
Zeeuwse lucht minder schoon dan gedacht
MIDDELBURG – Twintig Zeeuwse fietsers hebben de afgelopen vier maanden rondgereden met een kastje aan hun stuur om de luchtkwaliteit en met name de hoeveelheid fijnstof in de lucht te meten. Op maandag 26 juli werden in het provinciehuis in Middelburg de resultaten van het pilotproject gepresenteerd.
DOOR ELLEN DE VRIEND
De Zeeuwse fietsers doen mee aan het project Snuffelfiets, waarmee de provincie Zeeland in maart begon. Ze fietsen rond met een klein, doorzichtig kastje aan hun stuur met een sensor die de hoeveelheid fijnstof in de lucht, luchtvochtigheid en temperatuur meet. Fijnstof is een verzamelnaam voor kleine deeltjes stof in de lucht, die schadelijk zijn als je ze inademt. Schone lucht is voor iedereen belangrijk. Daarom tekende Provincie Zeeland vorig jaar het Schone Lucht Akkoord (SLA) en ging, na de provincie Utrecht, rijden met snuffelfietsen. Op de vraag of deze fietsers het verschil kunnen gaan maken, zegt gedeputeerde Dick van der Velde volmondig ‘ja’. “Ze rijden overal rond en meten daardoor op veel meer punten dan vaste sensoren. We moeten eerst voldoende informatie hebben, pas daarna kunnen we actie ondernemen om de luchtkwaliteit te verbeteren.”
Privacy
Beleidsondersteuner natuur en landschap van provincie Zeeland, Wim Hage, is een van de initiatiefnemers van het project en heeft zelf ook een kastje met meetapparatuur aan zijn fiets hangen. Hij legt uit dat er twee fijnstofprojecten in Zeeland zijn. “In 2019 begonnen we een project over luchtkwaliteit met middelbare scholieren van Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee en het Pontes Goese Lyceum. Na de zomervakantie sluiten het Lodewijk College in Terneuzen en Nehalennia in Middelburg zich hierbij aan en gaan scholieren fietsend de luchtkwaliteit meten. Doel van het snuffelfietsenproject is om de luchtkwaliteit te verbeteren, hetgeen een gezondheidswinst voor iedereen moet opleveren.” Hij legt uit dat de snuffelfiets korte ritjes niet meet en dat de eerste en laatste paar honderd meter niet worden vastgelegd in verband met de privacy van de snuffelfietsers. De Zeeuwse lucht is volgens Hage relatief schoon, al scoren we Europees gezien nog niet zo goed. “Als je naar de normen van de Wereldgezondheidsorganisatie is er zelfs nog veel winst te behalen.” Na de zomer gaan er minimaal honderd snuffelfietsen rondrijden.
Gek snuffelen
Vincent Klap uit Goes is een van de snuffelfietsvrijwilligers. Hij fietst een paar keer per week de 23 kilometer van Goes naar zijn werk in Middelburg en vindt het een mooie manier om informatie te verzamelen en zo iets bij te dragen aan het milieu. “De afgelopen maanden fietste ik de route wel honderd keer. Ja, wel op de e-bike.” Hij laat op zijn mobiel de grafiek van de afgelopen dagen zien. “Vandaag kleurde mijn route blauw, dat is goed. Rood is slecht. Woensdag was het geel, dus waarschijnlijk een warme dag.” Petra Bank uit Vlissingen, roept dat ze zich gek snuffelt op haar gewone fiets. “Zodra ik over het project hoorde ben ik gaan meedoen omdat ik de luchtkwaliteit belangrijk vind.”
De meetresultaten zijn te zien via: https://snuffelfiets.nl/data/
Aanmelden voor het snuffelfietsproject via: [email protected]
Meer uit Beveland
WOLPHAARTSDIJK - De gemeente Goes verplaatst de ondergrondse afvalcontainers aan het Wolfertsplein naar de Hoofdstraat, tegenover Boon's supermarkt. Het college van burgemeester en wethouders heeft dit besloten om het plantsoen bij het Wolfertsplein opnieuw in te richten en tegemoet te komen aan bewoners die al langer klachten hebben over de huidige locatie.
12 uur geledenVLISSINGEN/KLOETINGE - Twee Vlissingers, een man uit Kloetinge en een Kapelse vrouw zijn dinsdagavond aangehouden bij de politie-inval in een woning aan de Aagje Dekenstraat in Vlissingen. Ze worden verdacht van handel en bezit van drugs en het voorhanden hebben van een vuurwapen. Ook is er een drugslab gevonden in een woning.
16 uur geledenHEINKENSZAND - Heel de maand september is in de hal van het gemeentehuis werk te bewonderen van glaskunstenaar Rinus Rentmeester.
19 uur geledenGOES - Vrijdagavond 12 september staat de Goese binnenstad opnieuw in het teken van de WEA Stadsloop. Voor twee iconen van het evenement wordt deze 28e editie echter een bijzondere: Ferdy Weemaes (69) en Acronius Kramer (72) doen na bijna dertig jaar een stapje terug. "Het is mooi geweest. Er is een tijd van komen en een tijd van gaan," zeggen de organisatoren.
21 uur geledenGOES - Voor BMX'er en urban-sportliefhebber Mark Vos (41) draait alles om vrijheid, uitdaging en het overwinnen van angst. Wat begon met een crossfietsje met witte bandjes in 1989 groeide uit tot een levenslange passie. "Voor mij is BMX altijd meer geweest dan een sport," vertelt Mark. "Het is een manier om jezelf uit te dagen, je angsten te overwinnen en je grenzen te verleggen. Dat gevoel wil ik nu doorgeven aan een nieuwe generatie."
1 dag geledenKRABBENDIJKE - Vanwege een aanrijding op een spoorwegovergang in Krabbendijke is het treinverkeer op het traject Vlissingen-Roosendaal momenteel verstoord.
1 dag geledenKATS - De gemeente Noord-Beveland heeft besloten dat de aanleg van een nieuw broedeiland bij de Katse Plaat mag doorgaan. Een bezwaar van een omwonende tegen de vergunning is door het college van burgemeester en wethouders ongegrond verklaard.
1 dag geleden