
Zeeuwse Staten vragen naar 'hardheid' voorwaarden kerncentrales
MIDDELBURG (ANP) - De Zeeuwse Statenfracties van onder meer BBB, PvdA en D66 vragen zich af wat de provincie kan doen als het Rijk niet voldoet aan de voorwaarden die Zeeland stelt aan de bouw van twee kerncentrales. "In hoeverre is het Rijk werkelijk verplicht om zich aan de voorwaarden te houden, of kunnen deze ook overruled worden?", vroeg BBB vrijdag tijdens een commissievergadering.
Statenlid Inez Flameling (PvdA) sprak woorden van gelijke strekking. "Wat is de concrete waarde van de voorwaarden? Wat als het Rijk er niet mee instemt?"
In navolging van inwoners van de gemeente Borsele heeft de provincie Zeeland een lijst gemaakt met voorwaarden die ze verbindt aan de mogelijke bouw van twee nieuwe kerncentrales in het dorp Borssele. Zeeland stelt onder meer als harde voorwaarde dat er geen koeltorens worden neergezet en dat de impact op de lokale toegangswegen tijdens en na de eventuele bouw van de kerncentrales tot een minimum beperkt blijft. De Sloerand, een groene zone tussen de huidige kerncentrale en het dorp Borssele, moet onaangetast blijven.
Draagvlak
Gedeputeerde Jo-Annes de Bat (CDA, energietransitie) zei dat het Rijk het draagvlak onder de inwoners zo belangrijk vindt, dat hij er vanuit gaat dat Den Haag het pakket voorwaarden zal accepteren. "Maar als het Rijk zegt dat ze het niet gaan doen, wat kunnen wij dan doen als provincie?", vroeg D66-Statenlid Wouter Versluijs.
De Bat zei dat het Rijk over de kerncentrales gaat en de vergunningen aanvraagt. "Ze kunnen hier 86 kerncentrales bouwen, als ze dat willen, maar dat is niet het uitgangspunt." De gedeputeerde zei dat het Rijk Borssele als voorkeurslocatie heeft gekozen en samen met provincie en gemeenten wil zorgen voor voldoende draagvlak. "Andersom moeten wij zorgen dat we heel duidelijk zijn over wat we willen. Met dat pakket gaan we dan naar het Rijk", zei De Bat.
Voorwaarden
In de gemeente Borsele had een groep van honderd inwoners in overleg met deskundigen ook een pakket voorwaarden opgesteld voor de bouw van nieuwe kerncentrales en het verzorgen van verbindingen tussen windmolens op zee en het landelijke elektriciteitsnet. In de lijst met 39 voorwaarden vragen de inwoners onder meer om het handhaven van een groene buffer tussen industriegebied en de omliggende polders. Ook willen ze een veilige verwerking van kernafval.
De gemeenteraad van Borsele stemde vorige week in een vergadering unaniem in met die voorwaarden. De gemeente en de provincie willen hun voorwaarden in april of maart aan het Rijk aanbieden.
Meer uit Binnenland
HOOFDDORP (ANP) - Haarlemmermeer zet extra bewakingscamera's in om de wegen van Schiphol richting Den Haag in de gaten te houden tijdens de NAVO-top. De gemeente noemt het "aannemelijk dat er potentieel verstorende acties zullen plaatsvinden op de route tussen Schiphol en Den Haag".
4 uur geledenNIEUW-BEIJERLAND (ANP) - Een motorrijder is donderdagavond om het leven gekomen door een aanrijding met een auto op de Schutskooi in Nieuw-Beijerland. Het slachtoffer is 19 jaar en komt uit Klaaswaal, meldt de politie.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ANWB verwacht dat het de komende dagen veel drukker wordt bij de Wegenwacht door het warme weer. Hoge temperaturen zorgen volgens de ANWB vaak voor technische problemen aan auto's, zoals startproblemen en problemen met de accu. De ANWB zet extra mensen in.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook het lichaam van de 83-jarige Paul Klapper is gevonden in Frankrijk, bevestigt Namens de Familie. Eerder donderdag werd bekend dat het lichaam van zijn partner Gerda Klapper woensdag in Frankrijk was gevonden, het lichaam van Paul is donderdag gevonden. Het echtpaar uit Alphen aan den Rijn was al een paar dagen vermist.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Militairen van de Luchtmobiele Brigade in Irak kunnen door de oorlog tussen Israël en Iran het land niet verlaten. Zij zijn daar voor de beveiliging van de NAVO-missie. De Nederlandse bijdrage duurt tot eind deze maand, maar een deel van de militairen zou nu al vertrekken. Zij gaan nu voorlopig door met hun werkzaamheden.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 80-jarige Gerda Klapper uit Alphen aan den Rijn is waarschijnlijk niet door een misdrijf om het leven gekomen. Dat meldt de politie nadat bekend is geworden dat haar lichaam woensdag in Frankrijk is gevonden. Daar wordt nog altijd "met man en macht" gezocht naar haar 83-jarige echtgenoot Paul.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vrouwen die vroeger hun kind moesten afstaan omdat ze ongehuwd zwanger waren geworden, hebben daar veel schade door geleden. Dat geldt ook voor de kinderen. Moeder en kind, en ook de vader, hadden "niet of nauwelijks een stem, laat staan enige regie", oordeelt een commissie onder leiding van hoogleraar pedagogiek Micha de Winter. "Hierdoor is grote schade aangericht."
9 uur geleden