
Zeeuwse Ringrijders Vereniging bestaat 70 jaar
WESTKAPELLE – In het museumcafé van Dijk- en Oorlogsmuseum Het Polderhuis in Westkapelle is ter ere van het zeventigjarig bestaan van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging (ZRV) tot en met 7 maart 2020 een expositie over te zien over de club. Foto’s uit recente en vroeger tijden, lansen, ringen en zilveren bekers tonen dat de ZRV nog altijd in trek is.
Het was Piet Brasser die in 1950 het voortouw nam om de verschillende Zeeuwse ringrijverenigingen te verbinden en de sport te perfectioneren. Er werden afspraken gemaakt over de ringgrootte, spelregels werden vastgelegd en er werd een klassesysteem in het leven geroepen, waardoor er een competitie opgezet kon worden.
Erfgoed
In de loop der jaren is er het een en ander veranderd, maar de tradities worden graag in ere gehouden. Zo zijn het jonassen en de pollepel gevuld met brandewijn beroemd en berucht. Ringrijden is een typisch Zeeuwse sport waarbij de klederdracht een belangrijke rol speelt, en dan met name bij het sjezenrijden en demonstraties. De klederdracht is Zeeuws erfgoed en dat helpt de ZRV in leven te houden.
Weddenschap
Passanten blijven vaak gefascineerd even staan om te kijken of het de paarden en ruiters lukt om in galop de 38 millimeter grote ring te steken. Erika Toutenhoofd stond als jong meisje belangstellend naar de Zeeuwse trekpaarden te kijken. "Ik vond het zo mooi en ik wilde graag een keer meedoen, maar ik ben ook bang voor paarden en heb het bij die ene keer meedoen, voor een weddenschap, maar gelaten." Nu zit ze samen met zeven anderen in de jubileumcommissie van de ZRV en heeft meegewerkt aan het samenstellen van de jubileumexpositie in Het Polderhuis in Westkapelle.
Onverslaanbaar
De zestien afdelingen van de ZRV zijn verspreid over Walcheren en Zuid-Beveland. De vereniging heeft ongeveer negenhonderd leden, van wie er vijfhonderd actieve rijders zijn. Dit zijn zowel mannen als vrouwen. In 1968 kwam Marie Minderhoud als eerste vrouw op het podium van de ereklasse, met 28 van de 30 gestoken ringen. Acht jaar later, in 1976 won zij als eerste vrouw de koninklijke Julianabeker voor de eerste plaats tijdens een dagwedstrijd om de koninklijke bekers. "Marie Minderhoud was twintig jaar lang zo goed als onverslaanbaar", zegt voormalig secretaris Ko Jan Provoost. "Maar Krijn Coppoolse is, denk ik, de beste rijder ooit. Hij ziet iedere ring als een nieuwe uitdaging en is al jaren een stabiele rijder. Maar de concurrentie is in opkomst en dat maakt de competitie nog spannender."
Ringlopen
De jeugd krijgt veel aandacht binnen de vereniging. Elk jaar wordt het Zeeuws Kampioenschap ringlopen gehouden, waarbij kinderen tot twaalf jaar lopend met een lans ringen mogen steken. "Dit is vooral een gezellige activiteit voor de jeugd, maar het ringlopen is ook een goede manier om het ringsteken te oefenen", zegt Provoost. "Ik heb het vroeger ook gedaan. Ik hing een bus met een ring tussen de poort en ging oefenen. Ik ben namelijk pas op mijn 24e begonnen, en dat was volgens mijn vader twaalf jaar te laat. Maar in de 44 jaren die volgden heb ik niet onverdienstelijk gereden, al zeg ik het zelf."
Vanaf twaalf jaar mogen jongens en meiden meedoen aan de wedstrijden van het ringrijden en er is geen bovengrens. Zo lang iemand op een paard kan blijven zitten, mag hij of zij meedoen.
BIJDRAGE MARIELJA TEN BRUGGENCATE
Meer uit Beveland
NISSE - Al sinds 1998 kent het historische dorp Nisse een zomerfestival middenin het dorp. De opzet is door de jaren heen veranderd van een klein dorpsfeest in een driedaags festival met een variëteit aan artiesten, kunstenaars, lekker eten en drinken, lifestyle en vintage markt, rock & roll en oldtimers, dat door een groot publiek bezocht word. De locatie is het hele dorpsplein en rondom de oude Middeleeuwse kerk waar genoten kan worden van het goed gemixte aanbod van artiesten en alle leuke extra activiteiten daaromheen.
7 uur geledenKAMPERLAND - De wereldkampioenschappen Yngling worden vanaf vandaag tot en met 25 juli gehouden op de Oosterschelde vanaf Roompot Marina in Kamperland. Een Yngling is een kielboot. Op de Oosterschelde komen de beste Yngling-zeilers van over de hele wereld samen. De Yngling is internationaal gezien een zeer geschikte boot voor jonge zeilers met potentie. Er wordt op hoog niveau gezeild en de boot leent zich uitstekend voor veel trim en tactiek aan boord.
9 uur geledenGOES - Het gebied rondom het station in Goes wordt vernieuwd. Er komen meer en betere fietsparkeerplaatsen en er is meer ruimte voor groen. Ook krijgen deelauto's en deelfietsen straks een plekje. Eerder aangekondigde appartementen komen er niet.
14 uur geledenGOES - De binnenstad van Goes krijgt voor het einde van het jaar een groene impuls. De gemeente wil op korte termijn 63 grote bomen in verplaatsbare bakken plaatsen op verschillende strategische locaties. Dit tijdelijke project moet zorgen voor meer beleving en vergroening in afwachting van definitieve herinrichtingen van de openbare ruimte.Volgens wethouder Joosst de Goffau van Goes maakt het plan deel uit van de zogeheten kwaliteitsagenda. "We willen de binnenstad aantrekkelijker maken, maar structurele aanpassingen kosten tijd. Met deze bakken kunnen we nu al sfeer toevoegen én experimenteren met de indeling." Er is een krediet van €325.000 aangevraagd voor de aanschaf en het onderhoud van de bomen en bakken. De begroting is gebaseerd op een kostenraming van ongeveer €5.000 per boom en bak. De verwachting is dat er bij verdere uitwerking van het plan misschien kostenbesparingen mogelijk zijn.Locaties zoals de Oostwal, waar eerder veel bomen zijn weggehaald, en de Lange Vorststraat zijn voorgesteld als eerste standplaatsen. "Rond de Oostwal verlangen bewoners al langere tijd naar nieuw groen," zei de wethouder. "Deze oplossing maakt dat nu snel mogelijk." Ook wordt de versteende Lange Vorststraat als zeer geschikt gezien voor vergroening zonder dat er meteen grote graafwerkzaamheden nodig zijn.Wat deze 'bomen in bakken' bijzonder maakt, is hun flexibiliteit. Ze kunnen eenvoudig verplaatst worden voor evenementen of om werkzaamheden tijdelijk af te schermen. Ook zijn ze inzetbaar op plekken met leegstand om zo de uitstraling van een straat of plein te verbeteren.Samen met het Ondernemers organisatie Goes (OOG) wordt momenteel gewerkt aan een definitieve locatiekaart. Ondernemers zijn positief, maar willen voorkomen dat bomen voor etalages worden geplaatst. "Het is belangrijk dat er goed wordt gekeken naar de ruimtelijke context," aldus De Goffau.De exacte boomsoorten moeten nog worden bepaald, afhankelijk van beschikbaarheid en geschiktheid voor plaatsing in bakken. De bomen moeten bij voorkeur vandalismebestendig zijn en zo min mogelijk onderhoud vergen. Er wordt ook onderzocht of de bakken voorzien kunnen worden van accuverlichting, voor extra sfeer in de avonduren.De bomen in bakken vormen dus een tussenoplossing, maar kunnen op termijn ook een blijvende rol spelen op wisselende locaties in de stad.
15 uur geledenBORSELE - Op maandag 14 juli is de gerestaureerde stalen draaideur teruggeplaatst in de monumentale coupure bij de Zwaaksedijk. Daarmee is een bijzonder stukje erfgoed in ere hersteld. De coupure dateert uit 1927 en maakte ooit deel uit van de spoorlijn tussen Goes en Borssele. Het is een van de weinige overgebleven spoorcoupures in een binnendijk op Zuid-Beveland.
1 dag geledenGOES - De Bibliotheek Oosterschelde is dringend op zoek naar nieuwe taalvrijwilligers voor haar vestigingen in Goes en 's-Gravenpolder. Via het Taalhuis helpen vrijwilligers volwassenen die moeite hebben met lezen, schrijven of spreken van de Nederlandse taal. Dit kan gaan om nieuwkomers, maar ook om Nederlandstaligen die laaggeletterd zijn.
1 dag geledenCOLIJNSPLAAT - De bouwcombinatie BAM Infra Nederland en SPIE Nederland is geselecteerd om volgend najaar het beweegbare deel van de Zeelandbrug, de basculebrug, te renoveren en de Zeelandbrug van nieuw asfalt te voorzien. Dat laat de provincie Zeeland woensdag weten. De aanbesteding voor deze klus leverde niet meteen een inschrijver op.
2 dagen geleden