
Zeeuwse wijken pas van het gas af als er 'betrouwbaar alternatief' is
GOES - Zeeland wil in 2050 alleen nog maar hernieuwbare energie opwekken.
Bovendien moeten in dat jaar alle woningen in de provincie energieneutraal zijn en mag het vervoer geen CO2 meer uitstoten. Dat zijn de belangrijkste doelstellingen in de Regionale Energiestrategie (RES), die Zeeland dinsdag, als eerste van alle provincies, heeft gepresenteerd. Alle regio’s in Nederland komen met een energiestrategie waarmee ze aan de doelstellingen uit het klimaatakkoord van Parijs willen voldoen.
De RES in Zeeland is gemaakt door de Zeeuwse overheden, maatschappelijke instellingen, bedrijven en inwoners.
Water
Als het gaat om hernieuwbare energie zet de provincie in op een toename van zonne- en windenergie, maar wil ze ook de kracht van het water benutten, bijvoorbeeld door getijdencentrales. Daarnaast onderzoekt ze of de kerncentrale in Borssele langer kan openblijven. In 2030 moet er in Zeeland drie terawattuur aan hernieuwbare energie worden geproduceerd, is de ambitie in de RES. Dat is ongeveer hetzelfde als het huidige Zeeuwse energieverbruik.
Isolatie
De provincie wil de woningvoorraad vooral verduurzamen door middel van isolatie en het verbeteren van apparatuur in de huizen. Ze wacht met het afkoppelen van wijken van het gasnet. “We stellen dat uit tot we zeker weten dat dit voor die wijk de beste oplossing is en er een betrouwbaar en betaalbaar alternatief is.” Het opzetten van warmtenetten, zoals je dat in grote steden ziet, is lastig in Zeeland, doordat woningen vaak ver uit elkaar liggen.
Waterstof
Elektrisch rijden wordt de komende jaren flink gestimuleerd. Zeker is dat het aantal deelauto’s en de mogelijkheden om auto’s op te laden moeten worden uitgebreid.
Een opvallend streven in de RES is dat Zeeland inzet op de bouw van een groene waterstoffabriek. Verschillende overheden, instanties en bedrijven hebben daarvoor al stappen gezet.
De strategie is niet in beton gegoten. Hij moet om de twee jaar worden geëvalueerd en bijgesteld.
Meer uit Beveland
COLIJNSPLAAT - Tijdens de cursusavond van de EHBO vereniging Noord-Beveland in Colijnsplaat zette burgemeester Meeuwisse zeven jubilarissen in het zonnetje.
1 uur geledenGOES - Wethouder Joan Veldhuizen opende onlangs speeltuin De Fanfaria in de wijk Aria. Voorzitter André Lindenbergh van wijkvereniging Overturia benadrukte de lange voorbereiding van dit groene project, mogelijk gemaakt door gemeente, aannemer, sponsors en buurtbewoners.
3 uur geledenGOES - Bij Sleutelen Aan Vermogen (SAV) in Goes is op 15 september een nieuwe bulkmachine voor statiegeldverpakkingen geopend. De machine maakt het mogelijk om meer dan honderd flesjes en blikjes tegelijk in te leveren. Dat scheelt consumenten en organisaties met volle zakken of dozen veel tijd en moeite.
1 dag geledenGOES - Om de zorg in Zeeland te behouden gaan de Zeeuwse ziekenhuizen Adrz en Zorg Saam meer samenwerken. 'Met concentratie van bepaalde operaties en de aanschaf van een chirurgie-robot kan belangrijke zorg in Zeeland behouden blijven', staat in een gezamenlijk persbericht van de beide ziekenhuizen. 'Dit is een belangrijke stap voor de Zeeuwse ziekenhuiszorg en dat vindt ook CZ, de grootste zorgverzekeraar in Zeeland.'
1 dag geledenGOES - Bij het station in Goes heeft maandagmiddag vermoedelijk een vechtpartij plaatsgevonden waarbij een groep jongeren betrokken was.
1 dag geledenKLOETINGE - Met een feestelijke aftrap hebben VV Kloetinge en de gemeente Goes zaterdag 13 september de vernieuwde sportvelden op sportpark Wesselopark officieel in gebruik genomen. Daarmee werd een traject afgesloten dat al in 2021 begon met de voorbereidingen.
2 dagen geledenWISSENKERKE - Het kleine dijkhuisje aan de Oosterschelde bij Wissenkerke bestaat dit jaar precies 100 jaar. Ooit was het een onmisbare werkplek voor de dijkbaas, die vanaf hier de veiligheid van de dijken bewaakte. "Het was vaak penibel, maar ook een mooie tijd," vertelt voormalig dijkbaas Bas van Liere. In 1970 begon Van Liere bij het waterschap Noord-Beveland. Het werk als dijkbaas betekende lange nachten en barre omstandigheden. "We hadden niet die goede jassen van tegenwoordig. Je stond daar maar in de kou en nattigheid. Als het stormde, vloog het water soms over de kruin en werd het gras zwart van het zout."
2 dagen geleden