Zelensky: alles doen om oorlog in 2025 te beëindigen
KYIV (ANP/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat alles gedaan moet worden om de oorlog in zijn land volgend jaar te kunnen beëindigen. Hij deed die uitspraak in een zaterdag uitgezonden radio-interview.
"We moeten van onze kant alles doen, zodat de oorlog volgend jaar met diplomatieke middelen kan worden beëindigd", stelde hij. De regering van aankomend Amerikaans president Donald Trump kan daar volgens Zelensky een rol in spelen.
Trump stuurt aan op een snel einde van de oorlog. Die begon bijna 1000 dagen geleden toen Rusland begin 2022 buurland Oekraïne binnenviel. Trump heeft nog niet uitgelegd welke voorwaarden hij precies voor ogen heeft.
Zelensky maakte wel duidelijk dat zijn land niet vanuit een zwakke positie wil onderhandelen. Hij zei ook dat zijn land "niet alleen met de Russische Federatie" om de tafel gezet moet worden om het onderling te regelen.
De Oekraïense president sprak het vermoeden uit dat de Russische president Vladimir Poetin aanstuurt op lange onderhandelingen om zijn land uit het internationale isolement te kunnen halen. "Zitten, praten en het nergens over eens worden", zei Zelensky. "Daar profiteert Poetin van."
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - Migranten en vluchtelingen in Libië zijn het slachtoffer van "wrede en systematisch gepleegde" mishandelingen en andere schendingen van de mensenrechten. Daarbij worden moord, verkrachting, afpersing en marteling gepleegd, volgens een nieuw rapport van het mensenrechtenbureau van de VN en de VN-missie in het Noord-Afrikaanse land.
38 minuten geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De Verenigde Staten en Iran hebben hun onderhandelingen hervat in Genève. Dat berichten Iraanse staatsmedia, die schrijven dat de twee partijen berichten uitwisselen via bemiddelaars uit Oman.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse burgerrechtenactivist Jesse Jackson is op 84-jarige leeftijd overleden, meldt zijn familie. Jackson was een predikant, maar vooral bekend om zijn strijd voor gelijke rechten voor zwarte Amerikanen. Hij probeerde in 1984 en 1988 president van de Verenigde Staten te worden. Volgens zijn naasten overleed hij vredig, "omgeven door zijn familie".
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Amerikaanse ambassadeur Bill White moet dinsdag om 14.00 uur op het ministerie van Buitenlandse Zaken uitleg geven over zijn uithaal naar België. Het gaat om een bericht van White op X, waarin hij maandag schreef dat België antisemitisme veel beter moet aanpakken. Dat heeft in de Belgische regering tot zeer verontwaardigde reacties geleid.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne meldt dat Rusland in aanloop naar hervatting van het diplomatieke overleg over de oorlog weer een grote aanval heeft uitgevoerd. Daarbij zouden tientallen raketten en honderden drones zijn afgevuurd. Minister van Buitenlandse Zaken Andri Sybiha reageerde verontwaardigd en verweet Rusland op X het vredesproces niet serieus te nemen.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering heeft aangekondigd de regels voor het afschieten van wolven te versoepelen. Nu mogen boeren wolven alleen afschieten als die vee in beschermde omheiningen aanvallen, maar na een beleidswijziging mag dat ook buiten die omheiningen.
13 uur geledenMUMBAI (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron is aangekomen in India voor een driedaags bezoek. De landen hopen een deal te sluiten over de aankoop door India van een honderdtal Dassault Rafale-gevechtsvliegtuigen.
16 uur geleden