigde Staten en Denemarken die volgens de Amerikaanse president Donald Trump op tafel ligt, is "voor altijd". "Het is het soort deal dat ik wilde", zei Trump na een gesprek met NAVO-chef Mark Rutte.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ingelaste EU-top over de Groenlandcrisis gaat door, laat een woordvoerder van de voorzitter van de EU-leiders António Costa weten. De EU-leiders komen donderdagavond alsnog bij elkaar, ook nu de Amerikaanse president Donald Trump afziet van importheffingen voor Europese landen die meededen aan een verkenningsmissie in Groenland.
5 uur geledenHASAKAH (ANP/AFP) - Het Syrische leger is naar eigen zeggen het grote gevangenenkamp Al-Hol, niet ver van de Iraakse grens, binnengetrokken. Dat kamp werd jarenlang gecontroleerd door de Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF).
6 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse waarnemend president Delcy Rodríguez heeft bijna dertig topfiguren in de strijdkrachten en verwante veiligheidsorganen vervangen. Zo zijn de bevelhebbers van de voornaamste luchtmachtbases vervangen, meldden lokale media. Rodríguez is de plaatsvervanger van de door de VS begin dit jaar in een nachtelijke militaire operatie gevangengenomen president Nicolás Maduro. De luchtmachtbases waren doelwit bij de Amerikaanse operatie.
6 uur geledenLÜNEBURG (ANP) - Twee Duitse ambulancebroeders zijn veroordeeld tot lange celstraffen, omdat ze ongelukken veroorzaakten om de slachtoffers daarna te kunnen helpen. Het duo gooide vanaf bruggen onder meer betonplaten en een boomstam op Duitse snelwegen. Ze krijgen elf en twaalf jaar gevangenisstraf voor poging tot moord en gevaarlijk gedrag in het verkeer.
7 uur geleden