
Zeeuwse wijken pas van het gas af als er 'betrouwbaar alternatief' is
GOES - Zeeland wil in 2050 alleen nog maar hernieuwbare energie opwekken.
Bovendien moeten in dat jaar alle woningen in de provincie energieneutraal zijn en mag het vervoer geen CO2 meer uitstoten. Dat zijn de belangrijkste doelstellingen in de Regionale Energiestrategie (RES), die Zeeland dinsdag, als eerste van alle provincies, heeft gepresenteerd. Alle regio’s in Nederland komen met een energiestrategie waarmee ze aan de doelstellingen uit het klimaatakkoord van Parijs willen voldoen.
De RES in Zeeland is gemaakt door de Zeeuwse overheden, maatschappelijke instellingen, bedrijven en inwoners.
Water
Als het gaat om hernieuwbare energie zet de provincie in op een toename van zonne- en windenergie, maar wil ze ook de kracht van het water benutten, bijvoorbeeld door getijdencentrales. Daarnaast onderzoekt ze of de kerncentrale in Borssele langer kan openblijven. In 2030 moet er in Zeeland drie terawattuur aan hernieuwbare energie worden geproduceerd, is de ambitie in de RES. Dat is ongeveer hetzelfde als het huidige Zeeuwse energieverbruik.
Isolatie
De provincie wil de woningvoorraad vooral verduurzamen door middel van isolatie en het verbeteren van apparatuur in de huizen. Ze wacht met het afkoppelen van wijken van het gasnet. “We stellen dat uit tot we zeker weten dat dit voor die wijk de beste oplossing is en er een betrouwbaar en betaalbaar alternatief is.” Het opzetten van warmtenetten, zoals je dat in grote steden ziet, is lastig in Zeeland, doordat woningen vaak ver uit elkaar liggen.
Waterstof
Elektrisch rijden wordt de komende jaren flink gestimuleerd. Zeker is dat het aantal deelauto’s en de mogelijkheden om auto’s op te laden moeten worden uitgebreid.
Een opvallend streven in de RES is dat Zeeland inzet op de bouw van een groene waterstoffabriek. Verschillende overheden, instanties en bedrijven hebben daarvoor al stappen gezet.
De strategie is niet in beton gegoten. Hij moet om de twee jaar worden geëvalueerd en bijgesteld.
Meer uit Reimerswaal
Flink het gaspedaal intrappen om zo snel mogelijk op je vakantiebestemming te zijn deze zomer? Dat levert je zeker in Zwitserland een flinke prent op. En even tijdens het rijden de navigatie op je telefoon instellen? Dan ben je in België twee weken je rijbewijs kwijt.
1 uur geledenWEMELDINGE - Zaterdag 5 juli heeft ringrijderijvereniging 'Ons Genoegen' uit Wemeldinge de jaarwedstrijd in eigen dorp gereden tijdens het Zomerfeest.
20 uur geledenKRABBENDIJKE- Bij een ongeval op een erf aan de Mairepolder is vrijdagavond een motorcrosser gewond geraakt. Meerdere hulpdiensten gingen ter plaatse. Het is onduidelijk wat er precies gebeurd is. De politie heeft laten weten dat er geen sprake was van strafbare feiten. Het slachtoffer is overgebracht naar het ziekenhuis. Over de ernst van zijn verwondingen is niets bekend.
3 dagen geledenRILLAND- Op de kruising van de Oude Rijksweg (N289) met de Haltestraat zijn vrijdag aan het einde van de ochtend twee bestelbusjes met elkaar in botsing gekomen. Door onbekende oorzaak reed de bestuurder van één van de busjes in de achterzijde van de ander. Meerdere hulpdiensten gingen ter plaatse. Het is niet bekend of er bij het ongeval iemand gewond is geraakt. Wel ontstond er door de klap forse schade.
3 dagen geledenRILLAND - Op de A58 bij Rilland zijn vrijdagmiddag meerdere voertuigen met elkaar in botsing gekomen. Daarbij raakte een personenauto zwaar beschadigd. Niemand raakte gewond.
3 dagen geledenKAPELLE - In de hal van het gemeentehuis Kapelle is vanaf week 26 de expositie Zee_AANzichten te zien. De tentoonstelling toont het werk van de Kapelse kunstenares Nathalie Cécile.
3 dagen geledenKAPELLE - De gemeente is van plan om 44 bomen te kappen aan de Weg naar het Stomme Kruis. De bomen staan dicht op het spoor en fietspad, wat risico's oplevert voor de veiligheid. Ook belemmert de huidige begroeiing het onderhoud van de watergang.
4 dagen geleden